Sporto degustatorės dienoraštis: apie raumenis, riestauodeges ir slaptąsias agentes

Kai net Kūčių rytą pradėjau sporto salėje, supratau, kad mano kasdienybės rutina rimtai pasikeitė. Atradau sportą.

Nesu iš tų žmonių, kurie dar vaikystėje išmoksta stengtis ir atidėti malonumą. Nors suvokiau, kad sportuoti reikia, niekaip negalėjau reguliariai to daryti, nejaučiau jokio smagumo, – tik sunkumą, tingėjimą ir beprasmybę. Kam bėgti, kai niekas negaudo?

Tačiau pamažu ėmiau suprasti sporto esmę. Malonumas ateina, kai šiek tiek persistengi. Tada išsiskiria endorfinai, ir kuo labiau persistengi, tuo savijauta artėja ekstazės link.

Tuo sportas skiriasi nuo alkoholio. Pirmiausia malonu, paskui bloga – taip būna alkoholikams, o sportoholikams iš pradžių bloga, paskui malonu. Aš – nei viena, nei kita. Viskam – savas laikas, ir porcijos – pagal sveiką protą. Skamba gerai, tačiau išlaikyti sveiką protą sunku, kartais būna tiesiog nuobodu, per mažai endorfinų! Ir pati, lupdama nuo galvos prišalusią kepurę ar mėgindama atstatyti išnirusį petį, sau prisiekinėjau viską daryti tik sveiko proto ribose. Peties trauma man, beveik pažengusiai jogistei, reiškė viena – jogos kilimėlį teks palikti dulkėti mažiausiai pusei metų. Tada ėmiau lankytis įvairiose treniruotėse – ieškoti, kur mums abiem, man ir traumuotam pečiui, patiks. Petys buvo įnoringas – jam niekas nepatiko, todėl tapome pora vienišų klajoklių. Vieną dieną mosavome štangomis, kitą – bokso pirštinėmis, trečią – vaikėme miške kėkštus. Per tuos klajonių metus išbandžiau daug įvairių sportavimo būdų, ir naujų treniruočių paieškos tapo mano sportavimo stiliumi.

Taigi pradedu savo sporto degustatorės dienoraštį. Tikroms sportininkėms, matyt, bus juokinga, o paprastoms moterims, tokioms kaip aš, – naudinga.

Johnas Irvingas savo populiariame romane „Pasaulis pagal Garpą“ rašo, kaip svarbu kiekvienam susirasti SAVO sportą. Kai randi tai, kas tikrai tinka tavo kūnui, temperamentui ir charakteriui, sportuoti prisiversti nebereikia. Tik ilgainiui žmogus, jo gyvenimo būdas keičiasi, ir tai, kas patiko vakar, šiandien gali nebedžiuginti. Todėl taip svarbu yra vis išbandyti ką nors nauja.

Kai BodyPump treniruotėje pamačiau Moniką, negalėjau patikėti, kad tai – ji. Tada gavau per pakinklius nuo savo snobiškos prigimties ir, kad manęs nepažintų, užsidengiau veidą svarmeniu. Ar tai ta pati jogos trenerė, kuri laisvalaikiu dirba klasikinės muzikos atlikėja? Ir dabar ji su štanga ant pečių pritūpia į griausmingos ritmiškos popmuzikos taktą? Pala pala, tai gal ir man nereikia gėdytis, kad vaikštau ne į dvasinio tobulėjimo kursus? Padėjau svarmenį į šoną. Pasikalbėjome. Ji pasakė, kad po daugybės valandų grojimo nori išsikrauti ir sustiprinti raumenis, tad tuo dabar užsiima mieliau nei joga.

BodyPump treniruotes 1991 metais sugalvojo Philipas Millsas siekdamas į aerobikos sales pritraukti daugiau vyrų. Šios treniruotės yra labai intensyvios, atliekamos naudojant nedidelius svarmenis, daug kartų ir gana intensyviai daromi tie patys judesiai (apie 100 kartų kiekvienai raumenų grupei, maždaug 800 – per treniruotę). Tai itin veiksmingai degina riebalus (per 60 minučių sudeginama maždaug 600 kilokalorijų), stiprina raumenis ir formuoja kūną. Svarbu žinoti, kad kardiotreniruotės padeda numesti svorio, sutvirtinti raumenis, tačiau figūros silueto nekeičia. Veiksmingiausias būdas kūno proporcijoms pakeisti yra mankštinimasis su svarmenimis. Šiuos kiekvienas pasirenka pats, todėl raumenų stiprinimo treniruotės tinka įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonėms. Skamba nuobodžiai, tačiau nuobodu nėra. Pratimai atliekami pagal muziką, ritmiškai. Apima jausmas, kad kūną valdai ne pats – tai daro muzika, ritmas. Kai įsilieji į vienu ritmu judančių žmonių grupę, stengiesi jo nesutrikdyti, nesustoti. Gal todėl atsiranda jėgų? Pirmoji jogos mokytoja Audra vis kartodavo, kaip svarbu išvalyti galvą nuo minčių, bet ką tai reiškia iš tikrųjų, patyriau darydama ne šavasaną per jogos treniruotes, o – įtūpstus su štanga per raumenų stiprinimo pratybas. Ne veltui pastarąsias viso pasaulio sporto mėgėjai įvardija kaip vienas mėgstamiausių. Galima rinktis programą „Les Mills BodyPump“ (pratimai Vilniuje, Londone ar Niujorke daromi tie patys, skamba ta pati muzika) ar kurią kitą, – jų yra įvairių, tačiau esmė visų ta pati.

Internete galima rasti daugybę raumenų stiprinimo treniruočių vaizdo įrašų, tad tereikia įsigyti štangą su nuimamais svarmenimis. Per televizorių aiškinantį trenerį galite ignoruoti, ko nepasakysi apie stovintį priešais, – pastarojo, besitaikančio užmauti ant štangos papildomų svarmenų, taip lengvai neatsikratysi. Tik yra vienas „bet“: nebus trenerio – nebus papildomų svarmenų, o tada nebus ir endorfinų.

A. Gintalaitės iliustr.

Grupinės treniruotės ne tik veiksmingesnės, bet ir įdomesnės – dėl dinamikos, dėl to, kad tarp dalyvių, net tylinčių, mezgasi socialiniai ryšiai. Atspėti, kokia bus treniruotė, galiu vien pažiūrėjusi į salėje susirinkusius žmones. Būdama tarp jų, aš žaidžiu savo mėgstamą žaidimą: bandau kiekvieną perprasti, kuriu istorijas, grupuoju, skirstau.

Išskirčiau du šių treniruočių lankytojų tipus: riestauodegės ir slaptosios agentės. Gal skamba ir neintelektualiai, tačiau taip mintyse jas vadinu.

Riestauodegės. Šios itin sportiškos, puikią figūrą turinčios merginos sportuoja pasidariusios makiažą, su priklijuotomis blakstienomis, apsitempusios stilingais sportiniais drabužiais, dažnai ryškių neoninių spalvų, o po treniruočių ilgai ilgai prie veidrodžio džiovinasi plaukus į kitas atsukusios vien kelnaitėmis su juostele pridengtus savo riestus užpakalius.

Slaptosios agentės. Nepatikėsite, bet jų šiose treniruotėse daugiausia. Šios moterys atrodo visiškai paprastai, yra sunkiai nusakomo amžiaus – nuo trisdešimties iki šešiasdešimties metų, vilki figūros neišryškinančius juodus sportinius drabužius be jokių aiškių skiriamųjų ženklų. Galėtum pamanyti, kad užsuko čia netyčia ar buvo atsiųstos daktaro prieš menopauzę prisiauginti raumenų – osteoporozės profilaktikai. Ir tik pamačiusi, kad svarmenų ant štangos jos užsimeta tiek pat, kiek ir puikios sportinės formos vyrai, supranti, jog šioms moteriškėms sunkumų kilnojimas – įprastas reikalas.

Moterų skiriamieji bruožai – figūra ir aprangos elementai, o štai vyrų (visaip apsirengusių, plonų ir storų) – svarmenys ant štangos. Todėl juos, savaime aišku, skirstau pagal būdą neprarasti savigarbos nualpus kampe.

Tyleniai. Šie kilnoja sunkumus, kiek gali, o jei nebepakelia, tiesiog nuleidžia galvą ir įsivaizduoja, kad niekas to nepastebi (vargas jiems, jei netoliese kokia slaptoji agentė tebešvytuoja štanga).

Plepuliai. Šie, kai nebepakelia štangos, pradeda juokauti, stengiasi patraukti per dantis trenerį, kelis kartus per treniruotę būtinai ištrokšta – eina gerti, jiems daugybę kartų atsiriša batai arba skambina verslo partneriai iš Majamio. Plepuliai atsiveda savo draugų, bendradarbių, kuriems „reikia“ pagalbos, ir, pasidėję šalia savo milžinišką štangą, patarinėdami naujokams gudriai ilsisi.
Kaip jau sakiau, treniruotės esmė yra daug kartų daromas tas pats judesys. Iš treniruoklių salės (ten analogiški pratimai daromi iki 20 kartų, o čia – 100) atėję vyrai užsikrauna pernelyg daug svarmenų, todėl vidury pratimo netenka jėgų. Raumeningas naujokas, negalintis baigti pratimo, ir šalia štanga su ugnele besišvaistanti paprasta moteriškė – štai toks raumenų stiprinimo treniruotės vaizdelis patiktų kiekvienai antrosios bangos feministei.

Naujokės moterys daro priešingai nei vyrai – pasiima pernelyg lengvą štangą, todėl tampa neaišku, kuris raumuo turi dirbti, įsijungia kitos raumenų grupės. Pratimas atliekamas netaisyklingai, raumenys apkraunami per mažai, o lengvas raumenų „pumpavimas“ yra blogas „pumpavimas“.
Ši treniruotė labai tinkama skirtingo amžiaus arba skirtingai fiziškai pasirengusiems šeimos nariams – vyrui ir žmonai, tėčiui ir sūnui, mamai ir dukrai.

Per 3 mėnesius treniruočių svoris ant mano štangos padvigubėjo, kūnas sutvirtėjo, ėmė keistis siluetas, tačiau svorio nenumečiau, atvirkščiai, priaugau beveik 3 kilogramus (planavau numesti bent 2), – visiems žinoma tiesa, kad raumenys sveria daugiau nei lašiniai. Liemens apimtis sumažėjo, tačiau seni džinsai per šlaunis tapo dar siauresni. Nesistemingos kardiotreniruotės ir bėgiojimas po mišką su šunimis taip pat nepadėjo. Sportas kūną sutvirtina, pagerina savijautą, suteikia energijos ir malonių emocijų, bet norint numesti svorio reikia atlikti reviziją savo lėkštėje. Visada maniau, kad maitinuosi teisingai ir išsiversiu neskaičiuodama kalorijų, ypač todėl, kad esu veganė, tačiau šiandien nuleidusi galvą einu pirkti maisto svarstyklių ir kartotis daugybos lentelės.

BodyPump treniruotė

Laikas – 60 min.
Sudeginama kalorijų – 400–700
Bendras sunkumas – +++++
Smagumas – +++++

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis