75 proc. retų ligų prasideda vaikystėje, kai kurioms nustatyti prireikia 5-30 metų

 (1)
Reta liga gali likti nediagnozuota, jei pacientas nebus nusiųstas pas reikiamus specialistus.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų retų ligų koordinavimo centro vadovė prof. Rimantė Čerkauskienė teigia, kad per penkerius metus idėja burti specialistus, turinčius kompetencijos gydyti retas ligas, virto gerai organizuota specializuota struktūra, sukurta tam, kad reta liga sergančiam pacientui diagnozė būtų nustatoma kiek įmanoma tiksliau ir greičiau, paskirtas gydymas būtų tinkamas, prieinamas, o kiekvienam reta liga sergančiam pacientui - garantuota individuali priežiūra.

Retomis ligomis vadinamos tokios, kuriomis serga vienas iš 2000 asmenų ir mažiau. Apie 75 proc. retų ligų prasideda vaikystėje, vaikai sudaro iki 70 proc. sergančiųjų retomis ligomis. Lietuvoje retomis ligomis serga 6-8 proc. gyventojų - apie 174 000 žmonių (tiek gyventojų yra visoje Alytaus apskrityje), iš kurių apie 73 000 - vaikai.

Kaip sako prof. R. Čerkauskienė, reta liga gali pažeisti bet kurį organą ir susargdinti bet kokio amžiaus žmogų, tad su sergančiais retomis ligomis susiduria visų specialybių gydytojai.

Retoms ligoms priklauso 80 proc. genetinių ir visos vaikų onkologinės ligos. Pasak Vilniaus universiteto prof. Vytauto Usonio, netgi dėl visuotinio skiepijimo išnykusios infekcinės ligos, pavyzdžiui, poliomielitas, raupai, šiandien gali būti laikomos retomis ligomis, nes jų pasireiškimo dažnis toks pat ar net mažesnis, kaip ir kitų retų ligų.

Reta liga gali likti nediagnozuota, jei pacientas nebus nusiųstas pas reikiamus specialistus. Europos skėtinės sergančiųjų retomis ligomis organizacijos EURORDIS 2004 metais atlikto tyrimo duomenimis, 25 proc. pacientų nuo pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo iki diagnozės nustatymo užtruko 5-30 metų.

Įvairiose šalyse tokių pacientų skaičius skirtingas. Kaip greitai bus nustatyta tiksli diagnozė, priklauso nuo to, kiek medikai informuoti apie retas ligas ir egzistuojančią paslaugų struktūrą. Svarbus ir paslaugų sergantiems retomis ligomis ir pacientų srautų organizavimas šalyje.

Svarbiausias informacijos šaltinis apie retas ligas ir paslaugas sergantiems retomis ligomis yra pasaulinės retų ligų organizacijos Orphanet portalas www.orpha.net. Šios organizacijos atstovas Lietuvoje yra Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų Medicininės genetikos centras.

Pasak prof. Rimantės Čerkauskienės, vaikų ir suaugusių retų ligų gydymas yra specializuotas ir gana sudėtingas, tam reikia papildomų žinių ir įgūdžių įgijusių specialistų.

Per pastarąjį penkmetį gydant retas ligas buvo pritaikyta daug naujovių: pakaitinė fermentų terapija vaikams, sergantiems Fabry, Hunter ligomis, biologinė terapija ir kt. Vaikų ligoninės kompetencijos centruose atliekama nemažai biomedicininių vaikų retų ligų srities tyrimų.

VUL Santaros klinikos yra vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje atliekama vaikų ir suaugusiųjų kaulų čiulpų transplantacija kraujo ligomis, sunkiu imunodeficitu, paveldimomis medžiagų apykaitos, retomis reumatinėmis ligomis sergantiems pacientams.

Diagnozavus kai kurias paveldimas medžiagų apykaitos, virškinimo sistemos ligas bei gydymui atsparią epilepsiją, taikoma ketogeninė dieta, enterinė ir parenterinė mityba namuose ir kiti sudėtingi gydymo metodai.

Koreguojant įgimtas raidos ydas atliekamos operacijos, pavyzdžiui, Vaikų ligoninės chirurgai vieninteliai Lietuvoje atlieka įgimtos stemplės atrezijos bei įgimtų diafragmos išvaržų operacijas naujagimiams.

Pasak Vaikų ligoninės direktoriaus prof. Juozo Raistenskio, dar yra daug neišspręstų problemų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, bet per kelis pastaruosius metus iš esmės situacija pasikeitė - universiteto ligoninėse susikūrus koordinavimo ir kompetencijų centrams atsirado sąlygos suteikti pacientams visapusišką medicinos priežiūrą.

Pasak Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotojos dr. Sigitos Burokienės, reikšminga ne tik laiku diagnozuoti retą ligą ir tinkamai ją gydyti. Itin svarbu, kad pacientas ir jo šeima kaip lygiaverčiai partneriai įtraukiami į gydymo procesą, dalyvauja priimant sprendimus. Informuotų, aktyviai dalyvaujančių savo sveikatos priežiūroje pacientų gydymo rezultatai yra geresni, o išlaidos sveikatos priežiūrai mažesnės.

Nacionalinio retų ligų aljanso vadovo Dano Čeilitkos teigimu, per porą metų po vienu skėčiu pavyko suburti keliolika retomis ligomis sergančių pacientų organizacijų ir pavienių asmenų bendruomenę.

Aljanso tikslas - stiprinti šias organizacijas, padėti ir specialistams, ir pacientų šeimoms spręsti iškylančias problemas, įsitraukti į tarptautinę pacientų organizacijų veiklą, atstovauti šios bendruomenės interesams politiniu lygiu.

Asociacija pakviesta dalyvauti Retų ligų komisijoje Sveikatos apsaugos ministerijoje, Lietuvos pacientų forume, todėl retomis ligomis sergančių pacientų atstovai gali pagrįstai džiaugtis, kad retomis ligomis sergančių pacientų balsas šiandien jau yra daug labiau girdimas.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninėje minint Pasaulinę retų ligų dieną, minima ir šioje sveikatos priežiūros įstaigoje veikiančio Vaikų retų ligų koordinavimo centro penkerių metų sukaktis.

VUL Santaros klinikų Jungtiniame kompetencijų ir biomedicininių tyrimų centre veikia ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų retų ligų koordinavimo centrai. Po sudėtingų vertinimo procedūrų 2017 m. VUL Santaros klinikos įstojo net į 8 Europos referencijos centrų tinklus - asociacijas, jungiančias pažangiausius retų ligų diagnostikos ir gydymo centrus, - ir yra tarp trisdešimties didžiausių, pažangiausių Europos ligoninių, sukaupusių didžiausią retų ligų srities patirtį.

Penkerių metų sukaktį minintis Vaikų ligoninės Vaikų retų ligų koordinavimo centras sutelkęs visų sričių vaikų ligų specialistus, kurie, remdamiesi užsienio kolegų patirtimi, ne tik diagnozuoja, gydo pacientus, bet teikia metodinę pagalbą medikams, specialistams, vykdo mokslinę veiklą, sėkmingai perduoda sulaukusius aštuoniolikos metų pacientus suaugusiųjų gydytojams.

Dėl gerėjančios medicininės pagalbos kasmet mažiau reta liga sergančių pacientų siunčiama į užsienį.

Kompetencijos centrų narystė Europos referencijos tinkluose suteikia galimybę virtualiai konsultuotis dėl reta liga sergančių vaikų su geriausiais Europos ekspertais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Pažangios technologijos leis susilaukti kūdikio ir vyresniame amžiuje

Nevaisingumo gydymo srityje – revoliucingas proveržis.

Apie ką jus įspėja tinstančios kojos?

Yra žmonių, kurie sulaukę vasaros karščių su malonumu prisimena žiemos šalčius. Ne tik lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams, bet ir sveikiems žmonėms karščiai neretai kelia fizinį diskomfortą.

Po mokslininkų tyrimų: ar tikrai mėsos vartojimas didina ankstyvos mirties riziką?

Daugelis neįsivaizduojame pietų lėkštės be mėsos. Valgome ir graužiame save: „Vegetaru tapčiau, sveikesnis būčiau“. Vis dėlto valgyti mėsą ar ne? Ką pataria mokslininkai?

Sveikos gyvensenos propaguotoja Simona atskleidžia liekno ir sveiko kūno paslaptis (2)

Simona Pajaujienė (48 m.) sako, kad sveikata pirmiausia prasideda žmogaus viduje, mąstyme bei taikoje su savimi.

Žarnyno infekcinės ligos: kaip nuo jų apsisaugoti vasarą?

Atšilus orams, ypač vasarą, kasmet padidėja sergamumas per maistą plintančiomis infekcinėmis ligomis, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento (NVSC Panevėžio departamentas) specialistai šiltuoju metų laikotarpiu ragina ypač atsakingai rinktis maisto produktus ir nepamiršti higienos reikalavimų.

Žolininkė Nijolė Degutienė: pirmuosius ligos simptomus įveikti galima ir teisingai parinktomis žolelėmis

Anot žolininkės ir knygų autorės Njolės Degutienės, turėdami daugiau žinių apie vaistinius augalus žmonės galėtų ne tik profilaktiškai stiprinti išsekusį organizmą, bet ir apsisaugoti nuo sunkių ligų. Maža to, vaistažolės dažnai gali pakeisti net ir cheminius vaistus.

Grikių dieta: per savaitę atsikratykite iki 10 kg (10)

Laikantis grikių dietos per savaitę galima atsikratyti iki 10 kg svorio, tačiau visi, pasiruošę išbandyti šią dietą, turi žinoti, kad tai itin griežta ir valios pastangų reikalaujanti dieta. Tačiau tiksliai jos laikantis kiekvieną rytą lipti ant svarstyklių bus tikras malonumas. Taigi, kas tai per dieta ir kaip jos laikytis?

Gydytoja kardiologė: kaip karštymečiu sumažinti infarkto ir insulto riziką

Pastarosiomis dienomis termometrų stulpeliai šoktelėjo aukščiau nei įprasta tokiu metų laiku. Šalį aplankęs ankstyvas tropikų karštis yra rimtas išbandymas žmogaus organizmui.

Priemonės, skirtos „sutepti“ sąnarius iš vidaus, jau stebina rezultatais (3)

Maudžia, traška ar tempia sąnarius? O gal vargina dažnai patiriamos sportinės traumos? Ar žinote, kad šie nemalonūs potyriai susiję su tuo, jog nuo 25-erių metų organizmas gamina vis mažiau kolageno ir sąnario kremzlė ima dilti? Dar visai neseniai nebuvo priemonių, galinčių atstatyti negrįžtamus kremzlės irimo procesus.

Mėsos atsisakiusi Neringa Nekrašiūtė: man labai padėjo mylimas vyras

Prieš septynerius metus gyvulinės kilmės produktų atsisakiusi žinoma teatro ir kino aktorė, grupės „La forza“ narė Neringa Nekrašiūtė neslepia – visuomenė vis dar jautriai reaguoja išgirdusi frazę „veganiška mityba“. Tačiau savo valgiaraštį pakeitusi žinoma moteris sako, kad atsisakius mėsos kardinaliai pasikeitė jos savijauta ir ji išsigydė daug nuo vaikystės kamavusių negalavimų.