Bromeliniai: ir vazone, ir ant medžių

Bromeliniai: ir vazone, ir ant medžių%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vieni bromelinių šeimos gėles augina dėl dailių lapų, kiti - dėl dekoratyvių žiedų. Pražydinti šiuos augalus reikia žinių, kantrybės ir priežiūros, tačiau vargas atsipirks dvigubai - gėlių žiedai įspūdingi, be to, pražydusiomis, kaip ir lapinėmis, rūpintis labai lengva. Be to, nemažai bromelinių yra epifitai - gali augti tiesiog ant... medžių šakų. O kai lauke šilta, šios gėlės puikiai papuoš balkonus ar terasas, gerai jausis ir išneštos į darželį ar sodą.

Bromelinių šeima

Šie augalai savaimę paplitę Amerikoje ir Vakarų Afrikoje. Auga labai įvairiomis sąlygomis: atogrąžų miškuose, savanose, pusdykumėse, pelkėtose vietovėse, lygumose, kalnuose ant žemės. Dauguma bromelinių augalų mėgsta drėgnus miškus - tai vadinamieji epifitai. Jie šaknimis tik prisitvirtina, o maisto medžiagas iš lietaus ir rasos lašelių pasiima per lapus. Žinoma, yra ir žemėje augančių bromelinių augalų - jų šaknys stiprios, o stori lapai per sausras kaupia vandens atsargas.

Bromelinių yra įvairių rūšių - jų šviesos, šilumos ir drėgmės poreikiai labai skirtingi. Lapų forma ir spalva taip pat nevienoda - jie išsidėstę skrotele, iš kurios išauga ilgas žiedynkotis su žiedynu. Pirmą kartą gėlė pražysta tik po kelerių metų, bet žydi net keletą mėnesių. Nužydėjusi nuvysta, tačiau išleidžia atžalas - jomis galima dauginti. Paprastai visą žiedyno grožį sudaro pažiedės - tikrieji žiedai maži ir trumpalaikiai. Beje, kai kurių bromelinių šeimos augalų žiedai gali išaugti net iki kelių metrų aukščio.

Kaip auginti ir prižiūrėti

Visi bromeliniai augalai mėgta gryną orą, tačiau reikėtų saugoti nuo skersvėjų. Mėgsta purią, vandeniui laidžią žemę, turi būti itin geras drenažas, nes šių augalų šaknų sistema gan menka, tad perlaistyti jokiu būdu negalima. Pavasarį ir vasarą reikia nuolat tręšti silpnu organinių ir mineralinių trąšų tirpalu.

Bromeliniai auginami krepšiuose, įvairiuose induose, gėliapuodžiuose. Epifitus tinka auginti ant šakų. Persodinti reikia maždaug kas porą metų.

Atkreipkite dėmesį, kad kambaryje nebūtų labai sausa - tada lapai užsiries, gali netgi nuvysti.

  • Temperatūra. Kad augalai pražystų, jiems reikia aukštos temperatūros - daugiau kaip 24 °C. tačiau jeigu gėlė jau pražydusi, jai užteks ir vidutinės temperatūros (kaip ir lapiniams) - ne mažiau kaip 10 °C.
  • Šviesa. Dauguma bromelinių šeimos augalų mėgsta stiprią šviesą, tačiau nepakenčia tiesioginių saulės spindulių.
  • Vanduo. Žemė turėtų būti nuolat drėgna, bet jokiu būdu nepermirkusi, augalo skrotelė - pilna vandens. Kas mėnesį ar du jį reikėtų pakeisti. Kietą vandenį patartina sumaišyti su lietaus vandeniu - bus minkštesnis. Jei augalas turi skrotelę, laistant vandenį būtina pilti į jos vidurį, o ne ant žemės vazone. Vasarą apipurkškite bromelinių augalų lapus. Kadangi paprastai tręšiama per lapus, kartais apipurkškite skystomis trąšomis.
  • Dauginimas. Šie augalai dauginami atžalomis, išaugančiomis iš pamato gėlei nužydėjus. Tereikia atskirti kelių mėnesių atžalą su šaknimis ir negiliai pasodinti š daiginti skirtą žemę. Kol prigis, būtina laikyti šiltai.

Bromeliniai augalai - virtuvėje ir vonioje

Jie puikiai jaučiasi ir virtuvėje ar vonioje, kur dauguma kitų gėlių praktiškai neišgyvena. Jeigu auginate vonioje, kur daug drėgmės, žiūrėkite, kad padėkliuke nebūtų užsistovėjusio vandens - kai tik atsiras, išpilkite į skrotelės vidurį.

Namuose dažniausiai auginami bromeliniai augalai:

Echmėjos (Aechmea) - tipiškos bromelinių šeimos atstovės. Lapai stambūs, odiški, lenkti, pilkai žalios spalvos. Namuose dažniausiai auginamos dryžuotosios echmėjos (Aechmea fasciata). Jos nereiklios, labai puošnios. Deja, žydi tik kartą. Rausvas žiedas pasirodo vasaros viduryje ir laikosi net iki žiemos pradžios.

Bilbergijos (Bilbergia) auginamos labai seniai, tai yra žinomiausia rūšis ir, galima sakyti, pati nereikliausia iš bromelinių šeimos. Jaunus augalus lengva pražydinti. B. windii didesnė, pilkai žaliais lapais. Žiemą pakenčia žemesnę temperatūrą - nuo 2 °C šilumos iki 3 °C šalčio. Svyrančioji bilbergija (Bilbergia nutans) - atsparus kambarinis augalas. Gali ilgai išbūti nelaistyta, dažnai žydi, peržydėjus skrotelė nenunyksta. Yra ir margalapių šios rūšies gėlių.

Orinės tilandsijos (Tillandsia). Ant lapų turi specialius drėgmę sugeriančius žvynelius. Žvyneliai siurbia vandenį iš drėgno oro, o maisto medžiagas - iš ore sklandančių dulkių. Itin populiari rūšis - kedeninė tilandsija (Tillandsia usneoides). Ji auga šiltesnėse Amerikos srityse - tiesiog kabo nuo medžių. Namuose šie augalai gali būti klijuojami prie koralų, kriauklių - žemės jiems nereikia. Pažiedės gali keisti spalvą, ilgai išlieka ryškios, bet žiedai laikosi vos kelias dienas.

Kriptantus (Cryptanthus) geriausia auginti stikliniame inde. Beje, gali augti ir žemėje, ir ant šakų. Šie augalai būna labai įvairūs: vienspalviais arba dryžuotais įvairaus dydžio lapais. Dauguma rūšių kriptantų kilę iš sausų miškų, todėl yra ištvermingi, pakelia sausą orą. Jų krotelės plokštesnės nei kitų bromelinių augalų. Žiedai nedideli, ne itin dekoratyvūs. Kriptantai žydi gausiai, kasmet, o nužydėję nenunyksta. Bene puošniausias - Cryptanthus bromelioides tricolor.

Fryzijos (Vriesea). Šių gėlių lapai ir žiedai labai dekoratyvūs. Populiariausia - Vriesea splendens, galinti užaugti iki 0,5 m aukščio. Jos žiedynas raudonas, panašus į kalaviją. Lapai - su skersinėmis rudomis juostomis. Hibridinių fryzijų lapai gali būti žali, žiedynai - įvairių spalvų. Tai epifitai. Nužydėję sunyksta, gan sunkiai leidžia atžalas.

Ananasai (Ananas). Dauguma jų subrendę išaugina rausvus žiedynus ir pražysta mažais, kvapniais, bet nevalgomais vaisiais, jei augalas buvo šiltoje ir drėgnoje patalpoje. Gan populiarus margalapis - Ananas comosus var. aureovariegatus. Jiems reikia daug vietos, auga tik erdviame vazone. Gali pražysti, užmegzti vaisių ir namuose. Motininis augalas nunyksta, nors atžalas išaugina.

Guzmanijos (Guzmania) paprastai auginamos dėl puošnių žiedynų. Gali augti ir vazonėlyje, ir kaip epifitas. Dažniausiai parduodamos įvairių veislių gėlės - skiriasi jų dydis ir žiedyno spalva. Itin populiari Guzmania lingulata - turi maždaug 45 cm skersmens žalių lapų skrotelę, iš kurios vidurio stiebiasi ryškiai raudonos ir oranžinės pažiedės. Žiedai ne itin įspūdingi. Įspūdingai atrodo Guzmania zahnii - didžiuliais, maždaug 60 cm ilgio lapais.

Neoregelijos (Neoregelia carolinae) - spalvingi augalai. Gan populiaraus porūšio Neoregelia carolinae tricolor parausta skrotelės vidurys, o Neoregelia spectabilis - lapų galiukai, kai gėlė žydi. Neoregelijų lapai žvilgūs, apie 30 cm ilgio. Šios gėlės gali būti auginamos kaip epifitai.

Nidularijai (Nidularium) auginami rečiau. Visos šios genties rūšys - epifitai. Yra augalų dryžuotais lapais. Visų rūšių nidularijų žiedynai - ryškūs. Nidularum innocentii - reta kambarinė gėlė. Skrotelės vidurio lapai labai trumpi, jie parausta augalui žydint.

Parengė Marija Gutauskaitė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namai

Stalo dekoro idėjos iš įspūdingiausios šventės pasaulyje

Tarp daugybės vasarą vykstančių festivalių bei švenčių yra dar viena, kuri nepaiso valstybių sienų – tai daugiausiai žmonių suburiantis, įspūdingasis piknikas „Diner en Blanc“.

Veidrodžiai pagal fengšui: kaip efektyviai juos išnaudoti kokybiškesniam mūsų gyvenimui (1)

Fengšui specialistai teigia, kad veidrodžiai gali padėti pagerinti santykius su kaimynais, atgaivinti karjerą ir netgi apsaugoti namus nuo negatyvios energijos.

Vos 25 m² būste telpa visos būtiniausios erdvės

Vilnietė Violeta Valainytė vadovaujasi nuostata, kad gyventi neapsikrovus daug paprasčiau. Tad jos šiuo metu nuomojamą būstą galima vadinti minimalistiniu. Jei reikėtų kraustytis, moteriai pakaktų vos kelių dėžių.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti ir prižiūrėti lauko baldus

Galimybė mėgautis buvimu lauke – vienas didžiausių vasaros malonumų. Juk taip norisi pasidžiaugti geru oru ir ilgais vakarais, tiesa? Nesvarbu, su artimaisiais jais džiaugsitės balkone, terasoje, namo ar sodo kiemelyje – svarbu susikurti jaukią aplinką, kur patogu ir gera būti. Kaip tai padaryti?

Stumdomos sistemos Jūsų interjere: mados ir tendencijos (5)

2017 metus interjero dizaineriai vadina nusistovėjusias tendencijas ir įtvirtintas ribas griaunančiais metais. Drąsiai derinami skirtingi stiliai, spalvos ir medžiagų tekstūros, įkvėpimo ieškoma urbanistinėje, industrinėje aplinkoje.

Net savo žemės neturintys vilniečiai gali užsiauginti daržovių patys (1)

Kaip įsirengti hidroponinį šiltnamį namie, galima sužinoti, užsukus į „Miesto laboratoriją“ Vilniuje.

Čiužinio priežiūra: 6 žingsniai, kad miegas būtų sveikesnis

Visi žino, kad pavasarinė ruoša į namus ateina su saule, neveltui blizginame langus ir leidžiame dienos šviesai skverbtis į namus. Tačiau nedaugelis pagalvoja, kad tokia gaiva turi lankytis ir naktimis jūsų lovoje, o tinkama čiužinio priežiūra – jo valymas ir vėdinimas – gali padėti džiaugtis kiekvienu nauju rytu.

Adomas Mickevičius Vilniuje braidys po gėlių pievą (1)

Bernardinų vienuolio pašventintoje žemėje buvo pasodinta gėlių pieva, kuri žiedais džiugins praeivius nuo pavasario iki pat rudens.

Į butą prie parko įsikėlęs dizaineris: nebenoriu namo

„Miegame virtuvėje, valgome miegamajame, ilsimės darbo kambaryje“, – aprodydamas savo namus juokauja vilnietis leidėjas dizaineris Vytautas Gurevičius. Surimtėjęs priduria, kad šis butas labai tinka aktyviai gyvenančiai jų šeimai.

Namų švaros atmintinė: kaip pasiruošti vasarai?

Apdulkėję ir nešvarūs langai, giliai spintose užsigulėję rūbai ar patalynė – tai rūpesčiai, su kuriais artėjant vasarai susiduria daugelis.

G. Bagdonienė: penki patarimai, kaip efektyviai susitvarkyti namus (5)

Grįžę į namus ir atidarę duris įsivaizduokite, kad patenkate į juos pirmą kartą. Ką matote?

Seržas Gandžumianas atskleidžia, kokia interjero spalva šiemet madingiausia (4)

Seržas Gandžumianas į interjero dizainą žengia su inovacijomis.

Lietuvių kūrėjai pristatė naujausius dizaino sprendimus

Tradiciškai prasidėjus pavasariui, Lietuvoje vyko jau 12-as dizaino festivalis – „Dizaino savaitė“.

5 fengšui taisyklės: interjero spalvos, kurios išpildo norus (1)

Laimės spalva – raudona, ramybės – mėlyna, jaudulio – geltona, prabangos – violetinė, dietinė žalia.

Gyvenimas gamtos apsuptame name – tarsi sanatorijoje

Greta tyvuliuojantis Akmenos ežeras ir jo apylinkės… Tokį vaizdą pro savo namo langus kasdien regi Žanetos ir Henriko Genučių šeima. Dėl šio grožio, ramybės prieš dešimt metų jie ir ryžosi keltis keliasdešimt kilometrų už miesto – į Trakų rajone esančias Jovariškes.