Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją. Joje viešėjusi maisto tinklaraštininkė Aistė Misevičiūtė tvirtina, kad būtent ši šalies administracinė sritis yra gastronomijos centras.
Į vieną „Michelin“ žvaigždute įvertintą restoraną „Asador Etxebarri“, įsikūrusį tykiame Ispanijos kaimelyje Axpe, važiuoja gastronomijos piligrimai iš viso pasaulio
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Neseniai Vilniuje vykusioje konferencijoje „Made in Japan“ skaičiau pranešimą – bandžiau atsakyti į klausimą, kodėl japonų virtuvės filosofija yra išskirtinė ir tokia populiari visame pasaulyje. Viena šio fenomeno priežasčių yra ta, kad japonų virėjai – tikri meistrai, amatininkai (jap. shokunin), visą gyvenimą besitobulinantys tik vienoje srityje. Ar gali paprastai paruošiamas maistas, pavyzdžiui, tempura (aliejuje virtos daržovės su traškia plutele), būti toks ypatingas, kad jį trimis „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintų legendinis prancūzų gidas? Atsakymas: „Taip, gali.“ Tuo ne kartą įsitikinau Japonijoje. „Kaizen“ filosofija, arba tobulinimasis visą gyvenimą ir varžybos su pačiu savimi, gali nuversti kalnus. Ypač virtuvėje.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Aistė Misevičiūtė
© Asmeninio albumo nuotr.

Genijus iš Atxondo slėnio

Viktoras Arguinzonizas prieš beveik trisdešimt metų Ispanijoje atidarydamas restoraną „Asador Etxebarri“ net nesitikėjo, kad jis vieną dieną turės „Michelin“ žvaigždutę, užims13-ą vietą iš penkiasdešimties geriausių pasaulio restoranų ir kad į jį plūs gastronomijos piligrimai iš viso pasaulio.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Garsusis kepsnių meistras Viktoras Arguinzonizas
© Asmeninio albumo nuotr.

Kuklus kepsnių meistras tiesiog darė tai, ką buvo išmokęs iš savo mamos ir močiutės augdamas Axpe – tykiame Ispanijos kaimelyje, esančiame Baskijoje, idiliškame Atxondo slėnyje. Kepti ir virti maistą ant ugnies buvo jo šeimos kasdienybė, kitokių – modernesnių – būdų tada nebuvo.
V. Arguinzonizas yra tikras japonų shokunin įsikūnijimas. Meistras sako, kad kepsnių kepimo (ant žarijų, grotelių) meno pas jį mokėsi ne vienas šefas ir kad tai, ką jis daro, yra daug daugiau nei gaminimo technika. Tai – menas, o šiam įvaldyti reikia didžiulės kantrybės ir daug metų darbo.

Kalnų apsuptame Axpe kaimelyje, be visame pasaulyje garsaus restorano „Asador Etxebarri“, nieko ypatinga nėra. Gyvenimas čia teka ramiai ir lėtai. Čia, pasak mane vežusio taksi vairuotojo, girdisi tyla. Pietauti atvažiuoju pusvalandžiu anksčiau, nes ir vėl – šioje paslaptingoje vietoje lankausi jau ne pirmą kartą – noriu išgirsti tą tylą. Žvarbų žiemos vidurdienį ore užuodžiu degančių malkų kvapą. Viktoras Arguinzonizas su savo nedidele komanda jau užkūrė ugnį mažoje, labai kuklioje restorano virtuvėlėje. Kiekvienam produktui ruošti ponas Viktoras naudoja skirtingą medieną. Ši pašaliniams tokia nepastebima detalė – tik viena iš daugelio basko kepsnių genijaus paslapčių, tad jam nepaprastai svarbi.

Kuklus kepsnių meistras tiesiog darė tai, ką buvo išmokęs iš savo mamos ir močiutės augdamas idiliškame Atxondo slėnyje.

Degustacinį „Asador Etxebarri“ valgiaraštį sudaro 15 įvairių patiekalų ir kelių kąsnio dydžio užkandžių. Kuo skiriasi ši unikali vieta nuo kitų dažnai pretenzingų „Michelin“ žvaigždutėmis apdovanotų restoranų? Pasirodo, gaminamo maisto paprastumu. Ir taip archajiškai paruoštas maistas gali būti toks išskirtinis? Ir taip paprastai pasiekiamas pasaulinio lygio perfekcionizmas? Čia jau svarbūs kiti dalykai – itin tiksliai atlikti virtuvėje kiekvieną užduotį, parinkti unikalius produktus.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
© Asmeninio albumo nuotr.

Kai šį kartą užsukau į pono V. Arguinzonizo virtuvę, jis mikliais judesiais kepė Ispanijoje delikatesu laikomus mažiukus ungurius (isp. angula). Mačiau, kokia svarbi meistrui kiekviena nuo žarijų sklindančio karščio sekundė, juk šis šimtus eurų už kilogramą kainuojantis skanėstas turi būti iškeptas tobulai.

Kitoje vos kelių kvadratinių metrų virtuvės pusėje – krosnis, pilna nuo 450 laipsnių karščio suanglėjusių kaitrių malkų. Kelios jų netrukus atsidūrė po grotelėmis, o ant šių vikriai buvo padėtas gabalas jautienos iš Galicijos. Tai geriausias kepsnys, kokį man teko valgyti, pranoksta net marmurinės japoniškos jautienos. Minkštas, iš viršaus apkepęs ir riebus, tačiau vidus liesas ir beveik žalias.

Taip meistriškai įvaldyta kepimo ant grotelių technika šefas V. Arguinzonizas išaukština kiekvieną produktą. Pakeptos sultingos, saldžios, su unikaliu dūmo kvapeliu raudonosios krevetės iš Palamoso , šiek tiek pašildytas kiaušinio trynys su juodaisiais trumais iš Perigoro... Kiekvieną restorane „Asador Etxebarri“ ragautą patiekalą sudarė tik du ar trys produktai, tačiau koks efektingas buvo tas paprastas skonių derinys!

Otai iš Ispanijos ir mūsiškis karšis

Baskija visada buvo Ispanijos gastronomijos centras. San Sebastiane, kur link važiuoju, yra daugiausia „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintų restoranų. Čia su šefu Juanu Mari Arzaku priešakyje XX a. 8-ąjį dešimtmetį gimė naujoji baskų virtuvė, – ji įkvėpė virtuvės genijų Ferraną Adrià, tik mane šį kartą domina ne aukštoji gastronomija, o vietos, kur maisto skonio dieviškumas pasiekiamas paprastumu. Vis galvoju, ar tam, kad sukurtum tobulą patiekalą, tikrai užtenka būti tik amatininku, metų metus praktikuotis? Kartą viena lietuvė žurnalistė man retoriškai pasakė: „Juk ir Lietuvoje yra virėjų, kurie visą gyvenimą gamina tik cepelinus, bet ar jie verti tokio dėmesio?“

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
San Sebastiane esantis restoranas „Elkano“
© Asmeninio albumo nuotr.

Ne kartą įsitikinau, kad gero virėjo ar šefo darbas yra kur kas daugiau, nei pamaitinti. Virtuvės meistro, vadinamojo shokunin, darbas prasideda toli nuo puodų ir keptuvių. Jis prasideda laukuose, miškuose, daržuose, soduose... O štai restorano „Elkano“ savininko Aitoro Arregui – Getarijos (Getaria), žvejų miestelio, krantus skalaujančioje Kantabrijos (Cantabria) jūroje.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Šefas Alicio Garro tikina, kad otas skaniausias yra pavasarį
© Asmeninio albumo nuotr.

Į klausimą, su kokiu garnyru turėčiau valgyti ant grotelių keptą otą, šefas A. Arregui atsako: „Be jokio.“ „Elkano“ daugiau nei prieš šešiasdešimt metų atidarė jo tėvas Pedro Arregui. Prieš porą metų legendinis kepimo ant grotelių meistras mirė, o prie restorano vairo stojo ne mažiau talentingas Aitoras. Į „Elkano“ atkeliavau turėdama vienintelį tikslą – paragauti garsiojo ant grotelių kepto oto (rodaballo). Pasak šefo Aitoro, šias didingas žuvis geriausia valgyti pavasarį. Vasarą jos būna per riebios. Otas ilgai ir kantriai kepamas kepsninėje (ši stovi prie pat įėjimo į restoraną) visas, valgomas paskanintas žiupsneliu druskos ir šlakeliu aliejaus. Pradedu nuo gardžiai karamelizuotos apatinės žuvies dalies baltos mėsos, o baigiu šiek tiek liesesne, tamsesne želė tekstūrą primenančia viršutinės dalies mėsa tarp pelekų. Net nepastebiu, kaip išrakinėju visą otą. Net ir galvą bei vidų.

Paprastai, bet labai gerai pagaminti maistą yra sunkiausia užduotis.

Paprastai, bet labai gerai pagaminti maistą yra sunkiausia užduotis. Rezultatas tiesiogiai priklauso nuo aistros ir atsidavimo savo darbui. Tokia aistra degančius ir taip meistriškai gaminančius mačiau Česlovą ir Astą Žemaičius, kai lankiausi Vilniuje, Užupyje, esančiame jų restorane „Šturmų Švyturys“. Šioje skandinaviškai asketiškoje užeigoje valgiau geriausiai Lietuvoje paruoštą žuvį. Č. Žemaitis yra ne tik puikus šefas, bet ir nepailstantis pasakotojas. Jis nesustodamas gali kalbėti apie mūsų vandenyse plaukiojančias žuvis, kitus gyvius. O ir pats savo virtuvėje kurdamas kulinarinius stebuklus jaučiasi lyg žuvis vandenyje. Vis prisimenu „Šturmų Švyturyje“ valgytus gabalėlius žalio sūdyto karšio (it. crudo) su briuseliniais kopūstais, marinuotais baravykais, džiovintais obuoliais ir lašišų ikrais. Šis patiekalas genialus, nes yra paprastas ir iš geriausių produktų. Ir, be abejo, todėl, kad pagamintas savo amatui atsidavusių Žemaičių.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Vilniuje veikiančio restorano „Šturmų švyturys“ šefas Česlovas Žemaitis
© Asmeninio albumo nuotr.
Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Šiame restorane otas ilgai ir kantriai kepamas kepsninėje visas ir valgomas be jokio garnyro
© Asmeninio albumo nuotr.

San Sebastiano rūsyje

Mano paskutinė kelionės po baskų meistrų virtuves stotelė – viename San Sebastiano rūsyje įsikūręs restoranas „Ibai“. Jis – vienas mažiausiai žinomų, bet ir vienas geriausių šiame mieste bei regione. Nieko panašaus į tipišką ispanų restoraną, kur klega valgytojai ir laisvai liejasi vynas. Į šią vietą galite ir nepatekti, mat rezervuoti staliuką reikia ispanų arba baskų kalba.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Restoranas „Ibai“ San Sebastiane – mažiausiai žinomas, tačiau vienas geriausių mieste
© Asmeninio albumo nuotr.

Nusileidusi pietų į rūsį 13.30 val. (restoranas veikia tik per pietus, o jie prasideda būtent šiuo laiku), jaučiuosi taip, lyg būčiau atėjusi į svečius pas savo griežtą senyvą giminaitę. Kuklus kambarys tarsi sustingęs laike. Ant staliuko guli apglamžytas A4 formato lapas – restorano valgiaraštis. Netrukus atėjusi ponia paaiškina, kokių produktų tą dieną yra, kokių nėra. Spėju, kad restoranas priklauso jos giminaičiams. Čia, be šios ponios, dirba dar vienas garbaus amžiaus žmogus šefas Alicio Garro. Jis galbūt nėra toks žinomas kaip Juanas Mari Arzakas ar Alainas Ducasse’as, tačiau vertinamas ne mažiau nei šie gastronomijos grandai.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Česlovo Žemaičio patiekalas: žalio sūdyto karšio gabalėliai su briuseliniais kopūstais
© Asmeninio albumo nuotr.

Restorane „Ibai“, kaip ir „Etxebarri“, „Elkano“ ar „Šturmų Švyturyje“, maistas gaminamas iš pačių geriausių, kokių tik galima gauti, sezoninių produktų. Ponia (vardo taip ir nepaklausiau, nes ji nekalba nei angliškai, nei prancūziškai, o aš – ispaniškai) man pataria paragauti šiuo metu derančių ašaros formos žirnelių (guisantes lágrima, išvertus iš isp. k., – ašarų žirneliai). Sunku patikėti, kad tai, ką ragauju, yra žirneliai. Saldūs, tarsi juose būtų sukoncentruota visa baskų tyrų žaluma, vos apvirti. Šios rūšies žirneliai auga Guipúzcoos provincijoje, vos 200 ha plote, o kilogramo kaina gali siekti 200 eurų ir daugiau. Po šio patiekalo atnešama kiaušinienė su pavasarinėmis balteklėmis (jos dar vadinamos Šv. Jurgio grybais) ir labai paprastai paruoštas sultingas omaras (padažas – iš omarų galvų, šlakelio alyvuogių aliejaus ir acto). Viskas šiame restorane paruošta paprastai ir yra nepaprastai skanu.

Jei Ispanijoje tikrai norite patirti gurmaniškų potyrių, keliaukite į Baskiją
Pažiūrėti itin paprastas nedidelių žirnelių patiekalas stebina tikra skonių simfonija
© Asmeninio albumo nuotr.

Ar restorane „Ibai“ viskas liks taip pat, kai jo šefas Alicio Garro išeis į pensiją? Ar keliaus valgytojai iš viso pasaulio į „Etxebarri“, kai Viktoras Arguinzonizas nebegalės kepti savo kepsnių? Už kiekvieną produktą, kąsnį, patiekalą ir restoraną reikėtų dėkoti žmogui, atidavusiam visą save šiam amatui. Mano aplankyti šefai tokį meistriškumą pasiekė visą gyvenimą tobulindamiesi. Jaučiu šiems žmonėms milžinišką pagarbą, nes jie yra tikrieji meistrai, nes jiems amatas yra daug daugiau nei pragyvenimo šaltinis.

Nuotraukos – autorės

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

Pasaulį pakerėjusi lietuvė grįžta į Vilnių

Ištarti Mirgos Gražinytės-Tylos vardą ne lietuviams – kietas riešutėlis. Tačiau, kaip leidinyje "The Telegraph" pastebėjo kritikas Ivanas Hewettas, akivaizdu, jog muzikos mylėtojams teks pasitreniruoti. Dirigentės koncertiniai maršrutai driekiasi per daugybę šalių, o scenarijus nekinta – kiekvienas pasirodymas priverčia aikčioti iš nuostabos ir sukelia audringas publikos ovacijas.

Lietuvoje bunda vakarienių ir piknikų kultūra

Piknikų pradininku mūsų šalyje laikomas elegantiškasis piknikas „Le Diner en Blanc“.

Kanuose ovacijomis palydėtas Šarūno Barto „Šerkšnas“ atkeliauja į Lietuvos kino teatrus

Apie karo Ukrainoje poveikį pasakojančio „Šerkšno“ („Frost“) lietuviška premjera įvyks rugpjūčio 18-ąją. Pripažinto režisieriaus filme vaidina Prancūzijos kino ikona Vanessa Paradis bei garsus lenkų aktorius Andrzejus Chyra. Tačiau pagrindinius vaidmenis sukūrė debiutuojantys jauni lietuvių aktoriai.

Ką dar pamatyti Molėtų apylinkėse be observatorijos ir piliakalnių? (1)

Molėtų kraštas, plytintis beveik pačiame Aukštaitijos regiono viduryje, išsiskiria kalvų, daubų, miškų ir vandenų gausa. Ežerų čia – beveik 300! Šešių kelių sankryžoje įsikūręs dar Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos laikus menantis Molėtų miestas, netoliese – Lietuvos etnokosmologijos muziejus ir Molėtų astronomijos observatorija, piliakalniai. O kas dar?

Idėja savaitgaliui: 5 įdomūs maršrutai po Vilniaus apylinkes (1)

Norintiems ne tik pasigrožėti architektūriniu ir kultūriniu Vilniaus senamiesčio grožiu, bet ir pailsėti nuo miesto šurmulio gamtos prieglobstyje būtina apsilankyti Vilniaus apylinkėse, kur piliakalniai, archeologinis paveldas ir gamtos stebuklai pakerės kiekvieno širdį. Pirmyn!

Rašytoja E. Umbrasaitė: prancūzas jau geriau bus žavingas nevykėlis, nei nuobodus sėkmės džentelmenas (49)

Rašytoja E. Umbrasaitė šmaikščiai pasakoja apie gyvenimą Prancūzijoje bei pačius prancūzus – žavius nevykėlius, sugebančius net neigiamus jausmus į pasaulį paleisti elegantiškai niurzgant.

Sužinokite, kur geriausia keliauti rudenį, kad negąsdintų kainos ir oras (2)

Lietus ir permainingas oras verčia prisiminti posakį, kad Lietuvoje visus metus lauki vasaros, o vasarą lauki, kol bus šilta. Vis dėlto, net jei šiais metais oras nelepina, daugelis yra įpratę vasaras leisti prie Baltijos jūros, o atostogauti svetur šaltuoju metų laiku. Jei ir jūs mėgstate pratęsti vasaras užsienyje, dabar – pats geriausias metas suplanuoti, kur atostogausite rudenį.

Pažaislio muzikos festivalyje – „Muzikos magija“ iš Norvegijos

Jau šį savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis klausytojus kvies pasinerti į fortepijono garsų pasaulį – Birštone ir Kaune skambės Norvegijos fortepijoninio trio „Grieg trio” programa.

Elegantiško "Diner en Blanc" pikniko Paryžiuje akimirkos

"Le Diner en Blanc" atkeliavo iš Paryžiaus, o šiemet elegantiškas piknikas suruoštas jau 29 kartą. Pirmąjį kartu su bičiulių būriu paryžietis François Pasquieras surengė dar 1988 metais.

Mokslininkų tyrimų rezultatai neįtikėtini: ilgesniam gyvenimui siūlo gerti kavą (7)

Panašu, kad kavos mylėtojų įpročiai gali suteikti jiems galimybę mėgautis gyvenimu ilgiau. Mokslininkai priėjo prie išvados, kad kasdien išgeriamas papildomas puodelis kavos vyro gyvenimą gali pailginti trimis mėnesiais, moters – vienu mėnesiu.

Prasideda registracija į elegantišką pikniką „Diner en Blanc“ Vilniuje

2017-ųjų „Diner en Blanc“ įsibėgėjo ir keliauja aplink pasaulį. Iki elegantiškos vasaros šventės Vilniuje liko vos daugiau nei mėnuo. Liepos 12 dieną skelbiamas pirmasis registracijos į „Diner en Blanc“ etapas.

Savaitgalį - net keturi nemokami koncertai

Šį savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis dovanos net keturis nemokamus koncertus, kurie skambės Klaipėdoje, Kaune, Elektrėnuose ir Žasliuose.

Lietuvos įvaizdis Japonijoje: Sugiharos istorija, gamtos artumas ir amatininkų gaminiai

Tokijuje vykstančioje kūrybinių industrijų konferencijoje-parodoje „Design Tokyo“ pirmą kartą dalyvauja 25 Lietuvos kūrėjai. Čia mūsų tautiečiai sieks pakeisti įsišaknijusius stereotipus apie lietuvių kultūrą. Juk Lietuva garsėja ne tik gintaro, lino bei žalvario dirbiniais, o vis labiau žengia inovatyvios tautos link.

Šį savaitgalį – net 5 Pažaislio muzikos festivalio koncertai

Šį savaitgalį po visą Kauno regioną pasklisiantis Pažaislio muzikos festivalis pateiks klausytojams penkis išskirtinius koncertus, o net tris iš jų bus galima išgirsti neišleidžiant nė cento – Žeimiuose, Žiežmariuose bei Margininkuose vykstantys renginiai bus nemokami.

Muzikiniai pasimatymai Taujėnų dvare

Vasara Lietuvoje trumpa. Tad, vos tik radus progą, norisi pabėgti iš miesto, pabūti gamtoje, aplankyti dar neregėtas vietas. „Kristupo vasaros festivalis“ taip pat išsilaisvina iš koncertų salių ir jau ne vienerius metus kviečia mėgautis muzika kiemeliuose, dvaruose, parkuose.