Bromeliniai: ir vazone, ir ant medžių

Bromeliniai: ir vazone, ir ant medžių%
"Corbis" nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vieni bromelinių šeimos gėles augina dėl dailių lapų, kiti - dėl dekoratyvių žiedų. Pražydinti šiuos augalus reikia žinių, kantrybės ir priežiūros, tačiau vargas atsipirks dvigubai - gėlių žiedai įspūdingi, be to, pražydusiomis, kaip ir lapinėmis, rūpintis labai lengva. Be to, nemažai bromelinių yra epifitai - gali augti tiesiog ant... medžių šakų. O kai lauke šilta, šios gėlės puikiai papuoš balkonus ar terasas, gerai jausis ir išneštos į darželį ar sodą.

Bromelinių šeima

Šie augalai savaimę paplitę Amerikoje ir Vakarų Afrikoje. Auga labai įvairiomis sąlygomis: atogrąžų miškuose, savanose, pusdykumėse, pelkėtose vietovėse, lygumose, kalnuose ant žemės. Dauguma bromelinių augalų mėgsta drėgnus miškus - tai vadinamieji epifitai. Jie šaknimis tik prisitvirtina, o maisto medžiagas iš lietaus ir rasos lašelių pasiima per lapus. Žinoma, yra ir žemėje augančių bromelinių augalų - jų šaknys stiprios, o stori lapai per sausras kaupia vandens atsargas.

Bromelinių yra įvairių rūšių - jų šviesos, šilumos ir drėgmės poreikiai labai skirtingi. Lapų forma ir spalva taip pat nevienoda - jie išsidėstę skrotele, iš kurios išauga ilgas žiedynkotis su žiedynu. Pirmą kartą gėlė pražysta tik po kelerių metų, bet žydi net keletą mėnesių. Nužydėjusi nuvysta, tačiau išleidžia atžalas - jomis galima dauginti. Paprastai visą žiedyno grožį sudaro pažiedės - tikrieji žiedai maži ir trumpalaikiai. Beje, kai kurių bromelinių šeimos augalų žiedai gali išaugti net iki kelių metrų aukščio.

Kaip auginti ir prižiūrėti

Visi bromeliniai augalai mėgta gryną orą, tačiau reikėtų saugoti nuo skersvėjų. Mėgsta purią, vandeniui laidžią žemę, turi būti itin geras drenažas, nes šių augalų šaknų sistema gan menka, tad perlaistyti jokiu būdu negalima. Pavasarį ir vasarą reikia nuolat tręšti silpnu organinių ir mineralinių trąšų tirpalu.

Bromeliniai auginami krepšiuose, įvairiuose induose, gėliapuodžiuose. Epifitus tinka auginti ant šakų. Persodinti reikia maždaug kas porą metų.

Atkreipkite dėmesį, kad kambaryje nebūtų labai sausa - tada lapai užsiries, gali netgi nuvysti.

  • Temperatūra. Kad augalai pražystų, jiems reikia aukštos temperatūros - daugiau kaip 24 °C. tačiau jeigu gėlė jau pražydusi, jai užteks ir vidutinės temperatūros (kaip ir lapiniams) - ne mažiau kaip 10 °C.
  • Šviesa. Dauguma bromelinių šeimos augalų mėgsta stiprią šviesą, tačiau nepakenčia tiesioginių saulės spindulių.
  • Vanduo. Žemė turėtų būti nuolat drėgna, bet jokiu būdu nepermirkusi, augalo skrotelė - pilna vandens. Kas mėnesį ar du jį reikėtų pakeisti. Kietą vandenį patartina sumaišyti su lietaus vandeniu - bus minkštesnis. Jei augalas turi skrotelę, laistant vandenį būtina pilti į jos vidurį, o ne ant žemės vazone. Vasarą apipurkškite bromelinių augalų lapus. Kadangi paprastai tręšiama per lapus, kartais apipurkškite skystomis trąšomis.
  • Dauginimas. Šie augalai dauginami atžalomis, išaugančiomis iš pamato gėlei nužydėjus. Tereikia atskirti kelių mėnesių atžalą su šaknimis ir negiliai pasodinti š daiginti skirtą žemę. Kol prigis, būtina laikyti šiltai.

Bromeliniai augalai - virtuvėje ir vonioje

Jie puikiai jaučiasi ir virtuvėje ar vonioje, kur dauguma kitų gėlių praktiškai neišgyvena. Jeigu auginate vonioje, kur daug drėgmės, žiūrėkite, kad padėkliuke nebūtų užsistovėjusio vandens - kai tik atsiras, išpilkite į skrotelės vidurį.

Namuose dažniausiai auginami bromeliniai augalai:

Echmėjos (Aechmea) - tipiškos bromelinių šeimos atstovės. Lapai stambūs, odiški, lenkti, pilkai žalios spalvos. Namuose dažniausiai auginamos dryžuotosios echmėjos (Aechmea fasciata). Jos nereiklios, labai puošnios. Deja, žydi tik kartą. Rausvas žiedas pasirodo vasaros viduryje ir laikosi net iki žiemos pradžios.

Bilbergijos (Bilbergia) auginamos labai seniai, tai yra žinomiausia rūšis ir, galima sakyti, pati nereikliausia iš bromelinių šeimos. Jaunus augalus lengva pražydinti. B. windii didesnė, pilkai žaliais lapais. Žiemą pakenčia žemesnę temperatūrą - nuo 2 °C šilumos iki 3 °C šalčio. Svyrančioji bilbergija (Bilbergia nutans) - atsparus kambarinis augalas. Gali ilgai išbūti nelaistyta, dažnai žydi, peržydėjus skrotelė nenunyksta. Yra ir margalapių šios rūšies gėlių.

Orinės tilandsijos (Tillandsia). Ant lapų turi specialius drėgmę sugeriančius žvynelius. Žvyneliai siurbia vandenį iš drėgno oro, o maisto medžiagas - iš ore sklandančių dulkių. Itin populiari rūšis - kedeninė tilandsija (Tillandsia usneoides). Ji auga šiltesnėse Amerikos srityse - tiesiog kabo nuo medžių. Namuose šie augalai gali būti klijuojami prie koralų, kriauklių - žemės jiems nereikia. Pažiedės gali keisti spalvą, ilgai išlieka ryškios, bet žiedai laikosi vos kelias dienas.

Kriptantus (Cryptanthus) geriausia auginti stikliniame inde. Beje, gali augti ir žemėje, ir ant šakų. Šie augalai būna labai įvairūs: vienspalviais arba dryžuotais įvairaus dydžio lapais. Dauguma rūšių kriptantų kilę iš sausų miškų, todėl yra ištvermingi, pakelia sausą orą. Jų krotelės plokštesnės nei kitų bromelinių augalų. Žiedai nedideli, ne itin dekoratyvūs. Kriptantai žydi gausiai, kasmet, o nužydėję nenunyksta. Bene puošniausias - Cryptanthus bromelioides tricolor.

Fryzijos (Vriesea). Šių gėlių lapai ir žiedai labai dekoratyvūs. Populiariausia - Vriesea splendens, galinti užaugti iki 0,5 m aukščio. Jos žiedynas raudonas, panašus į kalaviją. Lapai - su skersinėmis rudomis juostomis. Hibridinių fryzijų lapai gali būti žali, žiedynai - įvairių spalvų. Tai epifitai. Nužydėję sunyksta, gan sunkiai leidžia atžalas.

Ananasai (Ananas). Dauguma jų subrendę išaugina rausvus žiedynus ir pražysta mažais, kvapniais, bet nevalgomais vaisiais, jei augalas buvo šiltoje ir drėgnoje patalpoje. Gan populiarus margalapis - Ananas comosus var. aureovariegatus. Jiems reikia daug vietos, auga tik erdviame vazone. Gali pražysti, užmegzti vaisių ir namuose. Motininis augalas nunyksta, nors atžalas išaugina.

Guzmanijos (Guzmania) paprastai auginamos dėl puošnių žiedynų. Gali augti ir vazonėlyje, ir kaip epifitas. Dažniausiai parduodamos įvairių veislių gėlės - skiriasi jų dydis ir žiedyno spalva. Itin populiari Guzmania lingulata - turi maždaug 45 cm skersmens žalių lapų skrotelę, iš kurios vidurio stiebiasi ryškiai raudonos ir oranžinės pažiedės. Žiedai ne itin įspūdingi. Įspūdingai atrodo Guzmania zahnii - didžiuliais, maždaug 60 cm ilgio lapais.

Neoregelijos (Neoregelia carolinae) - spalvingi augalai. Gan populiaraus porūšio Neoregelia carolinae tricolor parausta skrotelės vidurys, o Neoregelia spectabilis - lapų galiukai, kai gėlė žydi. Neoregelijų lapai žvilgūs, apie 30 cm ilgio. Šios gėlės gali būti auginamos kaip epifitai.

Nidularijai (Nidularium) auginami rečiau. Visos šios genties rūšys - epifitai. Yra augalų dryžuotais lapais. Visų rūšių nidularijų žiedynai - ryškūs. Nidularum innocentii - reta kambarinė gėlė. Skrotelės vidurio lapai labai trumpi, jie parausta augalui žydint.

Parengė Marija Gutauskaitė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namai

Nomeda Marčėnaitė buvusiame garaže įrengė gyvenamąją erdvę

Menininkė ir visuomenininkė Nomeda Marčėnaitė buvusiame garaže įrengė gyvenamąją erdvę. Jai apibūdinti tiktų šios moters vestų televizijos laidų pavadinimai: „Kitaip. Su Nomeda“ ir „Skanūs pokalbiai“.

5 fengšui taisyklės: daiktai, kurių namuose neturi būti (2)

Egzistuoja elementarių daiktų ir interjero sprendimų, kurie nuodija būstą. Daugeliui turbūt yra puikiai žinoma, kad fengšui praktikoje naudojama daugybė talismanų, o kambariai ir daiktai planuojami pagal energinę jų paskirtį.

Lofte įrengtos menininkų dirbtuvės tapo antraisiais namais

Vilnietė tapytoja Eglė Gineitytė su vyru menininku Andriumi Leonavičiumi rado vietą, kurioje abu jaučiasi kaip namie ir dar laisvi kurti: Eglė – tapyti, Andrius – įgyvendinti su medžiu susijusias fantazijas. Lofte esančią 60 m2 studiją jiedu kuria kaip savo tikrus namus, su tokia pat meile.

3 svarbūs patarimai, į ką atkreipti dėmesį norint įsirengti palėpę (1)

Senamiesčio privalumus žino kiekvienas miestietis: puiki lokacija, nuostabus vaizdas ir veiklos – apsčiai. Tad norinčių čia gyventi niekuomet netrūksta. O kiekviena laisva erdvė – išmaniai išnaudojama.

5 fengšui paslaptys: kaip pasiekti ne tik profesinę sėkmę, bet ir didesnį atlyginimą (1)

Norite pagerinti situaciją darbe ir pakilti karjeros laiptais neišeinant iš namų? Čia gali padėti fengšui.

Namo šeimininkai: norėjome paprastų dalykų – kad būstas būtų estetiškas ir patogus

Prieš dešimtmetį statytas nuosavas Žanetos ir Arvydo Paunksnių namas Vilniuje suplanuotas taip, kad jame savo privačią erdvę turėtų kiekvienas nemažos šeimos narys.

Pinigų medis: svarbiausios priežiūros taisyklės (11)

Zamiokulkas – tai augalas, kitaip dar vadinamas pinigų medžiu. Jį pravartu turėti kiekvienuose namuose: mokslininkų teigimu pinigų medis padeda išvalyti patalpų orą ir pagerina jo kokybę, tokiu būdu pagerėja patalpoje būnančių žmonių protinė veikla, geriau išsimiegama.

Interjere – tapetų renesansas: sienas puošia garsiausi mados kūrėjai (1)

Mados pojūtis – daugiau negu apranga ir drabužių kolekcijos. Garsiausi dizaineriai savo kūrybinius sumanymus vis aktyviau išreiškia interjero dizaino sprendimais.

PATARIMAI: Ko negalima plauti indaplovėje?

Indaplovė nėra tas įrenginių tipas, be kurių sunku įsivaizduoti gyvenimą. Nes juk kur kas reikalingesnių – šaldytuvas ar skalbimo mašina.

Dizainerė Jurgita Januškevičiūtė vertina savo namus, turinčius istoriją

Vilnietė drabužių dizainerė Jurgita Januškevičiūtė į pasaulį, žmones, aplinką žvelgia holistiškai – vertina ne atskirus dalykus, o visumą. Daug dirbanti, įvairios veiklos turinti moteris stengiasi gyventi santarvėje su gamta, ištaikyti laiko ir neskubriems moteriškiems malonumams – veido masažui ar paplepėti su draugėmis.