Plaučių uždegimas. Ką daryti?

Plaučių uždegimas. Ką daryti?%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors mažylis įvairiomis kvėpavimo takų ligomis serga gana dažnai, labiausiai bijome, kad nesusirgtų plaučių uždegimu. Kas jį sukelia ir kaip išvengti?

 

Konsultuoja gydytojas Gintaras Urbonas

 

Sukelia ir virusai, ir bakterijos

Plaučių uždegimo priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos. O kartais galima susirgti ir užspringus maistu, kai prisideda infekcijai. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ir nelabai sunkus, jeigu vaikučio imunitetas yra normalus, jei „neprikibo" bakterinė infekcija. Tada liga gali praeiti ir be antibiotikų. Tuo tarpu bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi - itin agresyvios bakterijos, kurios plaučiuose sukelia pūlingus židinius.Retai pasitaiko ir „žaibinė" plaučių uždegimo forma, nuo kurios, net ir gydomas antibiotikais, per kelias dienas žmogus gali net mirti.

 

Kitos ligos komplikacija

Plaučių uždegimas gali būti kokios nors ligos komplikacija. Pavyzdžiui, mažylis susirgo gripu, kuris vėliau sukėlė plaučių uždegimą. Kartais, jau sergant kokia nors infekcija ir nusilpus organizmui, dar „prilimpa" pavojinga bakterija, kuri ir gali sukelti plaučių uždegimą. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra. Tačiau ryšys tarp virusinių infekcinių ir bakterinių plaučių uždegimų yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama liga, dėl kurios blogėja plaučių kraujotaka, ventiliavimas. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Juo galima užsikrėsti kaip ir visomis kitomis infekcinėmis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai lengviau plinta (kai žmogus kosti, čiaudi, virusų dalelės sklando ore). Gana dažnai pirmiausia sergama viršutinių kvėpavimo takų infekcija, o jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas nebūna efektyvus, ji „slenka" žemyn, sukelia bronchitą, o vėliau, jeigu bronchitas nėra išgydomas, ir plaučių uždegimą.

 

Kaip atpažinti?

Dažnai žmonės mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti stiprus kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar kokių nors būdingų pakitimų, matomų rentgeno nuotraukoje. Tai ne visai tiesa. Nors visi šie požymiai yra būdingi plaučių uždegimui, tačiau nereiškia, kad būtinai visi turi pasireikšti kiekvienu konkrečiu atveju. Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir pan. Gydytojas plaučių uždegimą nustato remdamasis ne vienu simptomu, o jų deriniu, tyrimų rezultatais.

 

Nustatyti diagnozę turėtų ne mama, o gydytojas. Mamos pareiga stebėti vaiką ir laiku kreiptis į medikus. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka. Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis yra linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai greičiausiai virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Iškart kreiptis į gydytoją reikia, jeigu vaikutis tapo vangus, pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat reikia skubiai kviesti gydytoją, jeigu mažylis vis smarkiau kosti, yra išbalęs, o panagės melsvos - tai rodo kvėpavimo takų nepakankamumą. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka.

 

Į ligoninę?

Ar plaučių uždegimu sergantis mažylis yra guldomas į ligoninę, priklauso nuo ligos eigos. Sergantį kūdikėlį guldyti į ligoninę - ne visada geriausia išeitis, nes čia jie gali susidurti su vadinamosiomis „hospitalinėmis" infekcijomis, dažnai atsparioms antibiotikams. Negaluojantis vaikutis, užsikrėtęs dar ir kokia ligoninės infekcija, gali dar sunkiau susirgti. Tad jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, ligoniukas gali būti gydomas namuose. Tokiu atveju mama turi atidžiai jį stebėti ir kilus bent mažiausiam įtarimui, kad būklė blogėja, kviesti gydytoją. Persirgus plaučių uždegimu organizmui reikia nemažai laiko, kad atgautų „jėgas". Neseniai persirgęs ir vėl peršalęs mažylis gali „atkristi" ir plaučių uždegimas gali vėl pasikartoti. Organizmui stiprinti gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos, baseinas.

 

Kodėl kartojasi?

Kartais, persirgus plaučių uždegimu, toje vietoje, kur buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona - tarsi kišenė, kurioje susidaro palankios sąlygos daugintis ligos sukėlėjams. Plaučiai sugeba „valytis" patys ir kosulys yra viena iš apsauginių reakcijų. Tačiau kai plaučių struktūra pažeista, susikaupusios gleivės pašalinamos sunkiau. Dėl šios priežasties plaučių uždegimas gali kartotis. Daug kas priklauso ir nuo individualaus organizmo atsparumo.

 

Persirgusio plaučių uždegimu mažylio nereikia laikyti šiltnamio sąlygomis šiltai prirengti, nes perkaitęs, o paskui staiga atvėsęs, gali susirgti kokia nors peršalimo liga. Būtina vėdinti kambarį. Jeigu geras oras, į lauką galima eiti, tačiau vaikučiui neleiskite dūkti, bėgioti ir perkaisti.

 

Kada slopinti kosulį?

  • Dažnai mažyliui ėmus kosėti tėvai duoda kosulį slopinančių vaistų. Tačiau ne visada tokie vaistai tinka, nes kosėdami iškosime kvėpavimo takuose susikaupusius nešvarumus, gleives.

  • Slopinti kosulį reikia, jei jis yra sausas, dažnas, priepuolinis, „draskantis". Kitais atvejais reikia skatinti atsikosėjimą, kad kosulys būtų drėgnesnis.

  • Kai vaikutis kosti, galite rinktis vaistus nuo kosulio, kurie tinka ir sausam, ir drėgnam kosuliui. Tuomet mažyliui tikrai nepakenksite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Prie meduolių marginimo prisideda žvaigždės, sporto ir pramogų pasaulio atstovai

Garsenybės kviečia kartu švęsti Spalvoto meduolio dieną.

Kodėl vaikai jau pirmoje ar antroje klasėje praranda susidomėjimą mokymųsi

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Lietuvos vaikams – ekologiški papuošalai iš natūralaus Baltijos gintaro (1)

Papuošalų kūrėja Julija Paulauskienė sako, kad sukūrė kolekciją mažiesiems pasaulio gyventojams. Pasak autorės, šie natūralūs, ekologiški aksesuarai atlieka ne tik puošmenos funkciją, bet yra naudingi ir mažylių sveikatai.

Kalėdinis projektas kviečia vaikams dovanoti emocijas

Pristatytas kalėdinis projektas „Tikėjotės daugiau?“, kuriuo verslininkus kviečiama dovanoti ne daiktus, o emocijas.

Dietologė E. Gavelienė: šis patiekalas reikalingas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems (1)

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.

Vaikų gastroenterologas: šios ligos atvejų padaugėjo 50 kartų!

Per pastaruosius metus ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų tarpe ženkliai išaugo gastroezofaginio refliukso ligos atvejų.

Nuo kitų metų – nemokami skiepai nuo rotavirusinės infekcijos

Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje – skiepai nuo rotavirusinės infekcijos.

Modelių pasaulis iš tėvų perspektyvos: visiškai pasitikėti turi ne tik vaiku, bet ir agentūra (1)

Dvyliktokei Julijai Petrauskaitei (17), kaip ir jos šeimai, mados pasaulis buvo labai tolimas, miglotas ir kupinas nežinomybės. Vis dėlto, giliai širdyje puikius genus turinčiai merginai kirbėjo noras išbandyti savo jėgas prieš fotoobjektyvą. „Juk neturėjau, ko prarasti. Tik linksmai praleisti dieną ir gauti profesionalių patarimų“, – pirmą susitikimą su „Image Group“ agentūra šypsodamasi prisimena Julija.

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai

Niekam ne paslaptis, jog paauglių savižudybės – opi ir skaudi problema Lietuvoje. Gąsdinantys skaičiai kiekvienais metais vis auga, o šia tema kalbėti iki šiol baisu. Vieni tai vadina nuodėme, kiti – psichikos sutrikimu. Tačiau kokios tikrosios šio poelgio priežastys?

Kaip vaiką mokyti saikingai vartoti ir atsakingai skolintis

Menkas Lietuvos vaikų finansinis raštingumas: atsakomybė krenta švietimo sistemai ir tėvams.