Vidurvasario darbai sode ir darže

Liepos mėnesį, patį vidurvasarį, sode ir darže atsiranda gausybė darbų. Noksta uogos, auga daržovės. Taip pat liepą galima drąsiai genėti vyšnias bei trešnes, sėti ir sodinti kai kurių daržovių daigus.

Šių dienų populiariausi:
- Moterys, kurias į istoriją įrašė jų krūtys (FOTO)
- Horoskopas 07.03-11: sunkumų bus, tačiau teigiamas emocinis fonas padės juos įveikti
- Dieta, padėsianti atsikratyti iki 10 kg per savaitę
- Garsiausios Holivudo stilistės Rachel Zoe patarimai (FOTO)
- Bulvių švilpikai kitaip

Vasaros vidurys yra puikus metas sodinti vilkdagius, patrumpinti vijoklines rožes. Toliau norime pateikti daugiau patarimų, kaip šį mėnesį galite prižiūrėti ir puoselėti savo sodą ir daržą.

Daržas

Liepos mėnuo darže yra ramybės ir susikaupimo laikas, kai ruošiamės sutikti spalvingą, turtingą ir, be abejonės, dosnų rudenį.

Kai nuderės ankstyvosios jūsų daržo daržovės, nepalikite tuščių lysvių. Dar galite pasėti ar pasodinti daržovių daigų. Išpurenkite žemę, pabarstykite ją greitai ištirpstančiomis kompleksinėmis trąšomis ir sėkite ropes, ridikus (tiek juoduosius, tiek ir baltuosius), daikonus, špinatus, krapus, kiek labiau pakrašty – rūgštynes ir rabarbarus. Pasodinkite Pekino ar žiedinių bei ropinių kopūstų daigelių. Atnaujinę tuščias lysves, net ir vėlai rudenį bei žiemos pradžioje džiaugsitės šviežiomis daržovėmis iš savo daržo.

Nepamirškite liepos mėnesio pradžioje tirpiomis kompleksinėmis trąšomis patręšti visų kopūstinių daržovių, vėlai sėtų morkų ir burokėlių. Jeigu daug nelyja ir žemė yra sausa, tuomet tręškite per lapus – kartą per savaitę nupurkškite augalus trąšų tirpalu (dėkite vieną šaukštą trąšų į 10 l vandens). Stenkitės purkšti pavakary, kai saulė nebe tokia kaitri, kad nenudegintumėte daržovių lapų.

Šiltnamyje augančius pomidorus bei agurkus vieną kartą per savaitę rekomenduojama palaistyti trąšų tirpalu. Liepos mėnesį jau prinoksta žieminiai česnakai. Kaskite juos tada, kai visiškai išsitiesia jų žiediniai stiebai. Nepavėluokite jų nukasti, o nukasę gerai išdžiovinkite pavėsyje, nes kaitri saulė jiems kenkia. Kai tik nudžius laiškai, nuraukite ir daugializdžius svogūnus. Po to 10–12 dienų džiovinkite juos saulėje, kol laiškai pradės šiugždėti.

Sodas

Liepos mėnesio pradžioje jau ima rausti žagarvyšnės, pradeda nokti baltųjų, juodųjų ir raudonųjų serbentų uogos, kiek vėliau, mėnesio viduryje, prisirps avietės, liepos pabaigoje ragausime agrastus ir skanausime pirmuosius obuolius. Kai nuimsite derlių, serbentų, agrastų ir kitokius uogakrūmius, nupurkškite nuo ligų ir kenkėjų.

Vidurvasarį maždaug 1 m aukštyje rekomenduojama vaismedžių kamienus apvynioti 15–20 cm pločio gofruoto popieriaus juostomis. Jas galėsite nuimti ir sudeginti rudenį. Pačioje liepos pabaigoje patikrinkite, ar po šiomis juostomis bei medžių žievės plyšiuose esančios kenkėjų lervos bei lėliukės yra sunaikintos. Taip pat nuolatos rinkite krituolius, kadangi jie gulėdami ant žolės esant drėgnam orui, labai greitai ima pūti. Geriausia krituolius išvežti iš sodo ir sunaikinti.

Išdirbkite žemę tarpuvagiuose ir po medžiais. Jeigu jūsų vaismedžiai arba vaiskrūmiai auga pievutėje, tuomet žolę reikia kruopščiai nupjauti, išpurenti žemę aplink augalus. Pagaliais ar specialiais laikikliais paremkite nulinkusias nuo derliaus vaismedžių šakas. Antra liepos mėnesio pusė yra pats geriausias laikas vaismedžius akiuoti. Taip pat paruoškite inventorių derliui skinti, dėžes, kur vaisius dėsite ir patalpas, kur per žiemą juos laikysite.

Nuskynę uogas nuo vyšnių ir trešnių, galite imtis šių medžių šakų genėjimo. Šiuo metu labai gerai gyja žaizdos, kyla kiek mažesnis pavojus užsikrėsti medžiams ypač pavojinga liga – moniliozine deglige. Vyšnias reikia genėti atsižvelgiant į jų augimo pobūdį. Krūminių vyšnių šakeles patrumpinkite tik iki šoninės šakelės. Vertikalią šaką palikite augti, o jos nusvirusius galus nupjaukite. Jei vyšnia ne krūminė, o medžio formos, ji turi turėti ryškų kamieną. Pasistenkite išaugusią viršūnę šiek tiek patrumpinti, o jeigu ji užaugo daugiau nei 2,5 m, tuomet ją geriau išpjaukite iki stipriausios šoninės šakos, esančios1,5 m aukštyje. Atlikus šį darbą jūsų vyšnia pažemės ir galėsite nesunkiai pasiekti uogas. Nepamirškite išpjaustyti ir ligotų, nudžiūvusių šakų. Taip pat galite drąsiai retinti ir žeminti trešnių vainikus. Šie medžiai geriau nei vyšnios užaugina naujas šakas, taigi, išretinto vainiko vidurys neplinka.

Liepa puikus mėnuo senuose, ligotuose ir piktžolių kupinuose braškynuose nušienauti ar nupjauti peiliu braškių lapus. Pjaukite juos ne žemiau negu 5 cm virš augalų ragelių. Tokių būdu sunaikinsite ne tik daug kenkėjų bei ligų sukėlėjų, bet taip pat ir piktžolių. Jaunus braškių daigus nupurkšite preparatais, apsaugančiais nuo kenkėjų ir įvairių ligų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis