M. Mikalauskienė: auditorijos baimę galima suvaldyti ir netradiciniu būdu

Tyrimai rodo, kad scenos baimę turi apie 90-92% žmonių. Taigi, scenos baimė yra visiškai normali.
Marija Mikalauskienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Su ja galime susidurti kasdien: turėdamos pasisakyti susirinkime, sveikindamos draugę su gimtadieniu, kalbėdamos savo vaikams, o kartais tenka užlipti ant scenos ir tiesiogine to žodžio prasme. Vienas būdas, kaip įveikti šią baimę – pažiūrėti į save ir situaciją su humoru.

Išsiaiškinkite tikrąją baimės priežastį. Dažniausiai po scenos baime slepiasi kai kas daugiau.

Gal jus baugina grėsmė pasirodyti netobulai? Gal bijote „susimauti“, užmiršti, užsikirsti skaitant pranešimą? O gal nerimaujate, kad imsite mikčioti arba dar neužlipus ant scenos pargriūsite?

Pavyzdžiui, vienas verslininkas labiausiai bijojo stipriai suprakaituoti auditorijos akivaizdoje. Iš tiesų, daugelį mūsų streso metu išpila prakaitas, kuris taip pat yra natūrali kūno reakcija. Jei grėsmės akivaizdoje tektų greitai ir toli bėgti, prakaitavimas padėtų išlaikyti normalią kūno temperatūrą ir neperkaisti.

Deja, scenoje jis neatrodo taip natūraliai kaip bėgant nuo gyvybei grėsmę keliančio žvėries.

Nors prakaitas yra viena iš normalių, natūralių, sveikų reakcijų, kai bijome suprakaituoti patenkame į uždarą ciklą: bijau scenos, scenoje bus prakaitas, dar labiau bijau scenos, bus dar daugiau prakaito… Tokiu atveju kartais (ne taip ir retai) reakcija taip sustiprėja, kad tampa visiškai nevaldoma.

Pavyzdžiui, pranešėją gali išpilti toks stiprus prakaitas, kad jis bus ryškiai matomas net ir toliausiuose didžiulės auditorijos kampeliuose. O tai nėra malonu nei kalbančiam, nei klausytojams.

Būkite atviros sau. Įvardinti tikrąją scenos baimės priežastį gali būti nelengva, jei mėginsite save apgauti. Norint padėti sau reikia ne tik noro, tačiau ir drąsos pasikalbėti su savimi ir pajusti, kas iš tiesų neramina. Jei visgi įsivardinti priežasties nepavyksta, galite apie šią baimę pasikalbėti su artimu žmogumi, kuriuo tikrai pasitikite.

„Atvirkštinė psichologija“

Pasaulyje gerai žinomas psichoanalitikas, logoterapijos pradininkas ir daugelio įdomių knygų autorius Dr. Viktoras E. Franklis siūlo į situaciją pažiūrėti per juoko prizmę. Pavyzdžiui, jei bijote suprakaituoti, prieš kalbą įsivaizduokite, kaip nuo kūno, kaklo ir nosies varva upės prakaito.

Hiperbolizuokite šią situaciją tiek, kad ji taptų juokinga – nerealistine, neįmanoma, fantastine. Įsivaizduokite, kaip po kojomis ant scenos formuojasi jūra vandens, kurioje žaismingai plūduriuojate, galbūt net ant nugaros, ir sakote savo kalbą. Taip jūsų baimė taps tiesiog juokinga ir su ja taps lengviau susidoroti.

Labai panašią sceną įsivaizdavo ir minėtas verslininkas. Baimė suprakaituoti beveik visiškai dingo, prakaitavimas nelyginti sumažėjo ir jis galėjo laisvai kalbėti su auditorija.

Tą patį metodą galima taikyti ir tuomet, kai bijoma netinkamai ištarti žodžius, nugriūti lipant laiptais į sceną ar „susimauti“ atsakinėjant į klausimus.

Pasiryžkite eksperimentuoti ir dirbti su savimi. Įtemptų valandų plušant neprireiks – tiesiog nuoširdžiai panagrinėję raskite, kas lemia kylantį siaubą ir tuomet pasijuokite iš savo baimės, sukurdamos absurdišką scenarijų. Ir ji akimirksniu neteks galios.

Daugiau apie viešojo kalbėjimo baimės suvaldymą išgirsite Marijos Mikalauskienės pranešime „Paversk savo baimę stiprybe“ pokyčių konferencijoje moterims „Išdrįsk pradėti“, vyksiančioje birželio 15 d. LITEXPO parodų ir kongresų centre Vilniuje. Bilietus ir renginio programą galite rasti: isdriskpradeti.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Astrologinė prognozė gegužės 19-ajai: horoskopai ir vardadieniai

Gegužės devynioliktoji, šeštadienis - 139-oji metų diena (šeštoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 226 dienos.

Horoskopas gegužės 20-ajai: vardadieniai, astrologija

Gegužės 20-oji - Pasaulinė metrologų diena. Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Kauno diena. Sekminės.

Gegužės 21-oji: vardadieniai, astrologija

Gegužės 21-oji - Pasaulinė kultūrų puoselėjimo diena. Lietuvių tautinių bendrijų diena.

Psichologė Aušra Mockuvienė: depresija – tai ne bakterija, kurią galima sunaikinti tam tikrais antibiotikais

Depresija – tai liga, bet ne nuosprendis. tokią optimistinę žinią skleidžia klinikinė psichologė Aušra Mockuvienė (35 m.) ir moko, kaip sau padėti sveikti ne tik geriant vaistus.

Pasitikrinkite, kokie jūsų poros santykiai – sveiki ar nesveiki?

Ar kada susimąstėte apie savo santykius: jie jums suteikia daugiau laimės ar visgi žaloja jus?

Horoskopas gegužės 18-ajai: ko tikėtis?

Savo vardadienius šiandien švenčia Erdmantas, Erdmantė, Erdmas, Erdmilė. Erikas, Julita, Rytė, Venancijus, Venantas.

Horoskopas savaitei: Jūsų laukia laimėjimai

Astrologinė prognozė savaitei, gegužės 21-27 dienoms.

Gegužės 17-oji: vardadieniai, astrologija

Gegužės septynioliktoji, ketvirtadienis - 137-oji metų diena (ketvirtoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 228 dienos.

Horoskopas gegužės 16-oji: vardadieniai, astrologija

Gegužės šešioliktoji, trečiadienis - 136-oji metų diena (trečioji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 229 dienos.

Astrologė Rima: laukite kardinalių pokyčių – jie tikrai bus jau greitai

Uranas į Jaučio zodiako ženklą įžengė 2018 m. gegužės 15 d. Trumpam atgal į Aviną sugrįš rugpjūčio 7 d., o 2019 m. kovo 3 d. net 7-iems metams vėl žengs į Jautį, kuriame bus iki 2026 m. balandžio 26 d.