Plaučių uždegimas. Ką daryti?

Plaučių uždegimas. Ką daryti?%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors mažylis įvairiomis kvėpavimo takų ligomis serga gana dažnai, labiausiai bijome, kad nesusirgtų plaučių uždegimu. Kas jį sukelia ir kaip išvengti?

 

Konsultuoja gydytojas Gintaras Urbonas

 

Sukelia ir virusai, ir bakterijos

Plaučių uždegimo priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos. O kartais galima susirgti ir užspringus maistu, kai prisideda infekcijai. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ir nelabai sunkus, jeigu vaikučio imunitetas yra normalus, jei „neprikibo" bakterinė infekcija. Tada liga gali praeiti ir be antibiotikų. Tuo tarpu bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi - itin agresyvios bakterijos, kurios plaučiuose sukelia pūlingus židinius.Retai pasitaiko ir „žaibinė" plaučių uždegimo forma, nuo kurios, net ir gydomas antibiotikais, per kelias dienas žmogus gali net mirti.

 

Kitos ligos komplikacija

Plaučių uždegimas gali būti kokios nors ligos komplikacija. Pavyzdžiui, mažylis susirgo gripu, kuris vėliau sukėlė plaučių uždegimą. Kartais, jau sergant kokia nors infekcija ir nusilpus organizmui, dar „prilimpa" pavojinga bakterija, kuri ir gali sukelti plaučių uždegimą. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra. Tačiau ryšys tarp virusinių infekcinių ir bakterinių plaučių uždegimų yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama liga, dėl kurios blogėja plaučių kraujotaka, ventiliavimas. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Juo galima užsikrėsti kaip ir visomis kitomis infekcinėmis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai lengviau plinta (kai žmogus kosti, čiaudi, virusų dalelės sklando ore). Gana dažnai pirmiausia sergama viršutinių kvėpavimo takų infekcija, o jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas nebūna efektyvus, ji „slenka" žemyn, sukelia bronchitą, o vėliau, jeigu bronchitas nėra išgydomas, ir plaučių uždegimą.

 

Kaip atpažinti?

Dažnai žmonės mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti stiprus kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar kokių nors būdingų pakitimų, matomų rentgeno nuotraukoje. Tai ne visai tiesa. Nors visi šie požymiai yra būdingi plaučių uždegimui, tačiau nereiškia, kad būtinai visi turi pasireikšti kiekvienu konkrečiu atveju. Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir pan. Gydytojas plaučių uždegimą nustato remdamasis ne vienu simptomu, o jų deriniu, tyrimų rezultatais.

 

Nustatyti diagnozę turėtų ne mama, o gydytojas. Mamos pareiga stebėti vaiką ir laiku kreiptis į medikus. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka. Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis yra linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai greičiausiai virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Iškart kreiptis į gydytoją reikia, jeigu vaikutis tapo vangus, pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat reikia skubiai kviesti gydytoją, jeigu mažylis vis smarkiau kosti, yra išbalęs, o panagės melsvos - tai rodo kvėpavimo takų nepakankamumą. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka.

 

Į ligoninę?

Ar plaučių uždegimu sergantis mažylis yra guldomas į ligoninę, priklauso nuo ligos eigos. Sergantį kūdikėlį guldyti į ligoninę - ne visada geriausia išeitis, nes čia jie gali susidurti su vadinamosiomis „hospitalinėmis" infekcijomis, dažnai atsparioms antibiotikams. Negaluojantis vaikutis, užsikrėtęs dar ir kokia ligoninės infekcija, gali dar sunkiau susirgti. Tad jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, ligoniukas gali būti gydomas namuose. Tokiu atveju mama turi atidžiai jį stebėti ir kilus bent mažiausiam įtarimui, kad būklė blogėja, kviesti gydytoją. Persirgus plaučių uždegimu organizmui reikia nemažai laiko, kad atgautų „jėgas". Neseniai persirgęs ir vėl peršalęs mažylis gali „atkristi" ir plaučių uždegimas gali vėl pasikartoti. Organizmui stiprinti gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos, baseinas.

 

Kodėl kartojasi?

Kartais, persirgus plaučių uždegimu, toje vietoje, kur buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona - tarsi kišenė, kurioje susidaro palankios sąlygos daugintis ligos sukėlėjams. Plaučiai sugeba „valytis" patys ir kosulys yra viena iš apsauginių reakcijų. Tačiau kai plaučių struktūra pažeista, susikaupusios gleivės pašalinamos sunkiau. Dėl šios priežasties plaučių uždegimas gali kartotis. Daug kas priklauso ir nuo individualaus organizmo atsparumo.

 

Persirgusio plaučių uždegimu mažylio nereikia laikyti šiltnamio sąlygomis šiltai prirengti, nes perkaitęs, o paskui staiga atvėsęs, gali susirgti kokia nors peršalimo liga. Būtina vėdinti kambarį. Jeigu geras oras, į lauką galima eiti, tačiau vaikučiui neleiskite dūkti, bėgioti ir perkaisti.

 

Kada slopinti kosulį?

  • Dažnai mažyliui ėmus kosėti tėvai duoda kosulį slopinančių vaistų. Tačiau ne visada tokie vaistai tinka, nes kosėdami iškosime kvėpavimo takuose susikaupusius nešvarumus, gleives.

  • Slopinti kosulį reikia, jei jis yra sausas, dažnas, priepuolinis, „draskantis". Kitais atvejais reikia skatinti atsikosėjimą, kad kosulys būtų drėgnesnis.

  • Kai vaikutis kosti, galite rinktis vaistus nuo kosulio, kurie tinka ir sausam, ir drėgnam kosuliui. Tuomet mažyliui tikrai nepakenksite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Vienas įprotis padės išvengti net 80 proc. infekcinių ligų!

Infekcinės ligos pasaulyje kasmet nusineša tūkstančius vaikų ir jaunuolių gyvybių, dar daugiau jų paguldo į sunkios ligos patalą

V. Skaisgirė: nesu iš tų mamų, kurios jaudinasi dėl kiekvieno menkniekio

Gražuolės krepšininkų žmonos pasidalino patarimais, kaip nuo užklumpančių ligų apsaugoti vaikus

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas“.

Kaip suformuoti teisingus vaikų mitybos įpročius?

Nuo mažų dienų vaikai mokomi skaičiuoti, rašyti, skaityti, vėliau – Pitagoro ir kitų teoremų, tačiau pamirštama kalbėti apie itin mūsų sveikatai ir savijautai didelę įtaką darantį maistą.

Pasaulinio garso fotomenininkė Lietuvoje pristato jautriausią savo parodą

Visame pasaulyje garsi fotomenininkė ir vaikų teisių ambasadorė Anne Geddes pirmą kartą Lietuvoje eksponuoja savo parodą.

Pirmokas nemoka taisyklingai skiemenuoti? Vadinasi, nemokės nei taisyklingai skaityti, nei rašyti

Pirmaisiais gyvenimo metais vaikai intensyviai klausosi – taip jie pradeda suvokti ir įsisavinti aplinkoje girdimos gimtosios kalbos ypatybes, kiek vėliau ima tarti garsus, pirmuosius žodžius.

Prieš patyčias ir psichologinį smurtą - jautrios meninės akcijos (1)

Šešiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose šią savaitę pasirodė ypatingos socialinės lauko reklamos, kviečiančios būti neabejingais, atidžiau stebėti vaiko elgesį, sustabdyti nederamus tiek suaugusiųjų, tiek vaikų poelgius.

Geidžiama nėščiųjų fotografė žindo savo penkerių sūnų (34)

Ivetė Ivens - vos dvidešimt šešerių savamokslė fotografė, kurios vienos nuotraukos kaina prasideda nuo 250 dolerių.

Kaip sudominti vaikus valstybinėmis šventėmis?

Norėdami, kad vaikas „užsikrėstų“ patriotiškumu, turime nepraleisti svarbių valstybės švenčių ir jas nuoširdžiai paminėti.

Atopinis dermatitas – ne tik sergančiojo, bet ir visos šeimos problema

Net 25% visų vaikų iki 4 m. kenčia nuo atopinio deramtito arba egzemos. Ši liga vargina ne tik sergantį vaiką, bet ir visą šeimą, kuri vienu ar kitu būdu turi koreguoti savo mitybą, įpročius ir gyvenimo būdą.

Psichologė I. Bobinienė: ar bus vaikai atiminėjami iš šeimų? (2)

Kartais vis dar girdžiu klausiant: „argi tempimas už ausies, pliaukštelėjimas delnu vaikui čia jau smurtas?“

Kai paaugliams diagnozuojamos suaugusiųjų bėdos....

Sulig kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir kitų XXI amžiaus technologinių naujovių išpopuliarėjimu Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, fiksuojamas vaikams ir paaugliams būdingas rekordiškai mažas fizinis aktyvumas.

Norint sukurti šeimai draugišką miestą vien žaidimo aikštelių nebepakaks (2)

Kalėdos dar vadinamos vaikų švente. Tačiau kai su jais išsiruošiame į miesto aikštę, kavinę, prekybos centrą ar kitur, anaiptol, ne visuomet randame šeimoms pritaikytą aplinką ar pozityviai į mažųjų išdaigas reaguojančius žmones. Kaip šios problemos sprendžiamos svetur, pasakoja neseniai Niujorke stažavusis Šiaulių universiteto dėstytoja Odeta Šapelytė.

5 būdai, kaip prasmingai praleisti šventinį laiką su vaikais

Kai gruodis tampa nesibaigiančiu dovanų pirkimo, pyragų kepimo, giminių lankymo ir renginių maratonu, metų gale sunku išvengti nuovargio, o blizgiame šurmulyje lengva pamesti prasmę. Ką daryti, kad šventinis laikotarpis atneštų daugiau gerų emocijų visai šeimai, o vaikams įsimintų ne tik dovanos ar kalėdiniai filmai, bet ir drauge praleistas laikas?

Ką daryti, kad vaikai valgytų sveiką maistą?

Daugelis suaugusiųjų, duodami vaikui garuose virtą brokolį, galvoja, kad atžala jo nevalgys. Mitybos specialistė Raminta Bogušienė pritaria: žinoma, kad nevalgys ir sakys „nemėgstu“ ne tik dėl to, kad mes taip galvojame, bet ir todėl, kad žino gausiąs sausainį, baronką ar bandelę. Vis dar gaji suaugusiųjų baimė, kad mažametis liks alkanas. Tačiau šiais laikais sergama ne iš bado, bet nuo pertekliaus.