Hormoninis sutrikimas, kuris dažniausiai išsivysto 30-40 metų moterims

Dėl padidėjusio kortizolio kiekio organizme žmogui gali išsivystyti hormoninis sutrikimas - Kušingo sindromas.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Juo dažniausiai suserga 30-40 metų moterys, o pasaulyje šis sindromas diagnozuojamas vos 1-10 žmonių iš milijono. Lietuvoje kasmet diagnozuojami 2-3 nauji atvejai, tačiau šią ligą atrasti sunku, nes požymiai ir simptomai nėra specifiniai.

„Kortizolis - vienas iš hormonų, atliekantis svarbias funkcijas organizme. Jis dalyvauja visuose medžiagų apykaitos procesuose, slopina uždegimą ir alergiją, padeda prisitaikyti prie streso, tačiau padidėjęs jo kiekis yra žalingas“, - apie šį sutrikimą aiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė, Retų endokrininių ligų centro vadovė prof. Birutė Žilaitienė.

Profesorė pabrėžia, kad dėmesį atkreipti reiktų žmonėms, turintiems du ir daugiau Kušingo sindromo simptomų: riebalų susikaupimą pilvo srityje, plonas galūnes, riebalų „kuprelę“ sprande, apvalų veidą, raudonas, melsvas strijas, jaučiamą bendrą raumenų silpnumą.

Kušingo sindromas susijęs su atsparumu insulinui, angliavandenių apykaitos sutrikimais (įskaitant ir cukrinį diabetą), hipertenzija, dislipidemija, širdies ir kraujagyslių ligomis, kaulų retėjimu (osteoporoze).

Ligai diagnozuoti prireikia daugybės kraujo tyrimų, echoskopijų, rentgeno nuotraukų, konsultacijų su kardiologais, pulmonologais, dietologais, okulistais, neurooftolmologais, neurochirurgais, reumatologais ir kitais. Paskutinis paieškų etapas - magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas, padedantis galutinai nustatyti diagnozę.

Negydomas Kušingo sindromas susijęs su beveik 5 kartus didesniu šių pacientų mirtingumu, lyginant su bendra populiacija. Kaip teigia Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas, tokių pacientų gydymas yra kompleksinis daugiadalykės komandos darbas.

„Neurochirurginė operacija - vienintelis ilgalaikis Kušingo sindromo gydymo pasirinkimas. Ji būna sėkminga apie 60-70 proc. pacientų ir visiškai išgydo. Įvairiais ligos etapais pacientai yra tiriami ir gydomi patyrusių specialistų radiologų, neurooftolmologų, endokrinologų bei neurochirurgų.

Svarbu, kad visa gydymo komanda turi didelę patirtį diagnozuojant, parenkant gydymą, prižiūrint pooperaciniu laikotarpiu ir atliekant tolesnį sekimą“, - pasakoja prof. A. Tamašauskas.

Neurochirurgijos klinikos vadovo teigimu, dėl pakankamai mažo susirgimo hipofizės adenoma žmonių skaičiaus chirurginis gydymo metodas saugiai gali būti taikomas tik patirtį turinčiame neurochirurgijos centre bei esant stipriai daugiadalykei komandai: „Esame vienintelė klinika Lietuvoje, kurioje ši operacija atliekama. Neurochirurgijos klinikoje sukaupta didelė tokių operacijų patirtis - profesionalūs specialistai yra atlikę apie 1000 tokio tipo operacijų“.

Pasak Kauno klinikų atstovės Eglės Audickaitės, Neurochirurgijos klinikos gydytojai sukaupę daugiau nei 20 metų patirties operuodami tokius pacientus ir savo rezultatais nenusileidžia kitiems Europos centrams.

Nepavykus pašalinti adenomos dėl jos anatominių ypatumų ar jai atsinaujinus, gali būti taikomas medikamentinis ar spindulinis gydymas. Šie gydymo metodai, įskaitant ir naujausius medikamentus, taip pat yra prieinami Kauno klinikų pacientams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kardiologas P. Šerpytis apie klastingąjį miokarditą: per epidemijas - pilni skyriai

Gripo epidemijos bei padidėjęs sergamumas viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis - darbymetis ne tik šeimos gydytojams, bet ir kardiologams.

Tai, kas iš gamtos, – saugu ir patikima

Nors mokslas kiekvieną dieną žengia pirmyn, randa būdus išgydyti iki šiol nepagydomas ligas, bet šio tobulėjimo pagrindas visada buvo, yra ir bus gamta bei tai, ką ji mums dovanoja.

Vaistininkė: 5 svarbiausi vitaminai, kurių mums reikia kasdien

Dažnai pagalvojame, kad visus reikiamus vitaminus galime gauti ir pasisavinti su maistu, tačiau dėl greito gyvenimo tempo ir prastų mitybos įpročių tai padaryti sunkiai pavyksta.

Cukrų pakeitėte saldikliais? Dietologė įspėja dėl jūsų sveikatai gręsiančių pavojų (1)

Plačiai reklamuojami gaivieji gėrimai be cukraus ir be kalorijų, gydytojos dietologės Daivos Pipiraitės-Lazarevičienės teigimu, nėra geras pasirinkimas, nebent būtų geriami retai.

Ko daugiau žuvys teikia – naudos ar žalos, atsako mokslininkai

Ilgai užtruko, kol lietuviai, ieškodami sveikesnių alternatyvų, įprato bent retkarčiais mėsą keisti žuvimi. Ir štai užgriuvo kita naujiena – pasirodo, žuvis gali būti dar prastesnis pasirinkimas dėl didelio jūrų užterštumo gyvsidabriu.

Kokius pieno produktus rinktis, o kokių vengti?

Pieną skatiname gerti nuo pat vaikystės, sakoma, kad tai kalcio šaltinis. Be pieno produktų neįsivaizduojame savo pusryčių, pietų ar vakarienės. Tačiau vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad pienas ne tik, kad nereikalingas mūsų organizmui, bet dar ir kenkia. Ką mano „Sveikatai palankus“ ekspertai?

Angelinos Jolie pavyzdys užkrėtė ir Lietuvos moteris

Moterys, kurioms nustatoma itin didelė genetinė rizika susirgti krūties vėžiu, vis dažniau renkasi jų šalinimą – mastektomiją.

Ar gali nuo gripo skiepytis nėščiosios?

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje ir toliau didėja. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, kad penktąją savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 299 asmenys.

Hormoninis sutrikimas, kuris dažniausiai išsivysto 30-40 metų moterims

Dėl padidėjusio kortizolio kiekio organizme žmogui gali išsivystyti hormoninis sutrikimas - Kušingo sindromas.

Po gimdymo: ką moteris turi žinoti apie negrįžtamus organizmo pokyčius

Po gimdymo – nauji išbandymai: persitvarko organų veikla, slenka plaukai, kankina nuovargis ir nuotaikų kaita.