![]() Įvairių dietų šalininkė G. Paltrow jau pajuto pirmuosius nerimą sveikatai keliančius ženklus. „Scanpix“ nuotrauka
Sotūs, maistingi pietūs ar keli salotų lapai? Nepatikėsite, bet daugelis moterų rinksis žalėsius ar lengvą, neriebų užkandį. Desperatiškai bandydamos išsaugoti formas, jos gyvens pagal drakoniškus dietų nurodymus. Tačiau ar tai saugu?
Gwyneth Paltrow gresia osteoporozė Drastiškos dietos, kurių griebiasi jaunos moterys, ateityje gali lemti osteoporozės atsiradimą. Tai kaulų liga, kurios požymiai - kaulų tankio mažėjimas ir trapumas. Nors ši liga būdinga vyresnio amžiaus moterims, šiais laikais ja susergama kur kas anksčiau nei sulaukiama garbaus amžiaus.
Tyrimai rodo, kad trys iš dešimties moterų yra taip pamišusios dėl svorio, kad atsisako vienos ar kitos maisto grupės produktų. Vaizdingas ir sukrečiantis įrodymas - dviejų vaikų mama, garsi aktorė ir įvairių dietų šalininkė Gwyneth Paltrow.
Moteris prisipažino, kad kenčia nuo osteopenijos - paprasčiau tariant, kaulų mineralinio tankio plonėjimo. Gydytojai įspėja, kad šie požymiai yra osteporozės pradžia. 37 metų aktorė laikosi griežtos dietos, kuri verčia atsisakyti arba labai mažai vartoti sūrio, sviesto ir kitų pieno produktų, kuriuose yra taip kaulams reikalingo kalcio.
Kalcis yra būtinas ne tik kaulams ir dantims. Jo reikia širdies darbui, raumenims, jis padeda kraujui krešėti. Sakoma, kad jis pededa sumažinti kraujo spaudimą ir yra efektyvi prevencija nuo krūties ir žarnyno vėžio.
Kodėl reikia valgyti? Sveikatos apsaugos centrų tyrimas, kurio metu buvo apklaustos 4 500 britų moterų, atskleidė, kad daugiau kaip 30 procentų apklaustųjų vengia tam tikro maisto grupių arba iš viso jų atsisako norėdamos sulieknėti. 11 procentų iš jų iš viso nevartoja pieno produktų, 41 procentas (4 moterys iš 10) atsisako duonos, kurioje taip pat yra kalcio.
Moterys prisipažino, kad, rinkdamosi produktus, jos pirmiausia kreipia dėmesį į maisto riebumą, kalorijas, o ne vertingas, reikalingas organizmui jo savybes. 12 procentų sako, kad jos renkasi maistą tik pagal kalorijų skaičių. Tačiau jos pamiršta, kad kaulai formuojasi iki 35 metų. Jeigu nepavyksta sukurti stiprios kaulų struktūros, rizika susirgti osteoporoze labai smarkiai padidėja.
Apie 3 mln. britų skundžiasi kaulų retėjimo procesais jų organizme. Daugiau kaip 230 tūkst. žmonių per metus dėl neteisingos dietos kenčia dažnus kaulų lūžių atvejus. Dažniausiai lūžta riešai, stuburas, klubo kaulai, nes jie yra labiausiai pažeidžiami.
Fiona Hunter, žinoma britų dietologė, įspėja moteris nesimėgauti trumpalaikiu lieknumu savo sveikatos sąskaita. „Nutukimas yra amžiaus problema, bet negalima kovoti su juo drastiškomis dietomis, atsisakant reikalingų mūsų organizmui maisto medžiagų. Vėliau gyvenime gali tekti skaudžiai už tai sumokėti savo sveikata", - įspėja ji.
Maisto papildai - ne išeitis
Gydytojai teigia, kad suaugęs žmogus per dieną turėtų suvartoti 700 mg kalcio. Kalcio yra duonoje, pieno produktuose, brokoliuose, kopūstuose, sojų varškėje tofu ir riešutuose. Sardinės ir kitos žuvys, turinčios ašakų, irgi turi nemažai kalcio.
Tie, kurie vartoja papildus ir tiki, kad jie kompensuos su maistu negaunamų vitaminų kiekį, turėtų žinoti, kad daugiau kaip 1 500 mg per dieną gali būti skrandžio skausmų ir viduriavimo priežastimi.
Specialistai įspėja, kad, naujausių tyrimų duomenimis, tik 21 proc. žmonių žino, kokie pavojingi kaulų struktūrai yra žaidimai su dietomis. Sveika, subalansuota mityba yra geriausias būdas sveikai lieknėti. Žmogui reikia ir trupučio riebalų, ir kalcio, ir kitų būtinų maisto medžiagų. Nebūtina gerti riebų pieną - mažai riebalų turinčiame piene kalcio yra netgi daugiau. Nepamirškite, kad nebūtina vartoti tik pieno produktus - galima valgyti džiovintus vaisius, žalias daržoves, sezamų sėklas ar sojų varškę.
Ir pabaigai - kaulams naudingo ir sveiko kokteilio receptas. Ryžių pieną galima pakeisti bet kokiu kitu.
Vaisių ir ryžių pieno kokteilis
Reikės: 1 stiklinės ledo, 1 stiklinės ryžių pieno, 1 arbatinio šaukštelio vanilės esencijos, 1 stiklinės žemuogių, 1 stiklinės gervuogių ar kitų sezoninių uogų, šviežių mėtų lapelių (nebūtinai).
Supilkite ledą, ryžių pieną ir vanilę į maišytuvą. Plakite tol, kol masė pasidarys kaip sniegas. Suberkite žemuoges ir gervuoges. Jeigu kokteilis per daug skystas, įdėkite daugiau ledo, o jei per tirštas, įpilkite daugiau pieno. Išpilstykite kokteilį į stiklines ir papuoškite šviežių mėtų lapeliais arba šviežiomis uogomis.
Griežtai draudžiama moteris.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti moteris.lt kaip šaltinį.
![]()
Moteris.lt neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. moteris.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pasirašyti kito asmens vardu, nesusiję su tema, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.
vaida 2010 rugpjūčio 30 d. 12:14:21
nu va nereikia čia žaisti su veikata. pvz>; valgau pieno produktus,duoną, ir nuo to ne kiek nestorėju. ir nereikia svaigti, kad pienas, sūris, sviestas ir duona tai jau storina.reikia viską su saiku valgyti tai ir nestorins.ir ką valgau viską, tik vengiu nesveiko maisto-picų, hamburgerių ir kitų nesąmonių. ddddd 2010 rugpjūčio 30 d. 12:11:15 jau mes palyginus su britais gan sveikai maitinamės. ... 2010 rugpjūčio 25 d. 22:34:41 Nezinau kaip ten pas britus su kaulais, bet as pati gyvenu Anglijoje ir matau kaip jie valgo. Labai daug junk food, burgeriu, sumustiniu, o cipsai valgomi pietu metu kaip priedas prie maisto. Cia i ofisus kasdien ateina taip vadinami sandwich menai, su cipsais, sumustiniais, pigiais sokoladais ir kitomis gerybemis. Nemazai zmoniu, tame tarpe ir vyru, laikosi dietu, visokiu Wightwatchers, kur skaiciuoja kiekviena kalorija, netgi degtine gerdami. Atrodo pazengsi visuomene, bet mitybos srityje yra daug problemu. Ko gero kaip ir Lietuvoje. Taciau manau, ka Lietuvoje zmones labiau vertina namini sveika maista ir naturalu piena :). to Korvinui 2010 rugpjūčio 20 d. 16:19:42 sutinku is dalies,bet pieno produktus geriausia vartoti zmones turintiems zema skrandzio rugstinguma. /// 2010 rugpjūčio 20 d. 16:14:53 o kodel butinai jai tai atsitiko nuo dietu? o kodel tai negaletu buti paveldimumas juk dauguma zmoniu turi genetiskai silpnus kaulus.cia kaip ir su akiniais;vienas juos nuo vaikystes nesioja,o kitas ir 90 sulaukes mato be akulioru Korvinui 2010 rugpjūčio 20 d. 15:57:17 Gal organizmas organizmui nelygus.Mano mamai greit septyniasdesimt, o kaulų tankis beveik kaip jaunos, visą gyvenimą naudoja LABAI DAUG pieno produktų, nes be galo mėgsta. Giedrei 2010 rugpjūčio 20 d. 14:21:58 Jei esate elergiška pieno produktams tai nereiškia, kad esate elergiška kitiems panašiems produktams kurie puikiai pakeičia karvės pieną ir produktus iš jo- parduotuvėse yra ryžių pieno, riešutų pieno, ožkos pieno... Visada galima atrasti tokį produktą kuris naudingas ir kurį priima organizmas :) Giedre 2010 rugpjūčio 20 d. 14:04:42 Sojos pieno produktai irgi pykina, net vemti vercia, deja... galiu tik maisto papildus su kalciu vartoti, bet kaip visi sako, mazai naudos... Korvinas 2010 rugpjūčio 20 d. 13:15:09 Laikas jau būtų žinoti, kad pieno produktai nepapildo kalcio kiekio organizme, kadangi rūgština kraują, o šiam šarminti naudojamas nuosavas organizmo kalcis iš kaulų. Štai! 2010 rugpjūčio 20 d. 12:52:44 Teisingas straipsnis, o po kelerių metų dietų besilakiusių kankinių dar daugiau pasirodys. Tamsiaplaukė 2010 rugpjūčio 20 d. 12:05:21 Yra skysto kalcio papildai, Osteocare berods vadinasi. Pati vartoju, nes esu pienui alergiška, o sojų, ryžių ir panašių labai nemėgstu. Giedrei 2010 rugpjūčio 20 d. 11:46:35 Jezau,sojos pieno produktų pilna.Mama nesakė...:) Giedre 2010 rugpjūčio 20 d. 09:03:59 O ka daryti, jei esu alergiska pieno produktams? |
||||
|