Kaip M. Starkus ir V. Radzevičius Centrinės Amerikos paplūdimyje kugelį kepė

Populiarūs pastarojo dešimtmečio Lietuvos keliautojai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius grįžo iš paskutiniųjų nuotykių Centrinėje Amerikoje.

Paklausti su kokiais didžiausiais netikėtumais jiems teko susidurti išvykus, keliautojai sutartinai minėjo meksikietišką kugelį ir apgintas vartotojų teises, samdant kapitoną Nindzę. Iš pažiūros keistai skambantys keliautojus užklupę netikėtumai, iš tiesų yra neretai pasitaikantys iššūkiai daugeliui turistų, ypač egzotiškose šalyse.

Meksikietiškas kugelis ir apgintos vartotojų teisės

Užsienio šalyse sutikti verslininkai neretai siekia išpešti kiek įmanoma daugiau naudos iš turistų. Panašią situaciją, lankantis Pietų Amerikoje, prisimena ir M. Starkus.

Asmeninio albumo nuotr.

„Kartais suprasti Belizo verslo subtilybes yra išties sudėtinga. Bet visada reikia kovoti iki galo. Turėjome pusdienį laiko iš Belizo miesto nuplaukti į Kolkerio salą, ten panardyti ir grįžti atgal. Visą tai reikėjo nufilmuoti. Atplaukus į salą prieplaukoje užpuolė paslaugų siūlytojų būrys. Tai retas iš tų atvejų, kai mums iš tikrųjų jų reikėjo, nes tik taip tikėjomės greičiau surasti motorlaivį, nuplukdysiantį mus su filmavimo ir nardymo įranga prie koralinio rifo. Dėl gausios mantos mes nepageidavome papildomų pakeleivių į laivą. Tai, pasirodo, sukelia problemų vietiniams, nes jie motorlaivį įsivaizduoja prikrautą keliautojų kaip silkę statinių.

Asmeninio albumo nuotr.

Mūsų pasirinktas palydovas Džonas net sukaito, nes jam įvykdyti tokią sąlygą darėsi sudėtinga. Uždarbis čia pat, o gauti jį nelengva – visos motorlaivių kontoros išsisukinėjo, kad tik neplukdytų penkių gringos vietoj penkiolikos. Džonas vis su viltimi žiūrėjo į mus – o gal tiks? Mes be jokios vilties jam griežtai atsakydavome – ne. Kai atrodė, kad nardysim čia pat paplūdimyje, paskutinės saloje neaplankytos kontoros vaikinai nesiginčijo – penki tai penki. Tik dėl sveiko užsispyrimo gavome puikų kapitoną Nindzę, vaizdus su rajomis ir rykliais bei gerų nuotykių komplektą. Ir dar spėjome paskutiniu laivu iš Kolkerio salos grįžti į Belizo miestą“, – patirtimi dalijosi M. Starkus.

Asmeninio albumo nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Vytaras Radzevičius prisiminė kitą iššūkį kūrybiškumui, kuomet būdami tūkstančius kilometrų nuo namų ir pasiilgę tradicinės lietuviškos virtuvės, su bendrakeleiviais nusprendė išsikepti kugelio. Šalyje, kurioje gyventojai nėra net girdėję žodžio „kugelis“, bandant pasigaminti lietuviško maisto, teko improvizuoti. „Visur savo ekspedicijose stengiamės pagaminti kokį nors lietuvišką patiekalą. Meksikoje, Karibų pakrantės miestelyje Mahahualyje kelionės draugai užsimanė kugelio.

Asmeninio albumo nuotr.

Patiekalas paprastas, bet gamybos sąlygos – keistokos. Paplūdimys, kepsninė, anglis ir trintuvė – šiuos daiktus susižvejojome aplankę, turbūt, visas Mahahualio parduotuvėles bei gyvenamuosius namus. Bet kame kepti kugelį? Ant laužo ir žarijų lauke niekada to daryti neteko. Galų gale, po intensyvaus mąstymo (o tai 40 laipsnių karštyje yra gan sudėtingas dalykas), atsainiai gromuliuojant meksikietiškas pupeles, tarsi majų dievai nušvietė – yra sprendimas! Kugeliui kepti galima panaudoti pupelių skardines!

Asmeninio albumo nuotr.

Idėja užkabino ir vystėsi toliau – kad kugelis keptų uždengtas, panaudojome aliuminio foliją. O kad rankų pirštai nenudegtų vartant skardines anglyse iš automobilio komplektacijos pasiskolinau reples. Po visų ritualų ir burtų prie kepsninės kugelis buvo patiektas ant stalo. Manau, kad vienintelis trūkumas buvo jo forma. Skonis – įprastas, lietuviškas. Dabar eisiu patentuoti išradimą, kaip kepti kugelį lauže“, – pasakojo V. Radzevičius.

Asmeninio albumo nuotr.

Nemalonias situacijas suvaldyti keliautojams padeda parengti namų darbai

Garsiųjų keliautojų išradingumo pavyzdžiai parodo, kaip užsispyrimas ir kūrybiškumas gelbsti įvairiose situacijose. Jos atskleidžia ir tai, kad nuo netikėtų iššūkių nėra apsaugoti net labiausiai patyrę keliautojai. Visų situacijų numatyti neįmanoma, tačiau dažniausiai pasitaikančius iššūkius turistams žinoti ir pasiruošti dar namuose – verta. Kelionių agentūros „West Express“ekspertai įvardijo dažniausiai keliautojams užsienio šalyse pasitaikančių iššūkių trejetuką ir pateikė rekomendacijas, kaip šiuos įveikti.

Asmeninio albumo nuotr.

1. Dokumentų praradimas. Kelionių agentūros komunikacijos vadovė Julija Čižienė teigia, kad dažniausiai keliautojams pagalbos prireikia tuomet, kai susidūrę su kišenvagiais ar tiesiog pametę jie praranda asmens dokumentus. „Tokiais atvejais tenka kreiptis į konsulatą dėl asmens grįžimo pažymėjimo išdavimo ir, deja, ši procedūra užtrunka, o tai gali reikšti pradelstą skrydį ir papildomas išlaidas. Daugelyje šalių procedūras supaprastina, o neretai ir paspartina, jeigu keliautojas turi asmens dokumento kopijas, tad jas verta pasidaryti dar būnant Lietuvoje. Ne ką mažiau svarbu turėti kelionę organizavusios agentūros kontaktus, kuri, reikalui esant, gali pakeisti skrydžio laiką, padėti susisiekti su reikiamomis institucijomis ir pan.“, – patarimais dalinosi J. Čižienė.

Asmeninio albumo nuotr.

2. Taisyklių išimtys turistams. „Pastebime, kad nemažai keliautojų susiduria su nemenkais iššūkiais dėl to, kad nežino šalies, į kurią vyksta, taisyklių. Jų gali būti pačių netikėčiausių ir kartais, deja, taikomos tik turistams. Pavyzdžiui, Azijos šalyse vairuojant automobilį ir patekus į eismo įvykį, net pareigūnai dažniausiai būna palankūs vietiniam vairuotojui, tad vietinių taisyklių gerai neišmanantiems bei kalbų nemokantiems turistams gali nevisiškai teisingai suversti kaltę. Dėl šios priežasties keliautojams, kurie užsienio šalyse ketina nuomotis ir keliauti automobiliu, rekomenduojama pasidomėti kultūriniais ypatumais ir turėti draudimą – kartais verta brangiau sumokėti už šią paslaugą ir būti ramiam, kad draudimas padengs bet kokią riziką“, – pasakoja J. Čižienė.

Asmeninio albumo nuotr.

3. Vietinės kultūros pažinimas. „Išvykstant į užsienį, pirmiausia, reikėtų pasidomėti vietine kultūra ir vyraujančiais papročiais. Neįprastos verslo subtilybės bei karštos derybos su Nindze gali nustebinti ne tik Centrinės Amerikos šalyse. Pavyzdžiui, Azijoje pykti yra itin nekultūringa ir tokie pirkėjai tiesiog ignoruojami, o progų pasikarščiuoti pasitaiko neretai, ypač, kai sumokėjus pinigus už prekes jų negaunama ar gaunamos ne visos. Tokiu atveju belieka šypsotis ir mandagiai kartoti, kad negavote norimos prekės tol, kol šią gausite“, – pasakojo agntūros atstovė. Ji priduria, kad kiekvienoje šalyje gali būti savitų niuansų – Italijos mažesniuose miestuose vidury dienos alkaniems turistams pavyks gauti nebent ledų ar sumuštinių; keliaujant į Briuselį gurmaniškais tikslais reikėtų tai daryti ne rugpjūtį, kadangi daugelis prabangių restoranų šį mėnesį atostogauja; lankantis Bulgarijoje pravartu žinoti, kad galvos linksėjimas reiškia nepritarimą; Izraelyje savaitė prasideda sekmadienį, tuo tarpu penktadienį po pietų daugelis institucijų ir net parduotuvių užsidaro ir nebedirba, kadangi pradeda švęsti Šabą; ir pan.

Asmeninio albumo nuotr.

Gilesnės žinios apie ketinamą aplankyti šalį svarbios, ypač keliaujant savarankiškai, juo labiau – spontaniškai. „Pasitaiko atvejų, kuomet atvykus į šalį be jokio pasiruošimo, gali tekti gerokai nusivilti, kai paaiškėja, kad dėl mieste vykstančios šventės ar parodos viešbučiuose būna išnuomoti visi kambariai, o dėl uždarytų kelių tenka patirti neplanuotų išlaidų“, – teigė J. Čižienė.

Kelionių agentūros atstovė atkreipė dėmesį, jog ligos – nėra retas keliautojų palydovas, visgi pasidžiaugė, kad į užsienį vykstantys lietuviai jau gana įpratę pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele arba privačiu kelionės draudimu.

Asmeninio albumo nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis