2012 m. gegužės 24 d., ketvirtadienis
MOTERIS
Psichologija

Dažniausia skyrybų priežastis – pinigai (12)


Virginija Rimkuvienė, www.moteris.lt, 2011 05 06

komentuoti komentuoti   
Dažniausia skyrybų priežastis – pinigai
"Corbis" nuotrauka

Dėl ko žmonės dažniau tuokiasi – dėl pinigų ar iš meilės? „Dėl meilės pinigams“, – atsako psichologas Tomas Lagūnavičius. Skamba gana ciniškai, tačiau tyrimai rodo, kad pinigų trūkumas yra vienas didžiausių meilės priešų.

 

Vyras turi meilužę, neskiria dėmesio jums ar nesirūpina vaikų auklėjimu? Liaukitės, tai – dar ne priežastis skirtis. Svarbiausia, kad jis gerai uždirbtų. Toks požiūris gali atrodyti labai ciniškas, tačiau neskubėkime jo priskirti barakudoms iš Rytų Europos. Netgi konservatyvias vertybes puoselėjančioje Didžiojoje Britanijoje pinigai yra dažniausia šeiminių ginčų, konfliktų ir netgi skyrybų priežastis. Anot „DailyMail“, dėl pinigų išsiskyrę prisipažino net 58 proc. apklaustųjų. Pinigai sukelia daugiau problemų nei neištikimybė (21 proc.).


„Pinigai yra šeiminių santykių esmė, – teigia psichologas Tomas Lagūnavičius. – Vienas uždirba pinigus tam, kad kitas galėtų jais naudotis. Vaizdžiai tariant, jei kažkas jų neatnešė į bendrą lovį, nėra ką srėbti. Visi lieka alkani ir pikti.“ O kaipgi meilė? „Visi santykiai yra piniginiai, – sako jis. – Tu perki arba parsiduodi ir nuolat svarstai, ar tai yra verta tos kainos, kuri mokama. Jei ne, kyla konfliktas.“

 

Noriu, kad daugiau uždirbtum
Nuostata, kad vyras privalo išlaikyti šeimą, tebėra vyraujanti. Nors realios galimybės tai padaryti vis labiau tolsta. Anot Margaritos Jankauskaitės, naujausių tyrimų duomenimis, JAV tik 7-17 proc. šeimų laikosi modelio, kai pinigus uždirba vyrai, o moterys yra namų šeimininkės. Ir tai nebūtinai prabangos ženklas – tarp jų daug tokių, kurioms patogiau gyventi iš pašalpų.
Nepaisydamos realios situacijos, moterys vis tiek linkusios atsakomybę už šeimos finansinę padėtį užkrauti ant partnerio pečių. „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto užsakymu atlikta „Sprinter tyrimai“ apklausa parodė, kad antrosios pusės darbo keitimu į geriau apmokamą labiau susirūpinusios moterys. „Nežinau, kaip mes versimės, vyrui taip sunkiai sekasi“, – pareiškė viena pažįstama, uždirbanti minimalią algą. Tačiau nerimą jai kelia ne jos juokinga alga, o tai, kad vyro pajamos nuo 5 tūkst. sumažėjo iki 3 tūkst.


Nors dauguma vyrų ir moterų įsitikinę, kad šeimoje daugiau uždirbti turi vyras, panašu, kad tai truks neilgai. Anot apklausos, atotrūkis tarp moterų ir vyrų gaunamo darbo užmokesčio Lietuvoje pasiekė mažiausią reikšmę per 10 metų. Paskutinįjį 2010 m. ketvirtį vyrai „į rankas“ gavo vos 15 proc. daugiau nei moterys, kai, pavyzdžiui, 2007 m. pabaigoje šis skirtumas siekė net 25 proc. Negana to, vyrų nedarbas prieš metus buvo 10,1 proc. didesnis nei moterų. Laimei, pastaruoju metu šis skirtumas ėmė mažėti.
Jei viskas judės tokiais tempais, netrukus mūsų svajonės apie išlaikytinės padėtį taps istorija, mitais ir legendomis, o jų besiklausančios anūkės negalės suprasti, kodėl moteris reikėjo išlaikyti – ar anais gūdžiais laikais jos buvo neįgalios?


Atrodytų, kad idealiausia situacija, kai abu uždirba po lygiai. Pasirodo, ne. Bent jau taip tikina psichologas T. Lagūnavičius. „Kai abu uždirba po lygiai, tai pats blogiausias variantas, – sako jis. – Kuo didesnis skirtumas, tuo ramiau. Kai vienas uždirba, kitas gauna, vaidmenys nusistovi aiškiau – aš tave išlaikau, tu už tai atidirbi. Nereikia šaukti: „Aš irgi uždirbu, kodėl turiu viena dulkes šluostyti?!“ Kai abu uždirba po lygiai, prasideda svarstymai, kuris viršesnis, kuris daugiau ko padarė. Moteris nusipirko batelius, vyras žviegia, kad nenusipirko meškerės.”

 

Duonpelnys ir buhalterė
Viena iš priežasčių, kodėl susidaro įspūdis, kad moterims pinigai rūpi labiau, yra ta, kad paprastai jos tvarko šeimos biudžetą. Anot Tomo Lagūnavičiaus, vyras paprastai yra tik duonpelnys – jis neša į šeimą pinigus, bet beveik niekada tiksliai nežino, kiek jų yra. Moteris atlieka dar ir buhalterės funkciją – ji privalo tuos pinigus teisingai paskirstyti. „Moterys valdo didesnę šeimos biudžeto išlaidų dalį, todėl greičiau ir ryškiau pajunta pajamų pokyčius“, – pastebi „Swedbank" Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė. Mažėjant įplaukoms, jas apima isterija. „Įsivaizduokit – vyras uždirba 2000, moteris 1250 litų. Apie ką jie gali kalbėti? Kiekviena jų diena – tai galvojimas, kaip išmokėti paskolą, kaip išsimaitinti. Jie visą laiką svajoja pakilti į viršų, bet jiems vos pavyksta išsilaikyti esamoje padėtyje, sudurti galą su galu. Viskas – vien buitis ir kasdienybė, jokių pramogų ir vilčių. Apima neviltis“, – teigia psichologas.


Iš pradžių moteris bando viską spręsti pati, mažina išlaidas, taupo, tačiau pajamoms sumažėjus labai stipriai, vien taupymas neduoda reikiamų rezultatų. Ji kviečiasi vyrą bandydama išeities ieškoti kartu, bet šis tai supranta kaip priekaištus dėl jo mažos algos ir ima kaltinti žmoną godumu. Šeimoje būtent ji tampa „bloguoju policininku“, nes pradeda riboti tai, prie ko kiti šeimos nariai buvo įpratę – pramogas, skanesnį maistą, naujų drabužių pirkimą ar pomėgių tenkinimą. O ką kitą gali apkarpyti – paskolą ir komunalinius mokesčius privalai sumokėti laiku. „Aš tiek uždirbu, ką, negaliu net alaus bokalo išlenkti?“ – nesupranta vyras. Aišku, vertinant alaus bokalo ir jo algos proporcijas, tai atrodo nereikšminga smulkmena. Tačiau tik tvarkanti biudžetą moteris žino, kiek mažai pinigų, atmetus būtinas išlaidas, lieka tokioms smulkmenoms.




Pasidalink su draugais:   Pasidalinti per Facebook'ą Facebook    
Griežtai draudžiama moteris.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti moteris.lt kaip šaltinį.
komentuoti komentuoti    
JŪSŲ ATSILIEPIMAS
Vardas: *
El. paštas:
Komentaras: *
 
Moteris.lt neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. moteris.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pasirašyti kito asmens vardu, nesusiję su tema, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.
Gydytoja Dalia Marija Gerulaitiene     2011 rugpjūčio 12 d. 17:25:34

Straipsnis, nors ir apie pinigus, labai geras pirmiausia tuo, kad autorius objektyvus tiek moterų, tiek vyrų problemoms,
visdėlto gal reikėtų priminti, kad pinigai, kaip ir maistas, tėra menka gyvenimo dalelė, kaip sakoma, "žmogus gyvena ne
dėl to, kad valgytų, o valgo dėl to, kad gyventų", t. y. tas ilgalaikis mąstymas apie pinigus ir labai nuskurdina
gyvenimą, nors kartais pinigų, jei jų turi, skaičiavimas veikia geriau raminančiai, nei raminantys vaistai... Pagarbiai

Prostitutems     2011 rugpjūčio 12 d. 17:10:58

Tu perki arba parsiduodi ir nuolat svarstai, ar tai yra verta tos kainos, kuri mokama.

Jekaterina     2011 birželio 24 d. 16:06:02

taisingai reikia is vyru atimt pinigus kad ant K..neleistu pinigus tada tikrai beges i kaire ir bus su taim nes pinigai jo
tik pas tave :))

sąžinė     2011 gegužės 13 d. 22:01:23

Pinigai daugiau problemų sukelia kai yra neištikimybė...Jei vyras nesugeba išlaikyti šeimos ir dar yra
neištikimas,tuomet moteris dings neatsisukdama, tuo tarpu,žinant moters psichologiją, galintį išlaikyti šeimą vyrą,
apgaudinėjama žmona stengsis pirma perauklėti,o nepasisekus vis vien paliks(perauklėjimo laikotarpis baigiasi užauginus
vaikus).Neištikimybė,kai ji žinoma ar net nujaučiama, visiškai sugriauna santykius,tad nėra prielaidų vyrams tikėti
kvailų moterų "susitaikymu" su esama padėtimi.

SR     2011 gegužės 13 d. 15:20:46

Kas uzdirba pinigus, to ir zodis lemiamas.
Kurios sugeba gyventi islaikomos ir reguliuojamos vyru - pirmyn. Man toks gyvenimas nepriimtinas, as noriu pati tureti savo
pinigu, kad nereiketu atsiskaitineti, ar nusipirkau vienerias ar dvejas pedkelnes. Galiausiai sugebejimas uzdirbti pinigus
yra zmogaus isitvirtinimo visuomeneje ir jo vertes rodiklis. Galit sukti kaip norit, bet vien namu seimininkiu niekas
nevertina, iskaitant ir ju vyrus.

x     2011 gegužės 11 d. 19:43:51

Skyrybų priežastis ne pinigai, o jų trūkumas.

lili vargsei     2011 gegužės 08 d. 09:47:52

saunuole

vargse     2011 gegužės 07 d. 13:00:36

100% tiesa, nes as skyriuosi su vyru, kadangi jis per 10m nekart nemokejo uz buta, sakydamas, kad jis mano ir jis nemokes,
nors naudojosi paslaugomis, gimus vaikui as nebeistveriu ir priversta skirtis, atkentejau 10m, laukiau kol pageres situacija,
bet nepagerejo. as jo neprasiau, kad sumoketu visa suma, bet nors puse sumos butu sumokejes uz paslaugas. nes man islaikyti
is savo algos vaika ir buta yra sunku. dar ir ji islaikyti turiu.

to geras.     2011 gegužės 06 d. 21:58:28

Tamsta, o jus pati savęs aprūpinti neįstengiate???? Tai kodėl kitas turi tai padaryti už du???

lili to tip top     2011 gegužės 06 d. 17:47:28

tavo vyras tegul isisamonina, kad noreti, siekti ir tureti pinigu yra nesmerktina, o normalu. As klausiausi, kad esu
materialiste, nors dirbau vos ne uz dyka. Kiek gi yra zmoniu, kurie is tikruju gali sau leisti gyventi prabangiai?
Dazniausiai tai yra noras susikurti pakenciamesne buiti, tureti truputi daugiau laisves. Nemegstu tu, kurie svaidosi tokiais
kaltinimais. PINIGAI YRA SVARBU, TAI GARANTUOJA SAUGUMA IR LAISVE. PINIGAI YRA GERIS IR DUOK DIEVE JU DAUGIAU TURETI.

tip top     2011 gegužės 06 d. 13:43:30

grynas mano gyvenimas - spaudziu kaip galiu, sau nieko neleidziu, vyras uzdirba ant juoko, bet kaltina mane - kad as islaidi,
kad tik pinigai rupi...

geras     2011 gegužės 06 d. 11:23:07

kaip pirstu i aki..! visa meile isgaruoja ir pagarba vyrui jei jis negali islaikyti moters ir bent aprupinti ja
butiniausiomis reikmemis!


Ankstesne  Ankstesnė   |   Kita  Kita
Visos foto: 0
Uždaryti