Plaučių uždegimas. Ką daryti?

Plaučių uždegimas. Ką daryti?%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors mažylis įvairiomis kvėpavimo takų ligomis serga gana dažnai, labiausiai bijome, kad nesusirgtų plaučių uždegimu. Kas jį sukelia ir kaip išvengti?

 

Konsultuoja gydytojas Gintaras Urbonas

 

Sukelia ir virusai, ir bakterijos

Plaučių uždegimo priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos. O kartais galima susirgti ir užspringus maistu, kai prisideda infekcijai. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ir nelabai sunkus, jeigu vaikučio imunitetas yra normalus, jei „neprikibo" bakterinė infekcija. Tada liga gali praeiti ir be antibiotikų. Tuo tarpu bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi - itin agresyvios bakterijos, kurios plaučiuose sukelia pūlingus židinius.Retai pasitaiko ir „žaibinė" plaučių uždegimo forma, nuo kurios, net ir gydomas antibiotikais, per kelias dienas žmogus gali net mirti.

 

Kitos ligos komplikacija

Plaučių uždegimas gali būti kokios nors ligos komplikacija. Pavyzdžiui, mažylis susirgo gripu, kuris vėliau sukėlė plaučių uždegimą. Kartais, jau sergant kokia nors infekcija ir nusilpus organizmui, dar „prilimpa" pavojinga bakterija, kuri ir gali sukelti plaučių uždegimą. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra. Tačiau ryšys tarp virusinių infekcinių ir bakterinių plaučių uždegimų yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama liga, dėl kurios blogėja plaučių kraujotaka, ventiliavimas. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Juo galima užsikrėsti kaip ir visomis kitomis infekcinėmis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai lengviau plinta (kai žmogus kosti, čiaudi, virusų dalelės sklando ore). Gana dažnai pirmiausia sergama viršutinių kvėpavimo takų infekcija, o jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas nebūna efektyvus, ji „slenka" žemyn, sukelia bronchitą, o vėliau, jeigu bronchitas nėra išgydomas, ir plaučių uždegimą.

 

Kaip atpažinti?

Dažnai žmonės mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti stiprus kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar kokių nors būdingų pakitimų, matomų rentgeno nuotraukoje. Tai ne visai tiesa. Nors visi šie požymiai yra būdingi plaučių uždegimui, tačiau nereiškia, kad būtinai visi turi pasireikšti kiekvienu konkrečiu atveju. Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir pan. Gydytojas plaučių uždegimą nustato remdamasis ne vienu simptomu, o jų deriniu, tyrimų rezultatais.

 

Nustatyti diagnozę turėtų ne mama, o gydytojas. Mamos pareiga stebėti vaiką ir laiku kreiptis į medikus. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka. Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis yra linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai greičiausiai virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Iškart kreiptis į gydytoją reikia, jeigu vaikutis tapo vangus, pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat reikia skubiai kviesti gydytoją, jeigu mažylis vis smarkiau kosti, yra išbalęs, o panagės melsvos - tai rodo kvėpavimo takų nepakankamumą. Plaučių uždegimu sergančio kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Įtarus plaučių uždegimą, reikalinga rentgeno nuotrauka.

 

Į ligoninę?

Ar plaučių uždegimu sergantis mažylis yra guldomas į ligoninę, priklauso nuo ligos eigos. Sergantį kūdikėlį guldyti į ligoninę - ne visada geriausia išeitis, nes čia jie gali susidurti su vadinamosiomis „hospitalinėmis" infekcijomis, dažnai atsparioms antibiotikams. Negaluojantis vaikutis, užsikrėtęs dar ir kokia ligoninės infekcija, gali dar sunkiau susirgti. Tad jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, ligoniukas gali būti gydomas namuose. Tokiu atveju mama turi atidžiai jį stebėti ir kilus bent mažiausiam įtarimui, kad būklė blogėja, kviesti gydytoją. Persirgus plaučių uždegimu organizmui reikia nemažai laiko, kad atgautų „jėgas". Neseniai persirgęs ir vėl peršalęs mažylis gali „atkristi" ir plaučių uždegimas gali vėl pasikartoti. Organizmui stiprinti gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos, baseinas.

 

Kodėl kartojasi?

Kartais, persirgus plaučių uždegimu, toje vietoje, kur buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona - tarsi kišenė, kurioje susidaro palankios sąlygos daugintis ligos sukėlėjams. Plaučiai sugeba „valytis" patys ir kosulys yra viena iš apsauginių reakcijų. Tačiau kai plaučių struktūra pažeista, susikaupusios gleivės pašalinamos sunkiau. Dėl šios priežasties plaučių uždegimas gali kartotis. Daug kas priklauso ir nuo individualaus organizmo atsparumo.

 

Persirgusio plaučių uždegimu mažylio nereikia laikyti šiltnamio sąlygomis šiltai prirengti, nes perkaitęs, o paskui staiga atvėsęs, gali susirgti kokia nors peršalimo liga. Būtina vėdinti kambarį. Jeigu geras oras, į lauką galima eiti, tačiau vaikučiui neleiskite dūkti, bėgioti ir perkaisti.

 

Kada slopinti kosulį?

  • Dažnai mažyliui ėmus kosėti tėvai duoda kosulį slopinančių vaistų. Tačiau ne visada tokie vaistai tinka, nes kosėdami iškosime kvėpavimo takuose susikaupusius nešvarumus, gleives.

  • Slopinti kosulį reikia, jei jis yra sausas, dažnas, priepuolinis, „draskantis". Kitais atvejais reikia skatinti atsikosėjimą, kad kosulys būtų drėgnesnis.

  • Kai vaikutis kosti, galite rinktis vaistus nuo kosulio, kurie tinka ir sausam, ir drėgnam kosuliui. Tuomet mažyliui tikrai nepakenksite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Kaip per egzaminų sesiją įveikti stresą ir nepalūžti?

Kelis mėnesius truksiantis brandos egzaminų maratonas jau prasidėjo. Daugeliui abiturientų jis kelia didesnį ar mažesnį stresą. Nevaldomas jis gali sumenkinti mokymosi produktyvumą, o ypatingai rimtais atvejais netgi sukelti ir pakankamai rimtų sveikatos sutrikimų.

Kaip padėti vaikui atskleisti jo gabumus

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja. Deja, psichologės Miglės Motiejūnaitės teigimu, per didelis technologijų naudojimas neigiamai veikia vaiko gebėjimą sutelkti dėmesį, be to – daug laiko praleidžiantis vienas jis vėliau susiduria su sunkumais tvarkydamasis socialinėse situacijose.

Lietuvos mamos: gimdyti renkasi vėliau ir vis dažniau - ne santuokoje

Kiekviena mama - nepakartojama, bet prieš Motinos dieną ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

5 vunderkindų mama Foreli pataria, kaip užauginti talentingus bei gabius vaikus

Foreli Blinstrubaitė-Kramarik – ypatinga moteris! Lietuvių kilmės autorė, lektorė, ugdymo specialistė bei kompozitorė jaunystėje išvyko į JAV, ten sukūrė šeimą ir kartu su vyru susilaukė penkių vaikų. Visi penki Foreli vaikai pasižymi ypač puikiai išreikštais talentais įvairiose meno, mokslo ir kultūros srityse.

Jūsų vaikas alergiškas? Nedrauskite jam purvinomis rankomis ragauti maisto (6)

Tėvai, auginantys alergišką ar astma sergantį vaiką, privalo ne tik tinkamai prižiūrėti namus, atsakingai rinkti maistą, bet ir išmokyti aplinkinius, ką daryti ištikus priepuoliui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, reikia leisti vaikui ir išsitepti, ir purvinomis rankomis paragauti kokio maisto.

„Tėvų linijoje“ specialistai padeda nusiraminti ir surasti konkrečiai situacijai geriausią sprendimą

Daugiau nei pusmetį veikianti - „Tėvų linija“ - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais. Paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12, su Paramos vaikams centro psichologais galima konsultuotis dėl įvairių problemų, kylančių visais vaikų amžiaus tarpsniais.

Garsios Lietuvos mamos pataria: žemuogės – nuo karščiavimo, levandos – nuo bakterijų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų. Tačiau, ar tradiciniai vaistai, kurie dažiausiai silpnina imunitetą ir nėra tinkami vaikų ir ypač kūdikių gydymui – tinkamiausias sprendimas?

Psichologų pastebėjimai apie tai, kas nutinka, kai vaikas yra nuolat lyginamas su kitais

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Grupė „Biplan“ gros, kad sergančiųjų išsėtine skleroze vaikai galėtų stovyklauti

Kovo 21 d. grupė Biplan kartu su Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija Feniksai kviečia į nemokamą koncertą, kuris vyks klube „Legendos” (Vilnius, Kalvarijų g. 85).

Tyrimai įrodė, kas padeda įveikti egzemą (2)

Dažnai žmonės, turintys odos problemų, vengia dėvėti vilnonius drabužius, nes yra įsitikinę, kad vilna sukels dar daugiau nemalonų kaip paraudimą ar niežėjimą. Tačiau naujausi tyrimai skelbia gerą žinią tiems, kurie turi ypač jautrią odą ir serga egzema. Pasirodo, kad merino vilna kaip pirmo sluoksnio drabužis gydo ir ramina sudirgusią odą.