Paskelbtas 30 geriausių šalies restoranų Lietuvoje reitingas

Susumavus Gero maisto akademijos narių balsus šiemet buvo sudarytas 30 geriausių restoranų sąrašas, o pirmosios 5 vietos buvo paskelbtos renginio metu Pirklių namuose Vilniuje, į kurį susirinko daugybė gastronomijos profesionalų, gurmanų, politikų.
© Organizatorių archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas tie geriausi šiemet?

Pirmąja vieta 2017 m. reitinge buvo įvertinta šefo Liutauro Čepracko „Gastronomika“. Šiuo apdovanojimu šefas išties labai džiaugėsi, tačiau per atstumą. Jam jis buvo gana netikėtas, taigi visus susirinkusius L. Čeprackas sveikino per ekraną susijungus tiesiogiai su šefu jam viešint Ispanijoje.

Paskelbtas 30 geriausių šalies restoranų Lietuvoje reitingas
© Organizatorių archyvas

Taip pat į geriausiųjų penketuką šiemet pateko Martyno Praškevičiaus „Džiaugsmas“ (pernai šefas triumfavo su kitu savo restoranu – „Stebuklai“), Vilniuje ir pajūryje veiklą vystantis Žemaičių šeimos restoranas „Šturmų švyturys“, taip pat ryškiausias debiutas Kaune – „Nüman“ ir du metus iš eilės stabiliai 4 vietoje įsitvirtinę Vytauto Samavičiaus „Monai“ Klaipėdoje.

Lyginant su pernai metų sąrašu 2017 m. trisdešimtuke yra netgi 11 naujų restoranų, o 5 iš jų – naujai atsidarę. Akivaizdu, kad naujų restoranų atsiradimo dinamika ir pasiūla džiugina ne tik lankytojus, bet ir balsuojančius.

„Vis dėlto reikia pabrėžti, kad visi šiame reitinge įvertinti restoranai yra Lietuvos gastronomijos elitas, saviti, kūrybiški ir išskirtiniai. Būtent jie šiais metais iš daugiau nei 100 akademijos narių gavo daugiausiai balų. Pastarieji vertindami privalėjo atsižvelgti į maisto kokybę ir patiekalų kūrybiškumą, aptarnavimo lygį, aplinką, gėrimų kortą ir dar daugiau projekto reglamente nustatytų kriterijų“, – pasakoja Gero maisto akademijos įkūrėjas Linas Petrukaitis.

Paskelbtas 30 geriausių šalies restoranų Lietuvoje reitingas
© Organizatorių archyvas

Restoranai, kurie reitinge kilo

Kadangi „30 geriausių restoranų“ projektas vyksta jau antras metus iš eilės, šiemet rezultatai neišvengiamai yra lyginami su 2016 m. restoranų reitingu. Taigi paanalizavus lentelę paaiškėja, kad 7 restoranai galutinėje lentelėje šiemet pakilo per kelias pozicijas.

Lyginant su pernai šiemet galutinėje lentelėje iš Vilniaus restoranų kilo „Šturmų Švyturys“, „Sweet Root“, „Gaspar's“, Kauno „uoksas“, Nidos – „Nerija“. Aukščiausias kilimas įvyko per 12 pozicijų ir tai pavyko dviejų šefų Ernesto Viršilo ir Raimundo Dambrausko vadovaujamai virtuvei Palangos restorane „Palanga“.

Ir, žinoma, ryškiausio šių metų kilimo titulas šiemet priklauso geriausiu šalies restoranu 2017 m. pripažintai Liutauro Čepracko „Gastronomikai“: iš penktos vietos į pirmą.

„Man tikrai malonu, kad mūsų komandos pastarųjų metų darbas ir pastangos buvo įvertintos. „Gastronomika“ yra pakankamai netipinis restoranas. Prieš jo atidarymą ne vienas skeptikas man sakė, kad ilgai su tokiu formatu neišgyvensime, tačiau šis įvertinimas įrodo, kad viskas yra įmanoma“, – po laimėjimo kalbėjo geriausio 2017 m. šalies restorano vadovas ir vyr. šefas L. Čeprackas.

Paskelbtas 30 geriausių šalies restoranų Lietuvoje reitingas
© Organizatorių archyvas

Projekto naujokai ir ryškūs pokyčiai sąraše

Apžvelgus šių metų sąrašą akivaizdu, kad naujų restoranų atsiradimas džiugina ne tik lankytojus, bet ir balsuojančius. Tai įrodo ir tai, kad šiemet „30 geriausių restoranų“ reitinge atsidūrė netgi 5 naujai atsidarę restoranai. Tarp jų yra Vilniuje neseniai duris atvėrę „Somm“, „Rise“ ir „Bizarre“ bei trejetuke geriausiųjų esantys Kauno „Nüman“ ir Vilniaus „Džiaugsmas“.

Šiemet į 30 geriausių šalies restoranų reitingą pirmąkart pakliuvo ir po vieną restoraną iš mažesniųjų šalies kurortų: Trakų ir Druskininkų. Tai – „Apvalaus stalo klubas“ ir „Velvetti“. O geriausiųjų dešimtuke du metus iš eilės yra ir šalia Trakų esantis „IDW Esperanza Resort“.

„Projekto geografija plečiasi ir tai išties labai džiugina, nes dabar jau akivaizdu, kad restoranai šalies kurortuose savo kokybe neatsilieka nuo didžiųjų miestų geriausiųjų“, – teigia L. Petrukaitis.

Beje, šių metų sąraše – 11 naujų pavadinimų lyginant su pernai, o tai reiškia, kad lygiai tiek pat iš reitingo šiemet pasitraukė. O didžiausiu kritimu, tačiau neiškritimu, šiemet nustebino metų pabaigoje su vyr. šefu Deivydu Praspaliausku atsisveikinęs „Dublis“. Šis kritimas įvyko per 20 pozicijų.

Vis dėlto projekto organizatoriai nori priminti, kad vieta nors ir turi šiokią tokią reikšmę, tačiau visi šiame reitinge įvertinti restoranai yra išskirtiniai, kūrybiški, kokybiški ir, svarbiausia, siūlo puikius patiekalus ir servisą savo svečiams.

Paskelbtas 30 geriausių šalies restoranų Lietuvoje reitingas
© Organizatorių archyvas

Restoranas laimėtojas – netipiška vieta Lietuvos kontekste

Šiais metais reitinge triumfavusi „Gastronomika“ yra unikalus restoranas Lietuvos kontekste, veikiantis tik labai ribotą laiką lyginant su kitais, tačiau nuo pat pirmos atsidarymo dienos įvardintas kaip aukščiausio lygio „fine dinning“ su kūrybišku polėkiu ir požiūriu į gastronominę kultūrą.

Ketvirtadieniais ir penktadieniais (išskyrus vasarą) „Gastronomikoje“ vyksta degustacinės vakarienės, kurių metu lankytojai ragauja išskirtinių šefo Liutauro Čepracko sukurtų patiekalų. Meniu čia kinta kas kelis mėnesius ir kaskart turi vis kitą temą.

Tokios degustacinės vakarienės skatina žmones pamiršti, ką jie mėgsta ir ko nevalgo. Juk jeigu šefas suteiktų galimybę rinktis, svečias iki galo nepatirtų emocijos, kurią nori perteikti vienas ar kitas „Gastronomikos“ meniu. Neretai čia žmonės yra drąsinami peržengti savo įsitikinimus ir leistis į naujus potyrius. Taigi Liutauras kaskart kurdamas šio restorano meniu parduoda ne maistą, o emociją ir akivaizdu, kad tokio pobūdžio vieta šiemet tapo ryškiausiu gastronominiu hitu visoje Lietuvoje.

„Gastronomika“ yra įkurta buvusios radijo detalių gamyklos patalpose. O norint surasti šią vietą, teks paklaidžioti, nes lauke nėra iškabos. Taip išvengiama bereikalingų prašalaičių.

Kas balsuoja?

Šis projektas yra tęstinis ir jo tikslas – apjungti kuo didesnį gastronomijos ekspertų ir profesionalų ratą vieningam balsavimui. Iš viso „30 geriausių restoranų“ balsavime dalyvauja virš 100 gastronomijos pasaulio atstovų: Lietuvos šefai, taip pat Lietuvoje dirbantys užsienio šefai, restoranų savininkai, apie industriją rašantys tinklaraštininkai ir žurnalistai, someljė bei kiti gastronomijos ekspertai.

Vakaro akimirkos:

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Virtuvė

Obuolių pyragas su razinomis ir migdolais

Turiu išsisaugojusi kelis dar nė karto nebandytus obuolių pyragų receptus.

Skanusis plokštainis „Magdė“ (5)

Senovinis trapios tešlos plokštainis-pyragas „Magdė“, perteptas marmeladu, cinamonu ir kakaviniu kremu su želatina.

Ryžių salotos su daržovėmis ir kepenėlėmis

Daugelis kepenėles troškina su grietinėle, bet iš jų galima puikiai pagaminti skanias salotas. Būtinai išbandykite.

Kitokie traškūs bulviniai blynai (4)

Dviejų tarkių bulviniai blynai.

A. Užkalnis: koks yra pagrindinis gero restorano uždavinys (2)

Andrius Užkalnis išduoda, kodėl į vienus restoranus žmonės grįžta, o į kitus – ne.

Sūrio sriuba su pievagrybiais (1)

Tai išties viena skaniausių sriubų.

Morkų sriuba su jogurtu ir kmynais (2)

Ši „šilkinė“ morkų sriuba gardinta tik įprastais prieskoniais ir patiekta su jogurtu. Sriuba lengva, greitai paruošiama.

Morkų pyragas su razinomis ir kakavine glazūra (4)

Rudeninių spalvų turtingo skonio pyragas.

Tiršta kokosų sriuba su daržovėmis ir mėsa

Tirštos ir sočios sriubos pačios tinkamiausios, kai orai savo šiluma nebelepina. Išbandykite.

Tortas „Paukščių Pienas“ (1)

Torto receptą radau vienoje socialinuio tinklo grupėje. Tortą aš pakeičiau taip, kaip man apasirodė, kad bus skaniau ir paprasčiau.