Vieno paveikslo istorija: papildomas kambarys visai šeimai

Durys į Narnijos karalystę buvo spintoje, o patekti į dar vieną kambarį muzikologės ir parfumerijos entuziastės Eglės Bertašienės bute galima klestelėjus į minkštą fotelį ir įsižiūrėjus į Vitos Opolskytės paveikslą „Natiurmortas su dviem miego sergėtojais“.
© MOTERIS / Agnė Gintalaitė

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Žiūrėk“, – sako Eglė ir palengva kelia lango užuolaidą. Žiūriu. Bet ne pro langą, o į paveikslą, kurį tiesiog akyse keičia pavakario saulės spinduliai. Spalvos sušyla, lyg kas būtų užkūręs už širmos slypinčią krosnį, o niūroką paveiksle vaizduojamo lapkričio vakaro tylą pakeičia tyli melodija. Kokia tai muzika? Eglė prašo laiko pagalvoti, pasakys vėliau.

Neplanuotas pirkinys

Paveikslas šiuose namuose atsirado netikėtai. Praėjusią vasarą visa šeima išsiruošė į tradiciškai „Litexpo“ parodų centre vykstančią meno mugę. Ten vaikštinėjant dėmesį patraukė galerijos „Gaidys“ stendas, kuriame paveikslai kabėjo inscenizuotoje svetainėje. Vienas jų – šis kūrinys.

Šeima paveikslo pirkti neplanavo, tad apsižvalgę visi patraukė toliau, bet... „Vaikščiodami po mugę pradėjome kalbėtis, užsiminiau, kad patiko tas paveikslas. Tada dar buvau motinystės atostogose, tad labai norėjosi ramybės, o „Natiurmorto su dviem miego sergėtojais“ spalvos buvo tai, ko reikia. Be to, pagalvojau, kad tie sapnų sergėtojai labai tiktų vaikų kambaryje – juk auginame du berniukus. Manęs klausydamas vyras pasiūlė tą paveikslą nusipirkti. Sukaupėme drąsą ir grįžome į galerijos stendą.“ Pirmojo paveikslo pirkimo istorijos panašios – baiminamasi, kad kaina bus neįmanomai didelė, nejauku, nes nežinai, kaip suformuluoti dešimtis kilusių klausimų, abejojama, ar tikrai reikia. Kadangi Vita Opolskytė – labai jauna tapytoja, paveikslo kaina pernelyg neišgąsdino. Ir vis dėlto namo šeima grįžo be pirkinio. Tada ir prasidėjo.

„Parėjome namo ir abu – kaip ant adatų. Turbūt lošėjai jaučia panašų azartą ir stresą. O jei nupirks kitas?! Įtampos neištvėręs vyras vakare paskambino galeristei ir pasakė, kad paveikslą tikrai pirksime. Šalia jo buvo priklijuotas raudonas taškas, ir mes jau ramiau laukėme mugės pabaigos“, – pasakoja Eglė. Ir prisimena, kaip visa šeima stovėjo ir tylėdama žiūrėjo į ką tik atgabentą drobę. „Visai kaip į namus parsivežtą šunį. Juk reikia prisijaukinti ir rasti jam tinkamą vietą“, – juokiasi. Pirminė idėja kabinti paveikslą vaikų kambaryje buvo atmesta, nes berniukai pernelyg judrūs, o paveikslas – gražus ir brangus. Galiausiai įkurdino jį garbingiausioje vietoje – svetainėje, virš sofos. Tai padarius paaiškėjo, kad paveiksle vaizduojamo kambario suplanavimas panašus į realiojo ir kad ramios spalvos bei dvi taikios alavinių kareivėlių figūrėlės – tik pirmasis, ramusis kūrinio sluoksnis. Gyvenimas su šiuo paveikslu tapo ilgu, maloniu ir iki šiol nenustojančiu intriguoti pokalbiu.

Iš įvairių situacijų, atsiminimų ar svajonių atklydusių daiktų tapytoja greičiausiai sukūrė ne konkretų, o vidinį kambarį.

Vidinis kambarys

„Vaikai sako, kad čia turbūt gyvena du berniukai, – paveiksle vaizduojami du kareivėliai, du arkliukai, dvi kėdės. Paklausiau, ar norėtų čia gyventi. Atsakė, kad nelabai, nes per mažai žaislų“, – pasakoja Eglė. Ir rodydama į kareivėlių batus priduria: „Mažasis sūnus sako, kad tai batai-pelytės lazerinėmis akimis.“ Juokiuosi, bet pažiūrėjusi į tuos batus negaliu galvoti apie nieką kitą. Suaugusieji niekada nepamato meno kūrinių taip kaip vaikai. Negalima nuspėti, kas jiems padaro didžiausią įspūdį, ką jau rytoj pamirš, o kas išliks atmintyje visą gyvenimą. Žiūrėti ir aptarinėti su vaikais meno kūrinius – ne tik prasminga, bet ir labai įdomu.

Suaugusieji labiau nuspėjami. Štai ir mudvi su Egle sutariame, kad labiausiai intriguojamas paveikslo motyvas – veidrodyje atsispindinti į mus šnairuojančio žaislinio arkliuko galva. Kieno tai atspindys? To arkliuko, kurio nedidelį fragmentą matome pirmajame paveikslo plane? Jei taip, tai kokio dydžio visas gyvūnas? O gal ta akis – po veidrodžiu stovinčio arklio, keistai – it žirafa – ištempusio kaklą? „Įsižiūrėjus į paveikslą kilo daug klausimų. Pradėjau galvoti, kad vaizduojama miesčioniška idilė nėra jau tokia rami, ne viskas taip aišku, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio“, – pasakoja Eglė.

Vieno paveikslo istorija: papildomas kambarys visai šeimai
© MOTERIS / Agnė Gintalaitė

Stovime abi ir žiūrime į paveikslą, lyg pro praviras duris stebėtume svetimą kambarį. Bet ar tikrai jis svetimas? Be jokios abejonės, kiekviena ištapytą erdvę matome kiek kitaip, judame joje skirtingomis kryptimis. Nė viena negalime tiksliai pasakyti, kokiame pasaulio taške ir net kokiame laike yra šis kambarys. Baldai ir daiktai nefiksuoja realybės. Greičiausiai jie yra atklydę iš įvairių situacijų, atsiminimų ar svajonių, ir tapytoja sukūrė iš jų ne konkretų, o vidinį kambarį. Pati menininkė savo magistro darbe rašo: „Jeigu namai suteikia prieglobstį mūsų realiai, fizinei, būčiai, tokie – paralelūs – galėtų būti vieta, suteikianti namus vidiniam pasauliui.“ Šiuose vidinio pasaulio namuose vietos yra ir pelėms lazerių akimis, ir svajingoms damoms, ir dviem berniukams, ir už lango siaučiančiai pūgai ar rugpjūčio naktų vėsai. Tereikia panorėti užeiti vidun.

Žvelgiant į šį paveikslą nesunku pasijusti stovint tarpduryje. Tai – tapytojos nuopelnas. Ji sąmoningai trina ribą tarp paveikslo ir žiūrovo pindama kūrinį iš trijų erdvių. Pirmoji – pagrindinė. Tada – tarpinė, esanti tarp interjero ir žiūrovo, jai priklausytų durų stakta dešiniame drobės krašte ir, regis, ranka pasiekiama kėdė kairėje. Trečioji paveikslo erdvė įsiveržia į mūsų pasaulį. Jai priklauso žaislinis arkliukas, kurio kojų fragmentą matome pačiame pirmajame paveikslo plane, o atvaizdą – veidrodyje. Panaudojami ir perspektyvos efektai. Akivaizdu, kad ji nėra tvarkinga: nerealistiškai pakrypęs veidrodis, kėdę matome iš vieno taško, stalą – iš kito. Taisyklingos linijinės perspektyvos atsisakymas leidžia susidaryti įspūdį, kad vaizduojamus objektus apžiūrinėji vaikštinėdamas šalia jų. Atrodo, kad pats esi tame kambaryje.

Paveikslo muzika

Ilgainiui paveikslas tapo tarsi šeimos nariu, vis dėlto Eglė iki šiol žiūri į jį su šiokiu tokiu smalsumu, o atmosferą vadina tvinpyksiška. Juk niekada nepaaiškės, kas yra už tos širmos ir ką nori pasakyti į mus žvelgiantis žaislinio arkliuko atspindys. Greičiausiai su laiku keisis ir Eglės įsivaizdavimas, kokia muzika skamba tame kambaryje. Moteris sako, kad jai paveiksle skamba fortepijonas ir tikriausiai – Eriko Satie preliudai. Gal netgi vienas konkretus – „Gymnopedie No. 1“. „Lyg ir malonus saloninis skambesys, lyg ir miestietiška melancholiška idilė, bet tai – tik pirmas, viršutinis, sluoksnis. Vėliau vis užklumpa koks nors netikėtas disonuojantis sąskambis, neįprasta ir visiškai nelaukta harmonija, o tai taip gerai rezonuoja su šiuo Vitos Opolskytės darbu“, – aiškina paveikslo šeimininkė.

O kokia muzika skamba nuo jūsų sienų?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Dainininkė Beata: po dvejų skyrybų likau viena su dviem vaikais

Legendinės grupės „Funky” vokalistę Beatą Wilkin dabar atpažįsta ne kiekvienas jaunas lietuvis, nors kadaise ją buvo galima vadinti viena geidžiamiausių Lietuvos merginų.

Jaunoji mokslininkė Auksė Gaižauskaitė: 90 procentų mūsų darbo sudaro rutina ir nesėkmės

Mamos šiems mokslininkams vis dar priekaištauja dėl nemiegotų naktų. Išties, pergalė prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ jaunajai mokslininkei Auksei Gaižauskaitei (23 m.) ir visai studentų komandai kainavo dešimt mėnesių atkaklaus darbo.

Jubiliejų švenčiantis aktorius Algirdas Pintukas: kiek ten man? Vos per trisdešimt!

Gražaus jubiliejaus - 75 metų - šią savaitę sulaukęs Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius Algirdas Pintukas daugiau nei 50 metų praleido teatro scenoje, džiugindamas žiūrovus ryškiais, linksmais ar graudžiais personažais.

Milijonierius Benediktas Gylys: ne partnerio išdavystė ar pinigų netektis buvo vienas sunkiausių dalykų gyvenime (4)

Benediktas Gylys (28 m.) pirmą milijoną užsidirbo būdamas 23-ejų metų ir iškart įkūrė savo vardo paramos fondą jaunų žmonių verslumui, kūrybiškumui skatinti. Pats Benediktas važinėja senu opeliu, iki šiol klausosi kasetinių įrašų ir pinigų tuščiai nešvaisto.

Rimvydas Širvinskas-Makalius: jei pavykdavo nusipirkti mėsos, mama ją atiduodavo man (1)

Penktadienio vakarą LNK televizijos eteryje dėl kilnaus tikslo susivienys ryškiausios Lietuvos žvaigždės. „Gelbėkit vaikus“ organizuojamame labdaros telemaratone skambės ne tik žinomiausios dainos, bet ir atviros įžymybių gyvenimo istorijos.

„Kino pavasaris“ surengė grandiozinę atidarymo šventę

23-iajį „Kino pavasarį“ atidarė muzikantė, žmogaus teisių aktyvistė Silvana Imam: „Šis vakaras man labai daug reiškia“.

Vytauto Kernagio našlė: iki šiol atsimenu paskutinius vyro žodžius

Jaudinanti pirmoji Vytauto Kernagio našlės išpažintis.

Eskedar Maštavičienė: man sunku suvokti, kodėl jūsų patogiuose namuose neatsiranda vietos vaikams ir seneliams (10)

Prieš 10 metų į  Lietuvą iš  Etiopijos atvykusi pabėgėlė Eskedar Tilahun Maštavičienė (32 m.) jau seniai neprašo mūsų šalies pagalbos. Moteris pati ją teikia. Kitaip ir negalėtų – juk užaugo bendruomenėje, kur meilė ir rūpestis šalia esančiaisiais yra savaime suprantami dalykai.

12 menininkų pagerbti Vyriausybė kultūros ir meno premijomis

Pirmadienį Vyriausybės rūmuose dvylikai 2018-ųjų laureatų įteiktos Vyriausybės kultūros ir meno premijos.

Edmundas Jakilaitis: įspėjau žmoną dėl vieno dalyko

Nepatogius ir aštrius klausimus kas dieną tv laidoje užduodantis žurnalistas Edmundas Jakilaitis neslepia, kad jam yra tekę sulaukti ir grasinimų.