Stebėkite artimuosius - pats žmogus šios ligos gali ir nepastebėti

 (1)
Visi esame pastebėję savo ar pažįstamų užmaršumą, tačiau numojam į tai ranka manydami, kad taip yra dėl pervargimo, įtempto gyvenimo ar senatvės. Nieko blogo, jei retkarčiais ką nors užmirštame, nes senstant blogėja ir mūsų atmintis, ypač trumpalaikė (sunkiai įsimenama nauja informacija). Tačiau jei atmintis blogėja nuolat, blogėja palaipsniui, ir tai jau turi įtakos kasdieninei veiklai bei gyvenimo kokybei, tai jau laikoma demencija.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiaulių ligoninės konsultacinės poliklinikos vedėjas, neurologas Antanas Lukošaitis:

Atmintis yra protinės veiklos esmė. Be atminties neįmanomas joks progresas, tai viena iš svarbiausių psichikos funkcijų. Žmonių atmintis yra skirtinga. Vieni turi fenomenalią atmintį, kiti - vidutinę, o štai silpnų protinių sugebėjimų teturintys žmonės dažnai turi gerą mechaninę atmintį.

Atmintis susideda iš trijų etapų: informacijos įsiminimas, išlaikymas ir atgaminimas. Atmintis skirstoma į mechaninę ir loginę bei gali būti trumpalaikė ir ilgalaikė. Ilgiau įsimename tai, kas mums aktualu. Atmintį galima ištreniruoti. Tai atliekama stengiantis įsiminti skaičius, tekstus ir mokantis užsienio kalbų.

Kas tai yra Alzheimerio liga? Tai vienas iš susirgimų, kuriam būdinga silpnaprotystė.

Silpnaprotystė – tai visiškai sutrikusios aukštesniosios smegenų žievės funkcijos, kurioms priklauso atmintis, gebėjimas patenkinti kasdieninius poreikius ir atlikti jutimines bei motorines funkcijas, socialinis elgesys, atitinkantis aplinkybes ir rodantis, kad emocinės reakcijos yra valdomos, tačiau lieka nepakitęs “supratimas” (sąmonė).

Dažnai tai yra negrįžtama ir progresuojanti būklė. Tokį silpnaprotystės apibrėžimą pateikė Didžiosios Britanijos Karališkasis gydytojų koledžas.

Pastaruoju metu pastebima, kad ligoniai, turintys atminties sutrikimų, nesistengia kreiptis į gydytoją, o namiškiai į tai numoja ranka manydami, kad tai susiję su amžiumi, ir čia nieko baisaus.

Tik vėliau, pamatę, kad žmogaus atmintis toliau smarkiai blogėja, kreipiasi į gydytojus, tačiau gydytojams atstatyti tai, kas jau pažeista, yra neįmanoma. Todėl labai svarbu kreiptis į gydytojus kuo anksčiau, kad būtų galima nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti reikiamą gydymą.

Apie 60 proc. pacientų demencija atsiranda dėl Alzheimerio ligos ir 40 proc. atvejų - dėl kitų priežasčių. Alzheimerio ligos diagnozė nustatoma remiantis simptomais ir pacientų protinių sugebėjimų tyrimu. Gydytojai nustato paciento fizinę ir psichikos būklę bei jo poreikius. Kadangi panašių simptomų sukelia skydliaukės ligos, vitaminų trūkumas, Parkinsono liga, depresija, reikalingas ligonio ištyrimas - kraujo biocheminiai tyrimai, echoskopija, galvos smegenų kompiuterinė tomografija, neuropsichologinis testas. Tikslią diagnozę galima nustatyti tik atlikus smegenų biopsiją.

Alzheimerio liga skirstoma į 3 stadijas:

1. Pirmajai stadijai būdinga tai, kad pacientas neprisimena nesenų įvykių, pamiršta, kokia šiandien diena, mėnuo, metai, pradeda nebesusivokti, kur esąs, sumažėja iniciatyva, sunkiai reiškia mintis. Ligoniai dėl šių simptomų dažnai jaučia gėdą, išsigąsta, pasidaro uždari.

2. Esant antrajai stadijai, tampa ryškūs pažeidimai ir problemos, kurios sutrikdo normalią kasdieninę veiklą. Pacientas neprisimena šeimos narių vardų, pavardžių, nebenori pats praustis, rengtis, labai greitai pasiklysta, sutrinka kalba, atsiranda haliucinacijų.

3. Trečioji stadija - tai visiška priklausomybė dėl ryškios fizinės negalios, sutrinka mąstymas, ligoniai jau sunkiai pavalgo, nebepažįsta namiškių, nebepaeina, sutrinka šlapinimasis, tuštinimasis.

Kokie yra galimi gydymo būdai?

Visų pirma reikia žinoti, kad šiuo metu šios ligos išgydyti negalime.Tačiau jau yra sukurta vaistų, kurie mažina ligos požymius ir sulėtina ligos progresavimą. Demencija yra nepagydoma liga, tačiau anksčiau pradėtas gydymas gali sulėtinti ligos progresavimą, sumažinti ligos požymius ir pagerinti šių pacientų bei jų artimųjų gyvenimo kokybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kaip gaminti, kad nesugadintume sveikų maisto produktų?

Dar namuose, sudarinėdami pirkinių sąrašą, mintyse dėliojame planus, kokį patiekalą rinksimės pietums ar vakarienei. Žuvį, mėsą ar daržoves? Kokį gaminimo būdą pasirinksime - virsime, troškinsime ar kepsime?

Kaip atskirti gripą nuo peršalimo? 9 požymiai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad gripo simptomai prasideda staiga, o peršalimo - vystosi lėtai.

Krūtis didinti yra pigiau, nei mažinti – ko dar nežinojote apie plastines operacijas? (1)

Geriau jaustis ir būti patrauklesniam kitiems – šis noras žinomas visiems. Jei gamta neapdovanojo tokia išvaizda, kad būtum ja patenkintas, dažnai gali padėti plastinės chirurgijos specialistai.

Į kalnus tūkstančius išvedęs 75-erių keliautojas: senatvės gyvenime nėra

Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas, sporto renginių organizatorius Algimantas Jucevičius (75 m.) dažnai kartoja, kad senatvės žmogaus gyvenime nėra.

Mitybos specialistė: vegetarai saugo sveikatą ar žaloja? (3)

Kasmet vis labiau populiarėjant sveikai mitybai, nuolat girdime apie naujas dietas, mitybos planus. Daugėja žmonių propaguojančių vegetarizmą ne tik dėl etinių sumetimų, bet teigia, kad tai sveikiau. Ar visuomet taip ir yra?

Jaučiate tingulį? Tai gali būti rimtų ligų požymis

Apėmusi tinginystė ir nenoras ką veikti – kai kada šie simptomai reiškia ne charakterio ydą, o tikrų tikriausią ligą.

Norite išvengti gripo? Vos vieno įpročio atsisakymas gerokai sumažins šią riziką

Aštuonias iš dešimties infekcinių ligų perduodame per nešvarias rankas.

Alergija šalčiui – kas tai ir kaip nuo jos apsisaugoti?

Trindami šaltyje įraudusius skruostus ir nuo žvarbos patinusias rankas nejučia imame svarstyti – gal tai alergija šalčiui? Kuo skiriasi alergija nuo dilgėlinės, o dilgėlinė – nuo paprasto jautrumo?

Mitai apie riebalus arba kodėl reikia liautis skaičiuoti kalorijas

Šiame tekste rasite visą informaciją, kurią būtina žinoti apie produktus, kurių sudėtyje gausu riebalų. Nors dar prieš kelerius metus mokslininkai ir dietologai iš esmės reabilitavo riebalus, daugelis vis dar nepatikliai žvelgia į šį maisto komponentą.

Pagrindiniai glitimo netoleravimo požymiai

Laikas išsklaidyti mitus dėl pagrindinio XXI a. alergeno. Neretai tenka išgirsti itin populiarų verdiktą – glitimo netoleravimas, tačiau kažin ar visi suvokia, ką tai iš tikrųjų reiškia.