Naujame „Moters“ numeryje – prancūziškos pamokos

„Šį numerį pavadinome prancūziškų pamokų žurnalu, – teigia žurnalo „Moteris“ vyriausioji redaktorė Gražina Michnevičiūtė. – Abejingų šiai šaliai, jei ir atsirastų, tai tikriausiai nedaug. Kad ir kokie jausmai apimtų apie ją galvojant, iš prancūzų mums yra ko pasimokyti.“ Tikriausiai labiausiai – meno gyventi (pranc. art de vivre). Iš šio numerio herojų istorijų, pasakojimų susidėliojo kelios tokio gyvenimo taisyklės.

1. Meilė neturi būti ideali, užtenka, kad ji būtų tikra.

Jurgita Jutaitė tikina, kad, sukūrusi įtikinamą vaidmenį filmę „Aurora“ ir sėkmingai debiutavusi kaip trumpo metro filmo „Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“ (jį jau matė Maskvos publika) prodiuserė, įvykdė metų planą ir dabar ilsisi
Žurnalas "Moteris"
„Mano laimei trūksta meilės“, – tvirtina ir šiek pati savo žodžių išsigąsta prodiuserė bei aktorė Jurgita Jutaitė. Ar ne per daug įsijausta į vaidmenį filme „Aurora“ apie absoliučios, tobulos meilės egzistavimą? Jurgita tikina: „Anksčiau maniau, kad meilė yra lemtinga – atsitinka, ir tiek. (...) Dabar persigrupuoju į sąmoningumo stovyklą.“ Apie meilę savo pirmagimiui ir apie neįkainojamas sūnaus pamokas pasakoja jau į sceną po motinystės atostogų grįžtanti kino bei teatro aktorė Miglė Polikevičiūtė. Iš Marselio kilęs Christophe‘as Marie Lietuvą pažįsta nuo šešiolikos. Tada jis pagal moksleivių mainų programą čia mokėsi ir gyvendavo alytiškių šeimose. Nuo tada į jo širdį lyg meilės strėlės ėmė smigti lietuvių svetingumas. O šaknis čia leidžia devynerius metus – kai atvykęs savanoriauti įsimylėjo Aureliją.

Kaip manote, ar atitinkame Christophe‘o Marie nutapytą portretą: „Lietuvės yra kietos, turi kiaušus. Jos prisitaiko prie vyrų, bet ir reguliuoja, išmoko geriau elgtis?“
Žurnalas "Moteris"

2. Gali burnoti ir keikti valdžią, bet tavo šalis – neliečiama, kaip šventa karvė.

„Ambasada, darbas, namai, vaiko mokykla, skautai, sekmadienio pamokėlės, bendruomenės mišios... Turbūt labai nuvilsiu gerbiamus skaitytojus, bet net paryžietiškų pasivaikščiojimų būna itin nedaug“, – Jolanta Balčiūnienė brėžia savo gyvenimo Paryžiuje ritmą
Žurnalas "Moteris"
„Šis teiginys neginčijamas ir nediskutuotinas. Tavo tėvynė yra tai, į ką niekada nespjaunama. Skaudu, kad Lietuvoje per 23-ejus metus to neišmokome“, – tvirtina Jolanta Balčiūnienė, Lietuvos Respublikos ambasadorė Prancūzijoje, Maroke, Tunise, Monake ir Andoroje. Ir kartu pabrėžia, kad Lietuva nėra provincija ir kad privalome sugebėti įvertinti tai, ką turime gera: nuostabių erdvių, miškų, ežerų, daugybę protingų ir gražių žmonių. Juolab kad apie kai kuriuos savo kraštiečius žinome tiek mažai. Turbūt jokia kita iš mūsų šalies kilusi moteris nėra tokia žinoma pasaulyje ir taip mažai – Lietuvoje kaip Emma Goldman, iš Kauno kilusi anarchistė, kurią JAV saugumas vadino pavojingiausia Amerikos moterimi, o kai kurie žurnalistai – šėtonu. Nedažnas tikriausiai žino, kokius kryžiaus kelius reikėjo įveikti Gintarui Abaravičiui, Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriui, siekiant prikelti Užutrakio ansamblį – prancūziško klasicizmo salelę ant Galvės ežero kranto, kurią taip mylėjo ir puoselėjo grafai Tiškevičiai. Žurnalo „Moteris“ nuomone, jei už istorinio paveldo išsaugojimą būtų teikiama Nacionalinė kultūros ir meno premija, ji turėtų būti skirta būtent G. Abaravičiui.

3. Nieko ryškaus ar neduok Dieve marginto, nieko raukto, nėriniuoto, blizgaus. Ir negana žinoti, ką dėvėti. Reikia žinoti – kaip!

Net mažosios madmuazelės rengiamos arba pačios renkasi klasiką – neutralių spalvų, klasikinio kirpimo drabužius, be jokių šuniukų, kačiukų aplikacijų
Žurnalas "Moteris"
Aiškinamės tendencijos, kad Prancūzijoje vaikų mada yra lygiai tokia pati reikli, kaprizinga ir dalijanti į socialinius sluoksnius, priežastis. Ir supažindiname su kertiniais prancūziškos uniformos elementais: tai džinsai, balta palaidinė, švarkas arba lietpaltis. Prancūzams didžioji elegantiško stiliaus paslaptis yra paprastumas.
Šiuo žodžiu galima apibūdinti ir pirmąją Renatos Mikailionytės kolekciją – su tokiais drabužiais nesipuoši, bet vis tiek jausies pasipuošęs! O štai fotografė Agnė Gintalaitė ir mados redaktorė Justė Kubilinskaitė siūlo paprastumo priešingybę ir kviečia pavartyti į džiazo erą nukeliantį vintažinį maudymosi kostiumų albumą.

Džiazo eros žavesys – kutais besiplaikstančios koketiškos suknelės, ažūriniai ir plunksnuoti art deco aksesuarai, perlų kaskados, plaukų bangos – įkvepia menininkus vis naujoms interpretacijoms
Žurnalas "Moteris"
4. Gebėti imti tai, kas tau patinka, ir mokėti būti savimi.

Levandos simbolizuoja Provansą, šis – romantiką, o romantikos reikia ne tik prancūzams
Žurnalas "Moteris"
Žurnalistė Ana Treščina aiškinasi, kaip sekasi šiems nuostabiems gamtos kūriniams prigyti mūsų kultūroje. Galbūt ką nors prisitaikysite sau iš režisierės Giedrės Žickytės stiliaus, o gal – televizijos laidų vedėjos Eglės Skrolytės-Liesienės grožio atradimų. Vertėja Akvilė Melkūnaitė, iki tobulumo gludindama verčiamų prancūzų romanistų, dramaturgų sakinius ir kūrybingai vertėjaudama per spektaklių repeticijas, prikaupė tiek patirties, kad visa pačiai išsiliejo į pjesę. Meno redaktorė Anna Stanevičienė ir žurnalistė Jolanta Vaitiekūnienė kviečia į vilniečių architektų Saulės ir Rolando Liolų sodą – galbūt Jums susidėlios mintys, kaip ir kokius augalus, daržoves įveisti savo kieme.

„Paprasti dalykai yra pernelyg akivaizdūs, kad juos pastebėtum“, – tai vienas iš principų, kuriuo vadovaudamiesi kūrė savo namus, aplinką Saulė ir Rolandas Liolai
Žurnalas "Moteris"
5. Mokėti pakovoti už savo teises. Tam nuo mažens vaikus reikia auginti pilietiškai, kaip turinčius apie viską savo kritinę nuomonę, aiškią poziciją ir gebančius ją pagrįsti. Tad mokymas argumentuoti yra vienas svarbiausių ugdymo sistemos dalykų.

Vaikus prancūzės augina taip, kad joms pačioms būtų patogu. Žurnalistė Virginija Rimkuvienė domisi, kuo išskirtinė prancūzų auklėjimo ir ugdymo sistema. Apie tai, taip, pat – kad prancūzai nevalgo po vieną, kad laikosi griežto valgymo režimo, pasakoja ir mūsų herojė žurnalistė Marielle Vitureau, Vilniaus garsų žemėlapio sudarytoja.

6. Išmokti sakyti, priimti komplimentus ir už juos padėkoti.

Prancūzams netgi patinka girdėti „ne“ – tai prailgina preliudiją ir leidžia patirti flirto žavesį, o tai daryti jie labai mėgsta
Žurnalas "Moteris"
Sužinokite, ar šį testą išlaikė ir kokius dar prancūzų intymius kodus iššifravo Natasha Kler.

7. Viską daryti su aistra ir pasimėgavimu. Gyvenimas – šventė, reikia išmokti ją švęsti.

Intuityvusis valgymas – ne prancūzų išradimas, bet labai puikiai atitinka šią taisyklę, mat pagrindinis jo principas – valgyti, ką nori ir kada nori. Laisvę maistui skelbia žurnalistė Virginija Rimkuvienė. Žurnalistė Giedrė Barauskienė siūlo ir meniu – gal šašlyko be acto, kiaulienos suktinuko, vištienos kepsnelio, o gal keptų bananų ir persikų? Liono virtuve ir lionietiškais virtiniais gundo žurnalistė Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre. Žurnalistė Erika Umbrasaitė kviečia į Akvitaniją, turistų nenutryptą rojų, – pajusti, kaip gyvenimu mėgaujasi prancūzai.

Žurnalas "Moteris"
Taigi mėgaukitės vasara su nauju žurnalo „Moteris“ numeriu!
Jurgita Jutaitė tikina, kad, sukūrusi įtikinamą vaidmenį filmę „Aurora“ ir sėkmingai debiutavusi kaip trumpo metro filmo „Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“ (jį jau matė Maskvos publika) prodiuserė, įvykdė metų planą ir dabar ilsisi
Žurnalas "Moteris"

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis