Teisininkė R. Dereškevičiūtė: ką gaunu, visada atiduodu kitiems

Sėkmė 32-ejų Ramintą Dereškevičiūtę lydi nuo mažumės: pergalės debatų turnyruose, stipendijos mokytis JAV ir Nyderlanduose, pavydėtina teisininkės karjera...

Kad nebūtų per daug nuobodu, mergina kartais imasi kardinalių permainų: meta darbą Briuselyje ir, neturėdama kito, kraustosi į Londoną pas širdies draugą arba imasi vadovauti Londono Sityje dirbančių lietuvių būriui. Ateityje Raminta galbūt ims gelbėti pasaulį?

Ramintai galima pavydėti energijos ir gebėjimo rasti viskam laiko. Ji spėja ir pakonsultuoti klientus, ir aplankyti artimuosius Lietuvoje, ir palydėti bėgioti mėgstantį draugą į maratonus. O kur dar su lietuvybe susijusi veikla – mergina dalyvauja mentorystės programoje „LT Big Brother“ (angl.; „LT didysis brolis“), metus vadovavo Londono Sičio lietuvių klubui. Norint Ramintą pagauti kad ir trumpo pokalbio, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kurioje pasaulio vietoje ieškoti.

Viskas per liežuvį...

Vietoje nenustygstanti Raminta mokėsi Kaune, J. Jablonskio gimnazijoje, kurį laiką, būdama paauglė, – Dirfildo (Masačusetso valstija) mokykloje, vienoje geriausių JAV privačių mokymo įstaigų: tai garantavo merginai tolesnę sėkmingą tarptautinę karjerą (bent amerikiečiai puikiai žino Dirfildo mokyklos pavadinimą). Studijuoti teisę Raminta pasirinko Mykolo Romerio universitete. Tiesa, semestrui buvo išvažiavusi į Roterdamą (Nyderlandai), magistro diplomą įgijo Vašingtone, Džordžtauno universitete (Georgetown University).

„Mano mokslai stipendijomis apmokėti. Mama juokdavosi: kiek namų būtume pasistatę už tavo stipendijas... Visas mokyklas ir universitetus baigiau su pagyrimais. Buvau gabi tam, ką dariau. Jei atvirai, nelabai pamenu, kaip studijavau. Bibliotekose netūnojau. Lankiau paskaitas, atlikdavau, ką reikėdavo. Ir dariau tai puikiai. Man buvo įdomu Europos Sąjungos, tarptautinė, aplinkosaugos, žmogaus teisės. Tiesa, dažnai užsiėmiau užklasine veikla. Man patiko žinoti daugiau, nei reikalaujama.“
Kodėl tapo teisininke, Raminta iki šiol paaiškinti negali. Šios profesijos atstovų šeimoje nėra. Užtat visi mėgsta keliauti. Tėvai ir savo vienturtę skatino visur dalyvauti, keliauti. Rinktis pažiūrėti rimtą profesiją Ramintą pastūmėjo dar paauglystėje žavėję debatai. Jai patiko ieškoti argumentų, analizuoti. Kalboms ir literatūrai gabi anglistės dukra gebėjo greitai dėstyti mintis, nesibaidė kalbėti viešai, domėjosi globaliais įvykiais.

Kai priėjo profesijos pasirinkimo kryžkelę, nugalėjo daugiau galimybių žadanti teisė. „Tarptautinių santykių absolventas negali dirbti advokatu, tai gali daryti tik žmogus, baigęs teisės studijas“, – argumentuoja pašnekovė.

Diskusijų, argumentų persmelkta ateitis viliojo ir dėl to, kad debatų turnyruose Raminta užimdavo pirmąsias vietas. „Spėju, mano genuose užkoduotas troškimas dalyvauti konkursuose. Patiko, nes sekėsi. Štai bėgti galiu net žinodama, kad būsiu paskutinė. Nesu bėgikė. Sportas – vienintelė veikla, kai nesinervinu net būdama autsaiderė. Bet jei reikia pademonstruoti intelektą... Tai man gerai sekėsi nuo mažens.“ Žinoma, laimėdavo ne visada. Lietuvoje yra nemažai gabių diskutuotojų, pergale kartais nė nekvepėdavo.

Ir mokykloje Raminta buvo lyderė: jei vaidino spektaklyje, tai tik pagrindinį vaidmenį, nuolat ką nors organizuodavo, kovodavo už teisybę, būdama dvyliktokė, dirbo diskusijų mokytoja. Universitete įkūrė pirmąjį studentų debatų klubą, ėmė rengti tarptautinius teismo inscenizacijos turnyrus, pati juose dalyvaudavo. Tik būsimi teisininkai mintis dėsto kitaip nei diskusijų dalyviai, tad šlovės skonį Ramintai teko pamiršti – kurso draugai pasirodė esantys geresni. „Staiga buvau nebe pirma. Išėjau kalbėti ir girdžiu: „Viešpatie, ko taip beri žodžius?“ Turi kalbėti lyg advokatas, logiškai argumentuoti, lėtai išaiškinti teisėjui ir vieną, ir kitą pusę, o aš per 20 minučių sugebėjau papasakoti visą romaną. Teisėjai nespėjo užsirašyti. Šokiruojama, bet įdomi patirtis.“

Tokiame nemiegančiame mieste kaip Londonas didžiulis iššūkis yra kurti šeimą.R. Dereškevičiūtė

Raminta, nors tvirtai tiki savo jėgomis, iki šiol dar ieško mokytojų ar motyvuojančių žmonių – kad įgytų patirties. Lietuvoje, pasak teisininkės, mažai moralinių autoritetų, įkvepiančių ir atsakymų į klausimus ieškoti raginančių žmonių. Viena šios talentingos merginos guru iki šiol yra jos anglų kalbos mokytoja Kathleen iš JAV. Ir pati lietuvė mielai atsiliepia į kvietimus būti motyvuojančia, įkvepiančia kalbėtoja (angl. motivational speaker). Ji aktyviai dalyvauja ir užsienyje gyvenančių lietuvių sumanytame projekte „LT Big Brother“: sėkmingai karjeros laiptais kopiantys lietuviai globoja jaunesnius, gyvenimo kelio dar ieškančius tautiečius. „Visas mano gyvenimas yra lyg projektas „Big Brother“. Ką gaunu, visada atiduodu kitiems. Mokydamasi Amerikoje, aš turėjau mokytojų, Lietuvoje mentorystės dar nebuvo, tad čia augantys mažieji broliai, ypač teisininkai, dabar yra mano amžiaus.“

Pilkoji zona

Padirbėjusi Lietuvoje, Raminta porai metų išvažiavo į Briuselį, o tada – paskui meilę į Londoną. Su britu taip pat advokatu Gary lietuvė buvo pažįstama dvejus metus, tik gyveno atskirai: ji – Belgijos, jis – Jungtinės Karalystės sostinėje. „Atsibodo „Eurostar“ traukiniai, – prisipažįsta pašnekovė. – Susikroviau lagaminą ir išsikrausčiau į Angliją.“ Beje, apie šią šalį, iki sutiko Gary, ji nelabai ką žinojo, nebuvo ten lankiusis, tad leidosi, galima sakyti, į visiškai nepažįstamą pasaulį. „Iki šiol ne viską esu perpratusi. Nuo 16-os metų augau Amerikoje, ten baigiau magistrantūrą, visi draugai – iš tos šalies. Esu American child (angl.; Amerikos vaikas). Londone – jau šešeri metai, bet negaliu tuo patikėti. Atrodo, kad atvažiavau visai neseniai.“

Raminta sako, kad apsisprendimas išvažiuoti iš Briuselio į niekur šiek tiek primena tą gyvenimo etapą, kai baigė mokslus ir pradėjo dirbti. „Negalėjau patikėti, kad aš, apkeliavusi visą pasaulį, naktimis rašydavusi mokslo darbus, dienomis kažką veikdavusi ir gyvenusi, kaip norėjusi, turėsiu nuo devynių iki septynių ar aštuonių sėdėti darbe, pietauti – tik tam tikru metu, atostogauti – tik tiek, kiek galima. Sunku įsijausti ir suprasti, kad reikia uždirbti, nusipirkti butą, mokėti mokesčius... Bet pripranti – visas pasaulis taip gyvena, – pasakoja pašnekovė. – Būdavo, atkeliauji į Ameriką ar Belgiją su dviem lagaminais, pasakai: „Laba diena, štai ir aš“, ir viskas einasi toliau.

Prie tokių klajonių lengva priprasti. Nauja vieta tarsi suteikia naują gyvenimą, naują tapatybę, kaskart gali tapti, kuo nori. Kas dvejus metus ima niežtėti padai – reikia kur nors važiuoti. O apsisprendimas keltis į Londoną buvo kitoks. Važiavau gyventi kartu. Ir neturėdama darbo.“ Šiuo atžvilgiu Ramintą lydėjo sėkmė. Vienas bičiulis atsiuntė darbo pasiūlymą su prierašu: „Už tai skolinga man gero vyno.“ Pareigų aprašymas atitiko lietuvės išsilavinimą ir patirtį. Tai buvo netipiškas darbas – susijęs su ES cheminių medžiagų ir kalnakasybos teise. Taigi į specifinius dalykus lietuvė ėmė gilintis, galima sakyti, kad ne iš didelės meilės, bet dabar Londone yra viena iš tų, kuriuos galima suskaičiuoti ant pirštų. Aplinkosaugos, energetikos, cheminių medžiagų, naudingųjų iškasenų, produktų saugos, konkurencijos, prekybos reguliavimos sritis, įvairius ES teisės aktus išmanančių specialistų maža.

Į vienos didžiausių tarptautinių advokatų kontorų „K&L Gates“, kur dirba ir Raminta, tinklą vien Londone įsiraizgę apie pusantro šimto aukščiausio lygio teisininkų. Vyresniosios advokatės pareigas einančios lietuvės klientai – didelės tarptautinės kompanijos, įmonių asociacijos. Mergina gina jų interesus, ieško dialogo su reguliuotojais, pataria, kaip keisti strategiją... Raminta savo veiklos sritį vadina pilkąja zona – dažnai tenka pasukti galvą, kaip interpretuoti naujas taisykles, kad klientai nepakliūtų į bėdą. Lietuvė dirba ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, šių veikla žavisi: „Žmonės aukoja pinigus nevyriausybinei organizacijai, o ši už juos gelbsti pasaulį. Dream job – svajonių darbas! Jei ateityje nutarsiu keisti veiklą, tai eisiu į tokią sritį, kur leidžiami pasaulio pinigai siekiant padaryti jį geresnį. Esu iš mokytojų šeimos. Norėčiau, kad visas pasaulis būtų kuo labiau išsilavinęs, kad žmonių pasaulėžiūra būtų platesnė.“

Kai kurie tarptautiniai projektai teisininkę atveda ir į Lietuvą. „Nesijaučiu išvažiavusi, – tikina pašnekovė. – Tik Lietuvoje mano profesinės galimybės ribotos: rinka per maža tęsti tarptautinės teisės praktiką. Galima galvoti nebent apie politinę ar akademinę karjerą, tik Lietuvos politikai manęs kol kas tikrai nereikia. Dėl mano noro viską keisti į gera būtų netvarka, žmonės naktimis nemiegotų. Dabar, įgyvendindama tarptautinius ir su Lietuva susijusius projektus, šaliai duodu daugiau. Manau, tai galima pasakyti ir apie kitus lietuvius, jie čia dirba įdomų darbą. O ir anglus kai ko išmokome, tarkim, saviškį išmokiau rinkti ir pažinti grybus. Beje, Londone kartais jaučiuosi beveik kaip Lietuvoje: bare virš mūsų biuro dirba lietuvis, privačioje klinikoje – lietuvė gydytoja.“

Iššūkis – kurti šeimą

Praėjusiais metais Raminta vadovavo Londono Sičio lietuvių klubui, jame – apie 60 narių: bankininkų, ekonomistų, finansininkų, kitų profesionalų. Visos penkios valdybos narės tada buvo moterys. Šiais metais Raminta atsisakė vadovės pareigų ir liko tik valdybos nare. Tikina, kad pakaks ir tiek. „Tai daug laiko reikalaujanti visuomeninė veikla. Nėra nei sekretorės, nei kitų administraciniais dalykais užsiimančių žmonių. Esi viskas viename: organizuoji renginius, ieškai patalpų, siunti kvietimus... Stebiuosi, kaip Lietuvoje žmonės sugeba rašyti disertaciją, auginti vaikus ir dar eiti į darbą. Atsiprašau, bet Londone tokių vienetai. Net ir tie, kurie turi auklę, vargiai sugeba tai daryti.“

Raminta dar bendradarbiauja su britų ir lietuvių bendruomene, dalyvauja Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungos projektuose, absolventų draugijų veikloje. Ir kaip jai užtenka laiko? „Prieš ko nors imdamasi svarstai, ar užteks. Ir vaikams, ir darbui, ir disertacijai, ir su lietuvybe susijusiai veiklai, ir skrydžiams į Lietuvą, ir atostogoms neužtektų. Turi griežtai susiplanuoti, ką kada darysi.“ Lietuvė pasakoja, kad visuomeninei veiklai ji skiria po tris valandas per dieną. „Be iššūkių gyventi negaliu, – sako Raminta. – Jų turiu iki kaklo. Aišku, galima ir susigalvoti – pavyzdžiui, tapti turtingiausia Londono teisininke ar didžiausią sėkmės viršūnę pasiekusia lietuve (juokiasi). Tik kokie čia iššūkiai... Tokiame nemiegančiame mieste kaip Londonas didžiulis iššūkis yra kurti šeimą.“ Beje, Ramintos širdies draugas Gary mokosi lietuviškai, nuolat lydi ją į Lietuvą ir turi čia labai daug draugų – bene daugiau už pačią mūsų pašnekovę.

Raminta tvirtina, kad tarptautinė karjera jai atveria duris į nedaugeliui pasiekiamą pasaulį. Ji keliauja, bendrauja tiek su Europos Komisijos vadovu Jose Manueliu Barroso, bankų valdytojais, prezidentų vaikais, tiek su nežinomais, bet ne mažiau įdomiais žmonėmis. „Teisė gali nukelti bet kur“, – viename renginyje jai sakė Tarptautinio valiutos fondo vadovė teisininkė Christina Lagarde. Jųdviejų nuotrauka su šia fraze gal trejus metus kabojo Ramintos kabinete. Dabar tą patį lietuvė gali pasakyti kitiems. Tarkim, kad kalbėdama ne darbo metu su savo klientu garsiu šefu Gordonu Ramsey'iu gali nusikelti į triatlono pasaulį...

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis