Hormoninis sutrikimas, kuris dažniausiai išsivysto 30-40 metų moterims

Dėl padidėjusio kortizolio kiekio organizme žmogui gali išsivystyti hormoninis sutrikimas - Kušingo sindromas.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Juo dažniausiai suserga 30-40 metų moterys, o pasaulyje šis sindromas diagnozuojamas vos 1-10 žmonių iš milijono. Lietuvoje kasmet diagnozuojami 2-3 nauji atvejai, tačiau šią ligą atrasti sunku, nes požymiai ir simptomai nėra specifiniai.

„Kortizolis - vienas iš hormonų, atliekantis svarbias funkcijas organizme. Jis dalyvauja visuose medžiagų apykaitos procesuose, slopina uždegimą ir alergiją, padeda prisitaikyti prie streso, tačiau padidėjęs jo kiekis yra žalingas“, - apie šį sutrikimą aiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė, Retų endokrininių ligų centro vadovė prof. Birutė Žilaitienė.

Profesorė pabrėžia, kad dėmesį atkreipti reiktų žmonėms, turintiems du ir daugiau Kušingo sindromo simptomų: riebalų susikaupimą pilvo srityje, plonas galūnes, riebalų „kuprelę“ sprande, apvalų veidą, raudonas, melsvas strijas, jaučiamą bendrą raumenų silpnumą.

Kušingo sindromas susijęs su atsparumu insulinui, angliavandenių apykaitos sutrikimais (įskaitant ir cukrinį diabetą), hipertenzija, dislipidemija, širdies ir kraujagyslių ligomis, kaulų retėjimu (osteoporoze).

Ligai diagnozuoti prireikia daugybės kraujo tyrimų, echoskopijų, rentgeno nuotraukų, konsultacijų su kardiologais, pulmonologais, dietologais, okulistais, neurooftolmologais, neurochirurgais, reumatologais ir kitais. Paskutinis paieškų etapas - magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas, padedantis galutinai nustatyti diagnozę.

Negydomas Kušingo sindromas susijęs su beveik 5 kartus didesniu šių pacientų mirtingumu, lyginant su bendra populiacija. Kaip teigia Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas, tokių pacientų gydymas yra kompleksinis daugiadalykės komandos darbas.

„Neurochirurginė operacija - vienintelis ilgalaikis Kušingo sindromo gydymo pasirinkimas. Ji būna sėkminga apie 60-70 proc. pacientų ir visiškai išgydo. Įvairiais ligos etapais pacientai yra tiriami ir gydomi patyrusių specialistų radiologų, neurooftolmologų, endokrinologų bei neurochirurgų.

Svarbu, kad visa gydymo komanda turi didelę patirtį diagnozuojant, parenkant gydymą, prižiūrint pooperaciniu laikotarpiu ir atliekant tolesnį sekimą“, - pasakoja prof. A. Tamašauskas.

Neurochirurgijos klinikos vadovo teigimu, dėl pakankamai mažo susirgimo hipofizės adenoma žmonių skaičiaus chirurginis gydymo metodas saugiai gali būti taikomas tik patirtį turinčiame neurochirurgijos centre bei esant stipriai daugiadalykei komandai: „Esame vienintelė klinika Lietuvoje, kurioje ši operacija atliekama. Neurochirurgijos klinikoje sukaupta didelė tokių operacijų patirtis - profesionalūs specialistai yra atlikę apie 1000 tokio tipo operacijų“.

Pasak Kauno klinikų atstovės Eglės Audickaitės, Neurochirurgijos klinikos gydytojai sukaupę daugiau nei 20 metų patirties operuodami tokius pacientus ir savo rezultatais nenusileidžia kitiems Europos centrams.

Nepavykus pašalinti adenomos dėl jos anatominių ypatumų ar jai atsinaujinus, gali būti taikomas medikamentinis ar spindulinis gydymas. Šie gydymo metodai, įskaitant ir naujausius medikamentus, taip pat yra prieinami Kauno klinikų pacientams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Agnė Kulitaitė: atsisaikiusi pridėtinio cukraus pirmuosius teigiamus rezultatus pajuto kone iškart (2)

Pridėtinio cukraus atsisakiusi Agnė Kulitaitė: trys spurgos „vienu mauku“ man prilygdavo juokui.

Vaistininkė: ši liga yra labai pavojinga ir kelia rimtų komplikacijų, tačiau nemažai žmonių ją ignoruoja

Daugeliui žmonių vengiant reguliariai tikrintis kraujo spaudimą, sergamumo mastai arterine hipertenzija didėja.

Ar galima numesti riebalų tik nuo konkrečios kūno vietos? 10 aktualiausių klausimų trenerei

Nesvarbu, ar sportuojame pirmąsias savaites, ar kelerius metus – klausimų ir diskusijų, susijusių su sportu ir mityba, niekuomet nepritrūkstame.

Išgyvenate baimę, nerimą ir paniką? Gali būti, kad dėl to kaltas vidurių pūtimas

Tai, kad stresas sukelia virškinimo sutrikimus, žinome jau seniai. Bet būna ir atvirkščiai.

Prieš 2 metus baisią diagnozę išgirdęs vyras: viena akimi apakau per tris dienas

Išsėtinė sklerozė – tai itin sudėtinga, žiauri liga, nuo kurios Lietuvoje kenčia tūkstančiai žmonių. Visgi, kaip sako su šiuo imuninės sistemos sutrikimu kovojantis Barzdų klubo prezidentas Valdas Samkus, plačioji visuomenė apie ją žino mažai, o su ja gyvenantys dažniausiai jaučiasi nematomais.

Su žmonos inkstu gyvenantis vyras: tai kilniausias meilės įrodymas

Žmonos Vidos inkstas D. Svetlikauskui grąžino gyvenimą.

Vaikelio besilaukianti dainininkė Anžela Adamovič: mėsos atsisakiau ne todėl, kad taip daro visi

Pastaraisiais metais vegetarų ir veganų bendruomenės plečiasi – vis daugiau žmonių atsisako gyvulinės kilmės produktų. Jau trejus metus mėsos nevalganti dainininkė Anžela Adamovič vegetariškų mitybos įpročių nepakeitė ir laukdamasi vaikelio.

Vabzdžių įgėlimai: kada tai mirtina ir kokiais atvejais nedelsti vykti į ligoninę

Įvairių vabzdžių sugeltų pacientų Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubios pagalbos skyriuje atšilus orams sulaukiama itin daug. Vis dėlto, tik menka dalis pacientų kreipiasi pagrįstai, o medikai ragina žmones tokiose situacijose išlaikyti šaltą protą.

Pasakyk, ką valgai, ir aš pasakysiu, kaip miegosi (1)

Kartais žmonės skundžiasi, jog negali sudėti bluosto, juos kamuoja nemiga ir tik į rytą norisi miego, o tuo metu, kaip tyčia, jau tenka keltis į darbą ar mokyklą...