Kodėl vyrams taip sunku moters atsiprašyti?

 (3)
Mes mielai jiems atleistume, bet jie tyli lyg užsiūti. Pasirodo, kalta mūsų netinkama reakcija.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Atsiprašyti nelengva tiek vyrams, tiek moterims. Ypač, kai šis žodis nėra vien mechaniškas burbtelėjimas, kažką užkliudžius alkūne, bet iš tiesų jautiesi kaltas, nes įskaudinai ar nuvylei kitą žmogų. „Atsiprašau, esu kaltas“, – atrodo reikėtų tik tiek, ir į namus vėl sugrįžtų santarvė. Deja, taip nenutinka. Psichologas, filosofijos mokslų daktaras Johnas Gray knygoje Marso ir Veneros pasimatymai. Kaip užmegzti tvirtą meilės ryšį“ (leidykla „Alma littera“) atskleidžia gana netikėtą priežastį, kodėl vyrai nemėgsta atsiprašinėti.

Vietoj atleidimo – nauji priekaištai
„Viena, kas skatina vyrus neatsiprašyti bendraujant su moterimis, yra tai, kad atsiprašymai moterų neveikia, – ar bent vyrai nemano, jog veiktų“, – rašo Johnas Gray. Lygindamas vyrų ir moterų pasaulius pirmąjį jis vadina Marso planetos vardu, o antrąjį – Veneros. „Kai Marse vyras pasisako apgailestaująs, jis prisipažįsta suklydęs. Kitas vyras patenkintas priima atsiprašymą. Marsietis galvoja: „Gerai, dabar, kai tu prisipažinai, kad esi neteisus, o aš teisus, mes vėl galim draugauti.“ Veneroje visai kitaip. Kai pasakai, kad apgailestauji, prasideda aptarinėjimas. Kai vyras atsiprašo partnerės, ji pradeda nepaprastai išsamiai aiškinti, kodėl jis turėtų jaustis nusižengęs. Sulaukęs tokio atsako, vyras tiesiog sugniūžta – juk jis tikėjosi, kad atsiprašius aptarinėjimai baigsis. Kai partnerė ima kalbėti, partneris mano, kad atsiprašymas visiškai nepadėjo“, – visiškai paprastai painią vyrų ir moterų bendravimo schemą paaiškina J. Gray.

„Aš nekaltas...“
Ką gi tuomet daro išsigandęs vyras? Antrą, dar baisesnę klaidą! Jis stengiasi nuraminti moterį, bandydamas išaiškinti savo elgesio priežastį ir įtikinti, kad iš tiesų juk nieko bloga nenutiko. Pasak psichologo, Marse ši taktika puikiai veikia. Tačiau – ne Veneroje. Išgirdusi pasiteisinimus, moteris dar labiau įsiunta, nes jai atrodo, kad vyras visai nesijaučia kaltas, bando kaltę suversti kažkokioms aplinkybėms ir negana to, dar įrodinėja, kad ji yra paranojikė ir piktinasi visai be reikalo...

Tarkim, vyras sako: „Atleisk, kad to vakarėlio metu trumpam dingau. Paprasčiausiai šnekėjausi su keliais senais draugais. Nemaniau, kad pasijusi apleista. Jokiu būdu nenorėjau tavęs įskaudinti..“ Moteris girdi: „Tu neturėtum būti tokia jautri. Jeigu būtum normali, nebūtum taip įsižeidusi. Aš nepadariau nieko bloga. Aš tik kalbėjausi su senais draugais.“

Pasistenkite suprasti
Kaip išsikapstyti iš šios keblios situacijos? Tiek marsiečiams, tiek venerietėms praverstų nusileisti ant Žemės ir išmokti girdėti vieniems kitus. Vyrai turėtų suprasti, kad aiškindamasi detales moteris nesiekia nuvertinti atsiprašymo – tiesiog nori išsikalbėti, papasakoti, kaip jaučiasi, ir įsitikinti, kad vyro atsiprašymas nėra mechaniškas, jis iš tiesų suprato esąs neteisus.

Na, o mums, moterims, kartais į atsiprašymą reikėtų reaguoti paprasčiau. Juk troleibuse ant kojos užlipusiam ir atsiprašiusiam piliečiui neimam aiškinti, kaip mums iš tiesų skauda, kaip jis sugadino mūsų batelį ir koks yra nevėkšla. Juolab nereikalaujame pasižadėti kitą kartą taip nesielgti. Panašiai galėtume reaguoti ir į vyro atsiprašymus. „Nieko tokio. Suprantu, kad nepadarei to tyčia. Draugai yra draugai, tiesiog pristigau tavo dėmesio.“ Jis pasijus dėkingas, kad nedarote iš musės dramblio, ir kitąsyk pasistengs būti atidesnis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Išsiskyrimas – nevykėlių lemtis? Psichologės įžvalgos apie skyrybas

Išsiskyrimas – būtina ir neišvengiama santykių dalis, nes visi santykiai, kaip ir gyvenimas, turi pradžią ir pabaigą. Deja, šis filosofinis rakursas neišgelbsti nuo skausmo tų, kuriems tenka išgyventi išsiskyrimą. Vis dėlto, daugiau žinant apie šį procesą, ištverti darosi lengviau.

Astrologinė prognozė balandžio 27-ajai: vardadieniai, horoskopai

Balandžio dvidešimt septintoji, penktadienis - 117-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 248 dienos.

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai

Balandžio dvidešimt šeštoji, ketvirtadienis - 116-oji metų diena (ketvirtoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 249 dienos.

Horoskopas balandžio 25-ajai: horoskopas, vardadieniai

Balandžio 25-oji - šv. Morkus, Daržų diena, sėjos pradžia. Pasaulinė maliarijos diena. Pasaulinė pingvinų diena.

Balandžio 24-oji: vardadieniai, astrologija

Balandžio 24-oji - Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena.

Kaip elgiasi įsižeidę Zodiako ženklai

Kiekvieną žmogų galima įskaudinti, įžeisti, bet kiekvienas žmogus nuoskaudą supranta savaip, skirtingai suvokia emocijas ir poelgius. Siūlome paskaityti, kaip įsižeidžia zodiako ženklai.

Kunigas Arūnas Peškaitis: Žinau, kas yra perdegimo sindromas, gyvenime patyriau jį ne kartą

Net 53 proc. Lietuvos medikų yra perdegę, o ES įmonės kasmet patiria daugiau nei 20 mlrd. nuostolių, nes jų darbuotojai dėl perdegimo neatvyksta į darbą. Stresas yra antra pagal dažnumą pravaikštų priežastis. Ką daryti, kad ši statistika pasikeistų?

Horoskopas: kokiems darbams ši savaitė bus palanki

Astrologinė prognozė savaitei, balandžio 23-29 dienoms.

Balandžio 23-ioji: vardadieniai, astrologija

Balandžio 23-ioji - Jurginės, Šv. Jurgio, antrojo Lietuvos globėjo, diena. Ganiklio diena. Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena. Anglų kalbos diena.

Ko tikėtis šiandien, balandžio 22-ąją

Balandžio 22-oji - Tarptautinė motinos Žemės diena.