Norite išsaugoti meilę? Liaukitės skaičiuoti!

Norite išsaugoti meilę? Liaukitės skaičiuoti!%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Aistringa meilė vieną dieną virto patogiu išskaičiavimu? Psichologai sako, kad tai nieko baisaus, neva, meilės virsmas prisirišimu yra natūralus procesas. Tačiau mes kažkodėl vis tiek ilgimės tos ugnies, kuri santykiams teikė gyvybės. Kas ją užpučia? Ir ar įmanoma tą ugnį vėl įžiebti?

Emocinio ir dvasinio intelekto lavinimo specialistas Rimvydas Židžiūnas kviečia pamiršti tai, ką iki šiol žinojome apie santykius ir patirti atradimo džiaugsmą – tiek vienas kito, tiek savęs. Net jei kartu esate daugiau kaip 20 metų (o gal ypač tuomet), tai padaryti dar ne vėlu.


„Menas būti kartu – tai kūryba, – sako R.Židžiūnas. – Tai įvaldoma nuolat praktikuojantis, ir tam nėra ribų. Santykiai su kitais žmonėmis užpildo beveik visą mūsų gyvenimą.“
Tačiau kol kas pradėkime nuo savęs. Ne paslaptis, kad chaosas, verdantis mumyse, paverčia chaotiškais visus mūsų santykius.

Atraskite vidinę harmoniją
Nagrinėdami gyvenimą, mes į jį turime pažvelgti iš šalies, o norint tai padaryti, reikia išskirti atskiras sferas. R.Židžiūnas siūlo įsivaizduoti apskritimą, kurį padalinote į 4 dalis.


Viena jo dalis yra socialinis gyvenimas (viešoji veikla, profesija), antra – asmeninis gyvenimas (draugai, vyras, vaikai, privatumas); trečia – intymus gyvenimas (seksas, erotika, asmeninės paslaptys), ketvirta – vidinis gyvenimas (vienintelis jo veikėjas jūs pats, jūsų mintys, svajonės, siekiai). Vidinis gyvenimas labai svarbus, bet nėra pats svarbiausias. Visoms sritims jis suteikia realizacijos jausmą. Socialinis gyvenimas be jo yra tik darbas, asmeninis praranda džiaugsmą, o intymus – gilesnį ryšį.


Jei tarp šių dalių yra harmonija, jūs stovite linijų susikirtimo taške, pačiame apskritimo centre. Tai labai gera pozicija, nes sukantis gyvenimo ratui, jūs nejudate ir galite stebėti savo gyvenimą objektyviai. Bet vos tik žengiate žingsnį į šoną, iškart atsiduriate tarp gyvenimo rato stipinų – jis įsuka jus, ir imate painioti priežastys su pasekmėm, užverda aistros, atsiranda chaosas ir pan.


Santykiai gimsta, kai susijungia dviejų žmonių vidiniai gyvenimai. Tuo metu pajuntame didelį artumą, ryšį. Meilė – tai būsena, kai žmogus įveikia egocentriškumą, jis nustoja galvoti tik apie save. Tai labai stiprus dalykas, nes normaliomis sąlygomis žmogus labiausia domisi savimi.

Pamirškite tai, ką žinojote apie santykius
Įprastą santykių vertinimo schemą gerai – blogai Rimvydas Židžiūnas siūlo pamiršti. „Ši schema pagrįsta vertinimu. Mes tikimės, kad kas nors pasakys, kas yra gerai ar blogai, ir ką reikia arba ko nedera daryti, tačiau tai veda į moralizavimą, kaltinimus, gąsdinimą, prievartą. Net geri dalykai, pasiekti tokiu keliu, netrunka ilgai, nes nėra natūralūs. Mes ieškome kaltų, juos nulinčiuojame, priverčiame elgtis taip, kaip norime, bet ar nuo to pasidaro kam nors geriau?“


Įsivaizduokime, kad jūsų vyras pernelyg daug laiko leidžia su draugais ir darbe ir neskiria šeimai tiek dėmesio, kiek turėtų. Jūs kaltinat jį, aiškinat, kaip tai yra blogai, gąsdinat, kad vieną dieną paliksite jį ir priverčiate atsisakyti mėgstamo darbo ar draugų. Tikslas lyg ir pasiektas, bet... Vyras jaučiasi nelaimingas, nes nebegali daryti to, ką mėgo, o jūs jaučiatės nelaiminga, nes su jumis jis leidžia laiką tik todėl, kad yra įspaustas į kampą, o ne todėl, kad nuoširdžiai to nori.


Pasistenkite pamiršti vertinimus, kalbėdami apie santykius. Įsivaizduokite, kad nėra tokių sąvokų, kaip gerai ar blogai, teisingai ar neteisingai. Nėra jokios būtinybės aiškintis, ar tai, ką jaučiu, yra meilė, ar ne? Ar teisingai aš myliu, ar ne? Ir kuris iš mūsų myli labiau, geriau, teisingiau?

Išjunkite vidinį buhalterį
Santykių pradžia paprastai kupina žavėjimosi vienas kitu, atradimo džiaugsmo. Tačiau pamažu kitas žmogus liaujasi stebinti ir meilę keičia patogumas, išskaičiavimas. Kalbame ne vien apie pinigus. Mumyse įsijungia vidinis buhalteris. „Jis man patinka, nes yra geras tėvas“ arba „Man nepatinka, kad jis palieka batus vidury kambario.“

„Ką reiškia man patinka ar nepatinka? – klausia R.Židžiūnas. – Tai reiškia, kad domimės tik savimi. Kitas žmogus mums įdomus tik tiek, kiek jis yra malonus ar nemalonus, naudingas ar nenaudingas mums. Mūsų visai nejaudina, kodėl jis taip pasielgė? Kaip jis jaučiasi? Kur kas svarbiau, kaip dėl jo poelgio jaučiamės mes.“

Mirštant santykiams, toks mainų principas įsigali visose poros gyvenimo sferose. Buityje – pagaminsiu tavo mėgstamą patiekalą, jei pavedžiosi šunį. Sekse – jei tu padarysi man kunilingą, aš pamaloninsiu tave oraliniu seksu. Įvairios zonos persipina tarpusavyje: aš su tavim pasimylėsiu, bet už tai tu nupirksi man naujus batus (nudažysi virtuvės lubas). Jei tu man duosi gero, tai ir aš tau duosiu gero, o jei tu man neduosi, tada aš tau duosiu blogo, norėdama priversti tave duoti gero.

„Žmonės paprastai tvirtina, kad jie nieko neskaičiuoja. Bet konflikto metu staiga ištraukiama tokia buhalterija! – nusijuokia lektorius. – Mes mylėjomės tik vieną kartą ir tik dvi minutes, tu neparėjai laiku 4 vakarus, tu neišvirei vakarienės 2 kartus ir pan.“ Be abejo, normalu, kad žmonės dalijasi buities darbais ir kitais dalykais, tačiau svarbu, kad tas taisykles būtų galima keisti – nieko tokio, jei aš tave paglosčiau tris kartus, o tu manęs nė vieno, jei tu neparuošei vakarienės ar aš uždirbau ne tiek, kiek ketinau.


„Susitarimai kuria scenarijus – jei tu žinai, kuo viskas baigsis, ir viskas tuo baigiasi, dingsta nežinomybės jausmas, kuris jaudina. Tuomet bendravimas praranda gyvybę, o santykius keičia sąveika.“

Kodėl santykius keičia sąveika?
„Dažniausiai problemas sprendžiame naikindami pasekmes. Tačiau tai primena kovą su pasakų slibinu – vos tik nukertama galva, jos vietoje atauga dvi. Reikia suprasti priežastis“, – teigia emocinio ir dvasinio intelekto lavinimo specialistas Rimvydas Židžiūnas. Ir nurodo svarbiausius meilės žudikus.

1. Privatizavimas. Būdami kartu nė nepajuntame, kad kitą žmogų pradedame vertinti kaip nuosavybę, daiktą. Imame jam nurodinėti, kaip jis turi atrodyti, kaip elgtis, kokias pareigas atlikti ; pykstam, kai jis to nedaro.

R.Židžiūnas pripažįsta, kad dažniau vyrai savinasi moterį, ir to priežastis gali būti labai senos ir vis dar gajos tradicijos, pagal kurias daugelis religijų moterį laikė vyro nuosavybe. Ypač stipriai savininkiškumas pabunda neištikimybės atveju. Tokiais atvejais vyrą ne itin jaudina tai, kodėl moteris taip pasielgė, ir visiškai nejaudina tai, kaip ji dabar jaučiasi. Baisiausia jam yra tai, kad kažkas naudojosi nuosavybe, kuri priklauso jam. Jis jaučiasi apvogtas.

Privatizavimas gali pasireikšti ir kitose, ne tokiose jautriose sferose. Tarkim, moters reikalavimas, kad vyras uždirbtų tam tikrą kiekį pinigų ar vyro priekaištai dėl neišplautų grindų ar neparuoštos vakarienės. Tarsi partneris būrų robotas, privalantis vykdyti savo funkcijas, o ne gyvas žmogus su savo norais ir jausmais.

Vertinimai. Šią priežastį jau šiek tiek aptarėme, tačiau norisi dar pabrėžti, kad net ir teigiami vertinimai nėra geras dalykas. Jei myli žmogų už tai, kad jis geras, atimi iš jo galimybę būti blogam, įpareigoji jį nesikeisti. „Aš pamilau tave tokią, ir privalai tokia likti“. Bandai sulaikyti tai, ko sulaikyti neįmanoma.

Beje, vertinti save, anot lektoriaus, – taip pat nėra geras dalykas. Bent jau santykiuose to daryti nereikėtų. „Jis manęs nemyli, nes esu tokia ir tokia, o jei aš būčiau kitokia, tai jis mane mylėtų labiau.“ Mylima ne už ką nors. Jei mylima už ką nors, tai ne santykiai, tai sąveika.

Kaltinimai. Tai natūrali neigiamų vertinimų pasekmė. Nesvarbu, ar darote tai garsiai, ar tik mintyse. Rimvydas Židžiūnas siūlo atlikti įdomų eksperimentą: „Pabandykite prieš susitikdamas su kokiu nors žmogumi, bet 10 minučių jį kaltinti mintyse. Susitikę nenorėsite jam net pažiūrėti į akis, nors tas žmogus lyg nieko jums ir nepadarė. Kaltinimai augina mūsų priešiškumą. Jei tą kaltinimą ilgai nešiojiesi viduje, jis tarsi priauga prie kaltinamojo – net ir norėdamas jo nebegalėsi pamatyti kitaip.“

Dar blogiau, kai pasidalinate savo kaltinimais su draugėmis. Jos, žinoma, jus palaikys (juk tokia ir yra tikrų draugių funkcija, ar ne?), patvirtins, kad jis tikrai bjaurus, jumis naudojasi, kad esate verta geresnio, taigi kaltinimai tik dar labiau sustiprės.

Be jokios abejonės, tokie dalykai santykių nepagyvina – veikiau sunaikina net ir tuos meilės likučius, kurie dar ruseno po kasdienybės dulkėmis. Rimvydas Židžiūnas siūlo iš esmės keisti požiūrį į santykius, schemą „gerai – blogai“ pakeičiant schema „gyva- negyva“. Kaip tai padaryti sužinosite kitame straipsnyje.

Straipsnis parengtas pagal mokymų projektų „Social Games“ įkūrėjo ir vadovo, emocinio ir dvasinio intelekto lavinimo specialisto Rimvydo Židžiūno paskaitą „Menas būti kartu: meilė ir kasdienybė“.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Astrologė Rima: šį laikotarpį geriausia būtų išnaudoti pozityviems pokyčiams

Venera Mergelės zodiako ženklu keliaus nuo rugsėjo 20 d. iki spalio 14 d.

Savaitės horoskopas: kurios dienos tinkamiausios net ir sudėtingiems reikalams

Astrologinė prognozė savaitei, rugsėjo 18-24 dienoms.

Ši formulė padės nustatyti, kiek truks jūsų santykiai (5)

Niekada anksčiau matematinių lygčių jums nebuvo tekę spręsti su tokiu susidomėjimu.

Savaitės horoskopas: kurios dienos bus palankiausios

Astrologinė prognozė savaitei, rugsėjo 11-17 dienoms.

Kokia esate žmona pagal Zodiako ženklą? (6)

Ar žinote, kokia esate mergina, partnerė ar žmona? Štai ką apie tai gali pasakyti žvaigždės.

Astrologė Rima: pasiruoškite patirti karališką savivertės jausmą

Venera Liūto zodiako ženkle „karaliaus” nuo rugpjūčio 26 d. iki rugsėjo 20 d., atnešdama mums ryškias spalvas, šventes, šiltą, draugišką bendravimą ir meilę.

Lietuviška sutartinė – pamirštas būdas atsipalaiduoti, atrasti vidinį balsą, išlaisvinti kūrybiškumą (VIDEO)

Startuolio įkūrėja, biofizikė, mokytoja ir dar kelių profesijų atstovės susibūrė, norėdamos šiuolaikiškai pristatyti autentišką senosios lietuvos palikimą – sutartinių dainavimą.

Savaitės horoskopas: netrūks išbandymų, bet tai jums patiks

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugpjūčio 21-27 dienoms.

Astrologė Rima: šiandien vyksiantis Saulės užtemimas leis pradėti naują gyvenimo etapą! (4)

2017 m. rugpjūčio 21 d. įvyks pilnas Saulės užtemimas.Užtemimą galės stebėti JAV gyventojai. Jis perskros praktiškai visą šalį, geriausiai bus matomas Ilinojaus valstijos pietuose. Maksimali trukmė 2 min. 40 s.

9 moterų patrauklumo žudikai (11)

Panašu, kad patrauklumo energiją moteris gali savyje išlavinti. Galbūt jūsų fizinė forma tiesiog puiki, drabužiai – dailūs, skleidžiamas aromatas itin malonus, tačiau asmeninis gyvenimas, deja, nenusisekęs.