Išgyvenate baimę, nerimą ir paniką? Gali būti, kad dėl to kaltas vidurių pūtimas

Tai, kad stresas sukelia virškinimo sutrikimus, žinome jau seniai. Bet būna ir atvirkščiai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jausmas, kai iš baimės ima sukti pilvą, o rytą atsikėlęs jauti gerklėje ar skrandyje įstrigusį streso kamuolį, pažįstamas daugeliui šiuolaikinių nuolat skubančių žmonių. Tačiau stebina tai, kad kartais panašius pojūčius jaučiame net ir nesant jokių priežasčių įtampai kilti. Pasirodo, dėl to, kad jaučiame nesuprantamą baimę, nerimą ar net panikos atakas, gali būti kaltas tiesiog… netinkamas, pilvo pūtimą sukeliantis maistas.

Vokiečių psichoterapeutas Klausas Bernhardtas, remdamasis savo ilgamete patirtimi, parašė knygą „Gyvenimas be nuostatų, baimės ir nerimo“ (leidykla „Ama littera“). Joje jis išsamiai apžvelgia, kas sukelia šiuos nemalonius jausmus, ir ieško būdų, kaip jų atsikratyti. Kai kurie atradimai atrodo išties revoliucingi.

Tarkim, jis mano, kad nerimo jausmą gali lemti tam tikri, pilvo pūtimą sukeliantys produktai. Tai XX a. pradžioje aptiko terapeutas Ludwigas Von Roemheldas, dėl to reiškinys buvo pavadintas Roemheldo sindromu. Šis gydytojas nustatė, kad daugelis žmonių, kurie kenčia nuo vidurių pūtimo ir raugėjimo, labai dažnai skundžiasi ir tokiais simptomais kaip karščio bangos, dusulys, oro trūkumas, nerimas, galvos svaigimas, miego sutrikimai ir širdies permušimai.

Pasirodo, kaupiantis orui virškinimo trakte, diafragma stumiama į viršų, todėl gali tiesiogiai ar netiesiogiai spausti širdį. Taip pat susikaupęs oras atidaro tarp stemplės ir skrandžio esantį raumeninį rauką (sfinkterį), tad rūgštus skrandžio turinys pakyla į stemplę. Tai vadinama gastroezofaginiu refliuksu. Rūgštis graužia gerklę, tad apima jausmas, tarsi joje būtų įstrigęs kamuolys.

Panašiai jaučiamės, apimti liūdesio, skausmo ir kitų negatyvių jausmų. Mūsų smegenys fiziologines organizmo reakcijas sieja su tam tikromis būsenomis, tad visai natūralu, kad užspaustą gerklę, sunkumą skrandyje ir ant širdies jos priskiria nerimui, baimei ir panikai. Problemą apsunkina ir tai, kad mūsų visuomenėje laikoma nemandagu viešai gadinti orą ar riaugėti, dėl to susidariusios dujos nepasišalina natūraliai.

K. Bernhardtas siūlo 4 gudrybes, kaip pagerinti savo emocinę savijautą pakeitus mitybą.

Pirmoji gudrybė. Pabandykite savaitę nevalgyti glitimo turinčių maisto produktų, atsisakykite visko, kas pagaminta iš grūdų. Stebėkite, kaip kinta jūsų savijauta, darbingumas, energija. Jei jaučiate pagerėjimą, gali būti, kad jūsų problema – glitimo sukeltas vidurių pūtimas.

Antroji gudrybė. Kuo mažiau maišykite skirtingus produktus ir valgykite juos tinkama tvarka. Ypač svarbu atskirai valgyti greitųjų angliavandenių turinčius produktus, nes jie virškinami greičiau nei riebūs ar baltymingi. Nevalgykite vaisių desertui, tik – kaip užkandį, kai kitas maistas jau yra suvirškintas.

Trečioji gudrybė. Gardinkite maistą kmynais ir imbierais, gerkite jų arbatas. Šie prieskoniai labai sumažina vidurių pūtimą. Panašų poveikį turi ir pankoliai, anyžiai.

Ketvirtoji gudrybė. Sportuokite arba bent jau daugiau vaikščiokite. Tai sustiprins diafragmą, ji lengviau atlaikys oro spaudimą, taigi sumažės ir neigiamas poveikis kitiems organams.

Be abejo, atsisakykite ir to, kas būtent jums sukelia didžiausią pilvo pūtimą. Tarp populiaresnių yra ankštinės daržovės, svogūnų laiškai, obuoliai, kriaušės, rauginti kopūstai, pomidorai, saldus maistas, gazuoti gėrimai. Ir, žinoma, pasitaikius progai, visada pasinaudokite galimybe susikaupusį orą išleisti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytojas apie sąnarių skausmus: tik neužsiimkite savigyda

Sąnarių skausmai yra dažna ne tik vyresnio, bet ir jaunesnio amžiaus žmonių problema.

V. Kurpienė: sumuštiniai gali būti ir maistingi

Jei vaikystėje girdėjote, kad avižos skirtos arkliams, pamirškite tai! Šiandien žinome, kad tai – puikus sveikatos šaltinis.

Neįgalią dukrytę auginanti Svetlana išgirdo vėžio diagnozę: likimo smūgius padeda atlaikyti ir visai nepažįstami žmonės

„Man buvo 38-eri, kai vieną gražią vasaros dieną sužinojau, kad sergu krūties vėžiu“ , – sako Svetlana Uzlova iš Kaliningrado. Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga visame pasaulyje, tačiau kiekvienai krūties vėžiu susirgusiai moteriai jos liga yra unikali, kiekviena turi savo istoriją.

Agnė Kulitaitė: atsisaikiusi pridėtinio cukraus pirmuosius teigiamus rezultatus pajuto kone iškart (3)

Pridėtinio cukraus atsisakiusi Agnė Kulitaitė: trys spurgos „vienu mauku“ man prilygdavo juokui.

Vaistininkė: ši liga yra labai pavojinga ir kelia rimtų komplikacijų, tačiau nemažai žmonių ją ignoruoja

Daugeliui žmonių vengiant reguliariai tikrintis kraujo spaudimą, sergamumo mastai arterine hipertenzija didėja.

Prof. R. Žaliūnas: lietuviai gyvens per 100 metų, bet tik su viena sąlyga

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius, Kardiologijos klinikos vadovas Remigijus Žaliūnas įsitikinęs, kad šiame šimtmetyje gimę lietuviai gyvens daugiau kaip 100 metų, jei bus mokomi gyventi sveikai.

Kineziterapeutės patarimai, kaip padailinti figūrą prieš vasaros sezoną

Artėjantis vasaros sezonas daugeliui tampa tikru galvos skausmu. Vieni neturi ką rengtis, nes per žiemą atsirado keletas papildomų kilogramų, kitų raumenys prarado ankstesnę formą ir nesinori atostogų prie jūros, tretiems nuo sėdimo darbo ir pernelyg mažo judėjimo šaltuoju metų laiku skauda nugarą ir kaklą.

Ar galima numesti riebalų tik nuo konkrečios kūno vietos? 10 aktualiausių klausimų trenerei

Nesvarbu, ar sportuojame pirmąsias savaites, ar kelerius metus – klausimų ir diskusijų, susijusių su sportu ir mityba, niekuomet nepritrūkstame.

Išgyvenate baimę, nerimą ir paniką? Gali būti, kad dėl to kaltas vidurių pūtimas

Tai, kad stresas sukelia virškinimo sutrikimus, žinome jau seniai. Bet būna ir atvirkščiai.

Prieš 2 metus baisią diagnozę išgirdęs vyras: viena akimi apakau per tris dienas

Išsėtinė sklerozė – tai itin sudėtinga, žiauri liga, nuo kurios Lietuvoje kenčia tūkstančiai žmonių. Visgi, kaip sako su šiuo imuninės sistemos sutrikimu kovojantis Barzdų klubo prezidentas Valdas Samkus, plačioji visuomenė apie ją žino mažai, o su ja gyvenantys dažniausiai jaučiasi nematomais.