Kodėl švenčiame tarptautinę moters dieną?

Tarptautinės moters dienos istorija siekia daugiau nei 100 metų. Nepaisant to, daugelis vis dar nežino, kodėl ją švenčiame. Šiame straipsnyje apžvelgsime moters dienos atsiradimo istoriją.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiekvienais metais tarptautinė moters diena švenčiama kovo 8 d. Ši diena oficialiai paskelbta 1977 m., kuomet JTO paragino atkreipti dėmesį į lyčių nelygybę ir moterų padėtį visame pasaulyje.

Šiandien tarptautinė moters diena nėra susijusi su politika, tačiau net iki XX a. 7-ojo dešimtmečio ji buvo siejama su kairiųjų pažiūrų moterų judėjimu. 1909 m. vasario 28 d. Amerikoje, socialistų partijos vardu, pirmą kartą paminėta moters diena. Kitais metais ši diena buvo paminėta norint paremti kovą už moterų balsavimo teisę. Tai įvyko Kopenhagos konferencijoje. Konferencijoje vokiečių socialdemokratė Clara Zetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moterų kovai už laisvę ir lygias teises. Jos pasiūlymą vienbalsiai priėmė daugiau nei 100 moterų iš 17 skirtingų šalių.

1911 m. pirmą kartą moters dieną paminėjo Austrija, Danija, Vokietija ir Šveicarija. Tuo metu ši diena buvo minima kovo 19 d., o daugiau nei milijonas moterų bei vyrų šventė ir dalyvavo mitinguose. Jie pabrėžė ne vien kovą už moterų teisę balsuoti, bet ir už moterų teisę į darbą, profesinį išsilavinimą, diskriminacijos darbe pabaigą. Vėliau skirtingomis pavasario dienomis moters dieną šventė ir kitos šalys.

Po Rusijos revoliucijos 1917 m. kairiųjų pažiūrų organizacijos iširo, bet komunistų judėjimas tęsė tradiciją švęsti moters dieną. Būtent komunistų partijos nurodymu moters diena pradėta minėti kovo 8 d.

Tarpukario laikotarpiu nacistinėse ir fašistinėse valstybėse moters dienos minėjimas buvo uždraustas. Netgi XX a. 5-ąjame dešimtmetyje moters diena buvo švenčiama tik Rytų Europoje ir Tarybų Sąjungoje. Visgi, 6-ojo dešimtmečio pabaigoje į vakarus atėjo feminizmo banga ir moters dienos minėjimas tapo vėl aktualus. Pirmiausia ji pradėta švęsti JAV, o vėliau ir visoje vakarų Europoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Kovo 24-oji: vardadieniai, astrologija

Kovo dvidešimt ketvirtoji, šeštadienis - 83-ioji metų diena (šeštoji 12-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 282 dienos.

Horoskopas kovo 23-iajai

Kovo dvidešimt trečioji, penktadienis - 82-oji metų diena (penktoji 12-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 283 dienos.

Kovo 22-oji: vardadieniai, astrologija

Kovo dvidešimt antroji, ketvirtadienis - 81-oji metų diena (ketvirtoji 12-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 284 dienos.

Astrologė Rima: prasidėjo Veneros metai – ką sėkmė lydės visus metus? (2)

2018 m. kovo 20 d. 18:15 val. Lietuvos laiku Saulė įžengė į Avino zodiako ženklą, paskelbdama apie Naujųjų astronominių ir astrologinių metų pradžią. Tai – pavasario lygiadienis, kada susilygina diena su naktimi ir prasideda astronominis pavasaris.

Astrologinė prognozė kovo 21-ajai

Kovo 21-oji - Pasaulinė poezijos diena. Tarptautinė miego diena. Tarptautinė rasinės diskriminacijos panaikinimo diena. Tarptautinė lėlininkų diena.

Kovo 20-oji: vardadieniai, astrologija

Kovo 20-oji - Pasaulinė Žemės diena. Pavasario lygiadienis. Tarptautinė frankofonijos diena. Pasaulinė burnos sveikatos diena.

Kovo 19-oji: vardadieniai, astrologija

Savo vardadienius šiandien švenčia Juozapa, Juozapas, Juozapota, Juozapotas, Juozapina, Juozas, Juozė, Juzė, Prutenis, Vilė, Vilys.

Horoskopas sekmadieniui, kovo 18-ajai

Kovo aštuonioliktoji, sekmadienis - 77-oji metų diena (paskutinioji 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos.

Astrologinė prognozė šeštadieniui, kovo 17-ajai

Kovo septynioliktoji, šeštadienis - 76-oji metų diena (šeštoji 12-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 289 dienos.

Kovo 16-oji: vardadieniai, astrologija

Savo vardadienius šiandien švenčia Gustavas, Henrika, Mėgys, Mėgiotas, Norvainas, Norvainė, Norvilas, Norvilė, Vaidota, Vaidotas, Vaidotė.