Šeimos finansų valdymo klaidos: kaip jų išvengti?

Jau šeštus metus padedu žmonėms (šeimoms) efektyviau organizuoti savo šeimos ar asmeninius finansus. Susiduriu su skirtingais žmonėmis, kurių veikla, pajamos, supratimas, požiūris ir patirtis labai skirtingi. Ir vis tik — visi jie turi vieną bendrą bruožą — finansų valdymo iššūkį šeimoje.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pinigų panaudojimo klausimas šeimoje visuomet bus svarbus, nepaisant pajamų dydžio. Sunkumai dėl pinigų panaudojimo gali kilti dėl skirtingų priežasčių. Štai kelios jų:

* Vyras ir moteris yra „užaugę“ pagal skirtingas pinigų valdymo tradicijas šeimoje.
* Abu šeimos partneriai gali turėti skirtingus finansų valdymo/panaudojimo stilius. Pavyzdžiui, vienas gali būti užkietėjęs pinigų kaupikas, o kitas –  priešingai, didelis išlaidautojas.
* Abu partneriai gali turėti skirtingus lūkesčius dėl pinigų panaudojimo (pvz., vienam labiau norisi išvykti ilgų atostogų, kitam –  investuoti ar atnaujinti šeimos būstą).
* Turi skirtingą požiūrį į taupymą. Pavyzdžiui, vienam taupymas sukelia neigiamas asociacijas, o kitam taupymas  –  svarbi turtėjimo ir turto didinimo dalis).
* Vyras ir moteris turi skirtingą pajamų lygį, kas gali turėti įtakos jų psichologinei savijautai ir santykiams.
* Vienas partneris gali turėti polinkį kontroliuoti kito žmogaus pinigus ir jų panaudojimą, kas sukelia papildomų nesutarimų ir nemalonių būsenų.

Žinoma, šis sąrašas ne baigtinis  –  galite pridėti savo priežastis. Jų tikriausiai turite ne vieną.

Mindaugas Grajauskas
Mindaugas Grajauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Apibendrindamas galiu išskirti TOP 5 klaidas, kurias daro šeimos savo finansų valdyme:

1. Nekalbėjimas. Kad ir kaip banaliai tai beskambėtų  –  sutuoktiniai / partneriai tiesiog nekalba apie pinigus ir jų panaudojimą. Dažnai tokia „tyla“ sukelia konfliktus visai kitose gyvenimo srityse, pvz. dėl neplautų indų. Gal kiek šaržuoju, tačiau pabandykite prisiminkite savo atvejus, kai kildavo nepasitenkinimas dėl jūsų partnerio pinigų panaudojimo, finansinių įpročių ar tiesiog skirtingo suvokimo ir požiūrio apie tai, kaip turėtų būti panaudoti jūsų šeimos (ar jūsų asmeniniai) pinigai. Ir jeigu tokio nepasitenkinimo neturėdavote kaip išreikšti  –  tuomet tikriausiai atrasdavote visai kitą priežastį tai padaryti (netiesiogiai).

2. Neturi įvardinę savo šeimos finansinių tikslų ir nėra susitarę dėl šių tikslų realizavimo. Labai dažnas atvejis. Kai nėra bendro su(si)tarimo dėl finansų panaudojimo ir finansinių tikslų –  tuomet kiekvienas daro „savaip“, taip, kaip įsivaizduoja. Bėda ta, jog kitas partneris tikriausiai „įsivaizduoja“ visai kitaip. O jeigu prie to paties šeima dar ir „nesikalba“  –  tuomet užslėpti ar atviri konfliktai neišvengiami. Tai nekuria darnių santykių.

3. Nesilaiko disciplinos. Net kai yra bendri finansiniai tikslai  –  dažnai pritrūksta finansinės disciplinos. Kitaip sakant, planas (susitarimas) gyvena savo gyvenimą, o piniginė –  savo. Tuomet atsiranda nusivylimas, jog nepavyksta pasiekti savo tikslų. O atsiradęs nusivylimas dar labiau kenkia finansinei disciplinai.

4. Nesirūpina turto kaupimu. Tai nėra tik „banalus pinigų kaupimas“. Tai yra užsitikrinimas, jog kiekvienais metais grynoji šeimos turto vertė didėtų. Dažnai šeimos net ir su didelėmis pajamomis išleidžia lygiai tiek pat, kiek uždirba  –  ir nė kiek „nepasilieka sau“. Bent dalies pinigų atsidėjimas sau ir tų pinigų įdarbinimas stipriai padidintų šeimos turto didėjimo tempą.

5. Neturi šeimos pinigų panaudojimo sistemos ar modelio. Dėl to pinigų panaudojimas dažnai būna chaotiškas, emocionalus ir neapgalvotas.

Mindaugas Grajauskas
Mindaugas Grajauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

SPRENDIMAS

Pagrindiniai „must-do“ dalykai, kurie tikrai palengvins pinigų panaudojimą ir užtikrins šeimos turto didėjimą (o dar svarbiau  –  sukurs daugiau darnos šeimoje):

Įvardinti/ aptarti savo individualų požiūrį į pinigus ir jų panaudojimą. Išbandykite –  labai didelė tikimybė, jog sužinosite apie savo partnerį tai, ko dar nežinojote, ir turėsite galimybę pasidalinti tuo, ko jūsų partneris dar galbūt nežino apie jus.

Susitarkite dėl bendrų šeimos finansinių tikslų. Jų greičiausiai bus ne vienas ir ne du. Jų bus daug. Ir jie bus skirtingi. Užduotis sudėtinga, bet įmanoma  –  susitarti, kurie iš jų yra svarbiausi ir kaip juos įgyvendinsite.

Sudaryti šeimos pinigų paskirstymo planą ir pasirinkti tinkamus finansinius įrankius bei plano įgyvendinimo būdus. Čia gali būti kiek sunkiau, jeigu nesate susidūrę su finansiniais įrankiais, jų efektyviu naudojimu ir pritaikymu pagal savo poreikius. Tačiau investavę truputį laiko galite atrasti efektyvius būdus organizuoti savo šeimos finansus.

Daugiau apie tai, kaip sėkmingai spręsti finansinius klausimus šeimoje, išgirsite LITEXPO parodų ir kongresų centre Vilniuje, kovo 17 d. (šeštadienį) moterims skirtoje pokyčių konferencijoje „Išdrįsk pradėti. Antras kartas“ išklausę Mindaugo Grajausko pranešimą „Poros finansų valdymo anatomija: ką svarbu žinoti (ir daryti)“. Renginyje pranešimus taip pat skaitys ir praktines dirbtuves ves su pokyčių įgyvendinimo temomis dirbantys psichologai, koučingo specialistai, lektoriai, karjeros konsultantai. Daugiau informacijos ir bilietus į tiesioginę transliaciją galite rasti interneto svetainėje isdriskpradeti.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

Eugenijus Chrebtovas: aukščio baimę padeda įveikti mintys apie raibuliuojantį ežerą

Kas bendra tarp Giuseppe‘s Verdi operos „Don Karlas“ ir aukščio baimės? Išvydę režisieriaus Günterio Krämerio „Don Karlo“ pastatymą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre žiūrovai to nebeklausia. O kai kurie solistai su aukščio baime šiame spektaklyje grumiasi iki šiol.

Įtempto, įtraukiančio filmo centre – šeimos santykiai skyrybų proceso metu

Dalijamės Edvino Pukštos Paryžiuje darytu interviu su atidarymo filmo „Sūnaus globa“ režisieriumi Xavier Legrand‘u ir pagrindine aktore Léa Drucker.

Į Vilnių atvyksta Boriso Eifmano spektaklis, skirtas Piotrui Čaikovskiui

Choreografui Borisui Eifmanui Lietuvoje reklamos nebereikia: šalies baleto gerbėjai puikiai atsimena čia jo statytus spektaklius „Raudonoji Žizel“ ir „Rusiškasis Hamletas“.

Mikė Pūkuotukas ir jo draugai įsikurs Klaipėdoje

Kovo mėnesį Klaipėdos dramos teatre – spektaklio visai šeimai premjera: režisieriaus Pauliaus Tamolės „Pūkuotuko pasaulis“ pagal to paties pavadinimo britų rašytojo A. A. Milne‘o pasaką.

„Post futurum“ fotografo Ožio akimis

Nuo ko Dievas ir Šėtonas pradeda kurti operą? Nuo reklamos. Chorui dainuojant „paparaciai, po paraliais“, į sceną išpuola jis – praeito šimtmečio fotografas su armonikėlę primenančia kamera ant išdidaus trikojo. Visgi būsimosios operos kūrėjams pozuoti greitai nusibosta, ir Dievas pramogaudamas paverčia fotografą Ožiu.

Šeimos finansų valdymo klaidos: kaip jų išvengti?

Jau šeštus metus padedu žmonėms (šeimoms) efektyviau organizuoti savo šeimos ar asmeninius finansus. Susiduriu su skirtingais žmonėmis, kurių veikla, pajamos, supratimas, požiūris ir patirtis labai skirtingi. Ir vis tik — visi jie turi vieną bendrą bruožą — finansų valdymo iššūkį šeimoje.

Spektaklio „Autonomija“ aktoriai apie režisierių ir vaidmenis

Kovo 9 ir 10 dienomis Jaunimo teatre įvyks pirmoji pavasario premjera – vengrų režisieriaus Árpádo Schillingo spektaklis „Autonomija“.

MOTERS premjeroje – šešiems „Oskarams“ nominuota stilinga drama „Nematomas siūlas“

Ką veiksite kovo 8 d.? Žurnalas ir portalas MOTERIS kviečia į kiną – į išskirtinę stilingos romantinės ir labai moteriškos dramos „Nematomas siūlas“ premjerą visuose kino centruose „Forum Cinemas“.

Dizainerė Agnė Kuzmickaitė: kurdama signatarų aprangą įkvėpimo sėmiausi iš archyvinių nuotraukų

Kiek opera gali būti šiuolaikiška ir stilinga? Tai įvertinti operos gerbėjai galės jau rytoj. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre laukiama šimtmečio premjeros — valstybės atkūrimo šimtmečiui dedikuoto kūrinio “Post Futurum”. Jam kostiumus sukūrė ryškiausia šio meto šalies drabužių dizainerė Agnė Kuzmickaitė.

Nacionalinis diktantas vėl kviečia į lietuvių kalbos šventę

Šiemet norintys pasitikrinti lietuvių kalbos žinias vėl kviečiami rašyti Nacionalinį diktantą. Jau vienuoliktą kartą organizuojamas Nacionalinis diktantas šiemet vyks penktadienį, kovo 2-ąją. 11.00 val. diktantas bus transliuojamas per LRT radiją ir internetu.