Kodėl švenčiame tarptautinę moters dieną?

Tarptautinės moters dienos istorija siekia daugiau nei 100 metų. Nepaisant to, daugelis vis dar nežino, kodėl ją švenčiame. Šiame straipsnyje apžvelgsime moters dienos atsiradimo istoriją.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiekvienais metais tarptautinė moters diena švenčiama kovo 8 d. Ši diena oficialiai paskelbta 1977 m., kuomet JTO paragino atkreipti dėmesį į lyčių nelygybę ir moterų padėtį visame pasaulyje.

Šiandien tarptautinė moters diena nėra susijusi su politika, tačiau net iki XX a. 7-ojo dešimtmečio ji buvo siejama su kairiųjų pažiūrų moterų judėjimu. 1909 m. vasario 28 d. Amerikoje, socialistų partijos vardu, pirmą kartą paminėta moters diena. Kitais metais ši diena buvo paminėta norint paremti kovą už moterų balsavimo teisę. Tai įvyko Kopenhagos konferencijoje. Konferencijoje vokiečių socialdemokratė Clara Zetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moterų kovai už laisvę ir lygias teises. Jos pasiūlymą vienbalsiai priėmė daugiau nei 100 moterų iš 17 skirtingų šalių.

1911 m. pirmą kartą moters dieną paminėjo Austrija, Danija, Vokietija ir Šveicarija. Tuo metu ši diena buvo minima kovo 19 d., o daugiau nei milijonas moterų bei vyrų šventė ir dalyvavo mitinguose. Jie pabrėžė ne vien kovą už moterų teisę balsuoti, bet ir už moterų teisę į darbą, profesinį išsilavinimą, diskriminacijos darbe pabaigą. Vėliau skirtingomis pavasario dienomis moters dieną šventė ir kitos šalys.

Po Rusijos revoliucijos 1917 m. kairiųjų pažiūrų organizacijos iširo, bet komunistų judėjimas tęsė tradiciją švęsti moters dieną. Būtent komunistų partijos nurodymu moters diena pradėta minėti kovo 8 d.

Tarpukario laikotarpiu nacistinėse ir fašistinėse valstybėse moters dienos minėjimas buvo uždraustas. Netgi XX a. 5-ąjame dešimtmetyje moters diena buvo švenčiama tik Rytų Europoje ir Tarybų Sąjungoje. Visgi, 6-ojo dešimtmečio pabaigoje į vakarus atėjo feminizmo banga ir moters dienos minėjimas tapo vėl aktualus. Pirmiausia ji pradėta švęsti JAV, o vėliau ir visoje vakarų Europoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Dienos prognozės: Skorpionui rūpės tik linksmybės, o Avino laukia nusivylimai

Birželio dvidešimt trečioji, šeštadienis - 174-oji metų diena (šeštoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 191 diena.

Dienos horoskopas: Žuvims šiandien nepavyks atsipalaiduoti, o Svarstyklių laukia kūrybiška diena

Birželio 22-oji - vasaros saulėgrįža. Birželio 22-ąją Žemėje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis metuose. Saulė pasiekia didžiausią aukštį. Beveik savaitę saulė išbūna tame pačiame aukštyje - tai vadinamasis vasarvidis. Vasarvidis nuo seno švenčiamas kartu su Rasų, o atėjus krikščionybės laikams - su Joninių švente.

Dienos horoskopai: Dvynių laukia svarbi diena, Svarstyklėms patartina laikytis ramybės

Savo vardadienius šiandien švenčia Nautara, Nautaras, Nautarė, Nauvyda, Nauvydas, Nauvydė, Silverija, Silverijus, Žadvainas, Žadvainė.

Horoskopas: Skorpionų laukia šauni diena, o Mergelės turėtų būti atsargesnės

Birželio devynioliktoji, antradienis - 170-oji metų diena (antroji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 195 dienos.

Tai yra galingiausi Zodiako ženklai – pasitikrinkite, ar esate vienas iš jų

Remiantis astrologais, kai kurie Zodiako ženklai pasižymi stipresniais būdo bruožais nei kiti.

Horoskopas: kai kuriems Zodiako ženklams tai bus itin palanki diena

Birželio aštuonioliktoji - pirmadienis, 169-oji metų diena (pirmoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 196 dienos.

Horoskopas: Dvynių laukia turininga diena, o Žuvims teks pasijaudinti

Birželio 17-oji - Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.

Birželio 16-osios horoskopas: labai norėsis malonumų

Birželio šešioliktoji - šeštadienis, 167-oji metų diena (šeštoji 24-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 198 dienos.

Astrologė Rima: atėjo laikas meilei

Ryškios spalvos, šventės, domėjimasis menais, grožiu, draugiškas, šiltas bendravimas – visa tai susiję su Veneros tranzitu Liūte, kur ji „karaliaus“ nuo birželio 14 d. iki liepos 10 d.