Jūsų vaikas alergiškas? Nedrauskite jam purvinomis rankomis ragauti maisto

 (6)
Tėvai, auginantys alergišką ar astma sergantį vaiką, privalo ne tik tinkamai prižiūrėti namus, atsakingai rinkti maistą, bet ir išmokyti aplinkinius, ką daryti ištikus priepuoliui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, reikia leisti vaikui ir išsitepti, ir purvinomis rankomis paragauti kokio maisto.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Leiskite valgyti nešvarų maistą

„Tik nepamanykite, kad mes siūlome pateikti pietums purvo kibirą. Jūs turite leisti savo vaikui ir išsitepti, nedrausti purvinomis rankomis paragauti kokio maisto. Kitaip tariant, vaikas privalo turėti tiesioginį kontaktą su natūralia gamta“, – sako A. Unikauskas.

Jo teigimu, reikia vengti sterilios aplinkos – kiekvienas daiktas neturi būti sterilizuojamas dezinfekcinėmis priemonėmis, kad imuninė sistema galėtų treniruotis: „Privalote savo vaiko imuninės sistemos armijai leisti įgyti pagrindinį apsaugos laipsnį, nes imuninė sistema nuo pat kūdikystės turi būti užimta veikla ir išmokti kovoti su nepageidaujamais įsibrovėliais.“

Be abejo, sutinka profesorius, tarp natūralios aplinkos ir miesto nešvarumų taip pat yra skirtumas – vaikui naudingesnis ne didmiesčio gatvių, o kaimo gamtos prisilietimas.

Sumažinkite aplinkos daromą žalą

Pasak A. Unikausko, tai galima padaryti naikinant ligą sukeliančius veiksnius. Tad, norint, kad namai būtų saugūs alergiškiems vaikams, svarbu atsižvelgti į kelis patarimus.

Vaiko kambaryje netieskite kiliminių dangų ar kilimų, nes juose daugiausia alergenų. O geriausia išeitis – atsisakyti kilimų visame name ar bute.

Vaiko kambaryje kabinkite tik lengvo audinio užuolaidas, kurias lengva reguliariai skalbti, nes sunkus audinys sugeria ir saugo alergenus. O geriausia įsigyti žaliuzes ar ritinines užuolaidas ir dažnai valyti drėgna šluoste.

Naudokite specialius lateksinius pagalvių ir čiužinių užvalkalus, kad dulkių erkutės nepasiektų vaiko. Tokie gaminiai paprastai vadinami hipoalergine apsauga nuo dulkių erkučių. Taip pat šie užvalkalai turi būti atidžiai užsegti užtrauktuku, o ne paprastai įvilkti ar tiesiog užkloti ant įprastos pagalvės ar čiužinio.

Vaikui sugrįžus namo po dienos žaidimų kieme, būtinai pakeiskite ir išskalbkite jo drabužius, nes juose gali būti žiedadulkių. Taip pat vaiką nuprauskite po dušu ar vonioje, kad nuplautumėte galimai parsineštus alergenus.

Jei vaikas po miego atsibunda turėdamas alergijos simptomų (čiaudi, kosi, ašaroja akys), greičiausiai kalta pagalvė. Jei vis dar naudojate pagalves, prikimštas plunksnų, pabandykite jas pakeisti ir stebėkite, ar simptomai išnyks.

Augintinį įsigykite prieš gimstant vaikui

„Jei turite galimybę rinktis, būtų idealu, jei augintinį įsigytumėte prieš gimstant vaikams. Taip naujagimis susipažins su gyvūniniais alergenais nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų, o jo imuninė sistema išmoks su tais alergenais elgtis ir sumažins alergijos riziką“, – pataria A. Unikauskas.

Tačiau, pastebi profesorius, jei vaiką jau turite, o kažkas iš šeimos narių yra (ar buvo) alergiškas gyvūnams ir nenorite rinktis beplaukių naminių gyvūnėlių (pvz., žuvyčių ar vėžliuko), patariame rinktis šunis iš mažiausiai alergizuojančių veislių. Toks yra pudelis, Maltos bišonas, portugališkas vandens šuo, beplaukė katė sfinksas arba trumpaplaukė Devon rekso katė.

Venkite kiaušinio baltymo

Anot A. Unikausko, metukų neturintiems vaikams nerekomenduojamas kiaušinio baltymas – daugelis kūdikių jam alergiški.

„Kietai virtą kiaušinio trynį galima valgyti nuo šešių mėnesių. Beje, paprastai vaikai alergiją kiaušiniui išauga sulaukę dvejų metų“, – sako medikas.

Įspėkite aplinkinius

„Jei vaikas alergiškas tam tikriems maisto produktams, turite būti stipriausiu jo advokatu virur: darželyje, mokykloje, svečiuose pas draugus, viešojo maitinimo įstaigose. Aiškiai įspėkite suaugusiuosius apie alergijos rimtumą, jos padarinius, prevenciją ir tai, kaip elgtis ištikus nenumatytam alergijos priepuoliui“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Kitaip, neslepia jis, daugelis žmonių, bandydami padėti, gali vaikui net pakenkti. Be to, svarbu išsiaiškinti kai kurias dažniausias naujokų klaidas, su kuriomis susiduria suaugusieji. Pvz., sumuštinis tepamas tuo pačiu peiliu, kuriuo prieš tai buvo tepamas žemės riešutų sviestas. Kitas pavyzdys – jeigu vaikas alergiškas žemės riešutams, jam negalima valgyti maisto, gaminto naudojant žemės riešutų aliejų

Be abejo, perkant maisto gaminius, būtina perskaityti jų sudėtį.

Atpažinkite alergiją pienui

„Kūdikį turite stebėti ir tinkamai reaguoti pamatę bent kelis simptomus. Tai gali būti kraujingos arba gleivingos išmatos, irzlumas, neramumas, kojyčių rietimas iki pilvelio prieš pasituštinant“, – vardija A. Unikauskas.

Jo patarimas – jei kūdikis maitinamas ne krūtimi, o pieno mišinukais, pasirinkti kito gamintojo produktą, kuris nealergizuos, tad simptomai paprastai išnyks per kelias dienas.

„Jei maitinate krūtimi, gali tekti eksperimentuoti su savo mityba, kad jūsų pačių maiste nebeliktų pieno baltymų – paprastai tai būna veiksminga“, – teigia profesorius.

Be to, dažniausiai alergiją pienui vaikai išauga iki dvejų metų. Tad, norėdami tuo įsitikinti, palaipsniui, pasikonsultuodami su savo pediatru pamėginkite savo vaikui pieną duoti mažomis porcijomis ir stebėkite organizmo reakciją.

Padėkite vaikui lengviau kvėpuoti

Jei vaikas serga astma, iškart imkitės veiksmų, pabrėžia A. Unikauskas: „Nerūkykite namuose ir atsikratykite visų alergijos sukėlėjų. Neleiskite naminių gyvūnų į vaiko miegamąjį, o geriausia – išvis į jokius kambarius.“

Mediko pastebėjimu, kai vaiką ištinka astmos priepuolis, dažnai tėvai ima panikuoti. Bet tai tik sustiprina vaiko stresą ir dar labiau jam susiaurina kvėpavimo takus.

„Kitas patarimas – aplankykite gyvūnus, – sako profesorius. – Net jei kūdikiui tik 6 mėnesiai ir jis ramiai snaudžia vežimėlyje, nukeliaukite su juo į zoologijos sodą. Žinoma, jis neprisimins beždžionėlių ar tigrų, bet jo imuninė sistema būtinai tai užfiksuos.“

Zoologijos sodas, aiškina A. Unikauskas, yra pripildytas tam tikro tipo antigeno, vadinamo endotoksinu, kuris padės sustiprinti imunitetą. Tokios pat naudos bus, jei apsilankysite darbiniame ūkyje su gyvuliais.

Beje, priduria profesorius, pasitraukite nuo televizorių ekranų – vaikams, kurie praleidžia prie televizoriaus daugiau nei dvi valandas per parą, dvigubai padidėja astmos rizika.

„Teorija tokia, kad kenkia ne pats žiūrėjimo procesas, o sutrumpėjęs fizinio aktyvumo laikas. Mokslininkai nustatė, kad yra ryšys tarp fizinio aktyvumo trūkumo ir kvėpavimo funkcijos pokyčių. Itin rekomenduojama fizinė veikla – plaukimas. Jis puikiai tinka siekiant mažinti astmos simptomus, tik, be abejo, netinka chlorui alergiškiems vaikams“, – sako A. Unikauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Žinia neturintiems kur dėti vaikų: nemokamų stovyklų yra, tik reikia paieškoti

Dirbantiems ir neturintiems kur dėti vaikų - galvos skausmas, kuo juos užimti vasaros mėnesiais. Kaip skelbė ELTA, mokamų stovyklų pasiūla didžiulė, tačiau jų kainos siekia iki 500 eurų vaikui už savaitę, o pradinukai, kurių nepatariama ilgam palikti vienų, vasarą atostogauja 12 savaičių.

Kaip turėtume reaguoti į nevaldomą vaikų pyktį?

Kaip pasikeistų jūsų šeimos gyvenimas, jeigu vaikai, būtų valdomi ne negatyvaus, o pozityvaus proto, išmoktų ne priešiškai, o palankiai reaguoti į kasdienes situacijas: ginčus su broliais ir seserimis, prašymus išjungti elektroninius prietaisus ir klausyti, raginimus ruošti namų darbus, vakarinius konfliktus rengiantis eiti miegoti?

Žaidimas, kuris padės vaikams išvengti seksualinės prievartos

Įvairaus amžiaus vaikai atostogaudami stovyklose, pas giminaičius, senelius ar draugus, neretai atsiduria situacijose, kai kyla grėsmė tapti seksualinės prievartos aukomis arba yra seksualiai išnaudojami. Kaip tėvams ir mokytojams pasikalbėti su vaikais, kad jie atpažintų pavojingas situacijas tiek internete, tiek realiame pasaulyje?

Psichologė: kaip vaiko neužslopinti, kad augtų pasitikintis savimi ir kitais

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Kaip per egzaminų sesiją įveikti stresą ir nepalūžti?

Kelis mėnesius truksiantis brandos egzaminų maratonas jau prasidėjo. Daugeliui abiturientų jis kelia didesnį ar mažesnį stresą. Nevaldomas jis gali sumenkinti mokymosi produktyvumą, o ypatingai rimtais atvejais netgi sukelti ir pakankamai rimtų sveikatos sutrikimų.

Kaip padėti vaikui atskleisti jo gabumus

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja. Deja, psichologės Miglės Motiejūnaitės teigimu, per didelis technologijų naudojimas neigiamai veikia vaiko gebėjimą sutelkti dėmesį, be to – daug laiko praleidžiantis vienas jis vėliau susiduria su sunkumais tvarkydamasis socialinėse situacijose.

Lietuvos mamos: gimdyti renkasi vėliau ir vis dažniau - ne santuokoje

Kiekviena mama - nepakartojama, bet prieš Motinos dieną ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

5 vunderkindų mama Foreli pataria, kaip užauginti talentingus bei gabius vaikus

Foreli Blinstrubaitė-Kramarik – ypatinga moteris! Lietuvių kilmės autorė, lektorė, ugdymo specialistė bei kompozitorė jaunystėje išvyko į JAV, ten sukūrė šeimą ir kartu su vyru susilaukė penkių vaikų. Visi penki Foreli vaikai pasižymi ypač puikiai išreikštais talentais įvairiose meno, mokslo ir kultūros srityse.

Jūsų vaikas alergiškas? Nedrauskite jam purvinomis rankomis ragauti maisto (6)

Tėvai, auginantys alergišką ar astma sergantį vaiką, privalo ne tik tinkamai prižiūrėti namus, atsakingai rinkti maistą, bet ir išmokyti aplinkinius, ką daryti ištikus priepuoliui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, reikia leisti vaikui ir išsitepti, ir purvinomis rankomis paragauti kokio maisto.

„Tėvų linijoje“ specialistai padeda nusiraminti ir surasti konkrečiai situacijai geriausią sprendimą

Daugiau nei pusmetį veikianti - „Tėvų linija“ - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais. Paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12, su Paramos vaikams centro psichologais galima konsultuotis dėl įvairių problemų, kylančių visais vaikų amžiaus tarpsniais.