Nutukusių ar itin liesų žmonių organizmuose trūksta svarbaus mineralo

Fosforas dažniausiai asocijuojasi su tamsoje švytinčia medžiaga, todėl nenuostabu, kad maisto produktai ir gėrimai, kurių sudėtyje yra fosforo, atrodo pavojingi sveikatai.

Tačiau kodėl tuomet jo rasime kone visuose kasdienio maisto produktuose? Gydytoja dietologė Žana Antonova sako, kad fosforas yra vienas būtiniausių mineralų organizmui, o fosforo rūgštis jau daugelį metų naudojama maisto gamyboje.

„Fosforas yra vienas svarbiausių mineralų mūsų organizmui. Kaip ir kalcis, jis yra viena iš kaulų ir dantų sudedamųjų dalių, todėl yra itin svarbus jų tvirtumui palaikyti. Be to, fosforas itin svarbus ir organizmo ląstelių funkcionavimui bei regeneracijai. Įvairūs fosforo junginiai dalyvauja genetinės informacijos ir energijos perdavimo procesuose“, – pasakojo gydytoja.

Pastaruoju metu daug kalbama apie fosforo rūgštį, kuri naudojama daugelio maisto produktų ir gėrimų gamyboje. Pasak gydytojos, fosforo rūgštis yra naudojama kaip rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, todėl jos galima rasti daugelyje maisto produktų.

„Paprastai ji naudojama gaminant įvairius mėsos, sūrio produktus, gaiviuosius gėrimus ar vaisvandenius. Kaip ir bet kurių kitų maisto priedų atveju, fosforo rūgšties kiekis ir koncentracija juose yra griežtai nustatomi Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, todėl neturi viršyti leistinos ir sveikatai nekenksmingos normos“, - sakė Ž. Antonova.

Nors kalbama, kad fosforo rūgšties turinčių produktų vartojimas silpnina kaulų sistemą ir turi įtakos padažnėjusiems kaulų lūžiams, gydytoja dietologė pastebi, kad sveiktos sutrikimų kyla esant ryškiam fosforo pertekliui. Tiesa, tai pasitaiko itin retai. Pasak jos, šio mineralo trūkumas taip pat labai retas reiškinys.

„Kadangi fosforo yra kone visuose maisto produktuose, jo paprastai gauname pakankamai, o organizmas yra puikiai prisitaikęs reguliuoti fosforo kiekį. Šio mineralo trūkumas sveikiems žmonės pasireiškia itin retai, paprastai jį gali išprovokuoti sveikatos sutrikimai, tokie kaip nutukimas, diabetas. Kartais jį lemia ir kritiškai mažas kūno svoris, todėl jis siejamas su anoreksija“, - sakė Ž. Antonova.

Labai dažnai manoma, kad maisto produktų ir gėrimų gamybai naudojama tokia pati fosforo rūgštis kaip ir pramonėje, todėl jos ypač baiminamasi. Iš tiesų, skirtingos koncentracijos fosforo rūgštis yra naudojama daugelyje pramonės šakų. Farmacijoje ji naudojama šarmams neutralizuoti, taip pat aspirino gamybai; medicinoje šią rūgštį naudoja odontologai. Fosforo rūgštimi šalinamos dantų apnašos, gydomas ėduonis.

Itin didelės koncentracijos fosforo rūgštis naudojama metalo apdirbimui. Ja didinamas metalo gaminių atsparumas rūdims, kartais ji naudojama korozijai šalinti. Tuo tarpu maisto gamybai naudojama itin mažos koncentracijos fosforo rūgštis. Ja konservuojami mėsos produktai ir sūriai, ji naudojama ir kepimo miltelių gamybai.

Pasak gydytojos, maisto produktų baimintis neverta. Labai dažnai įtaką sveikatai daro mūsų pačių mitybos įpročiai. Žmogaus organizmui būtina maisto medžiagų įvairovė, todėl būtina laikytis subalansuotos mitybos ir įvairius produktus vartoti saikingai. Tik tokiu būdu galėsime išlikti sveiki ir nevaržyti savo pomėgių.

Užsakymo nr.: PT_62424493

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis