Krienai – ir vaistas, ir maistas

 (6)
Krienai - ir į vidų, ir iš išorės.
Krienai – nuo seniausių laikų visame pasaulyje paplitusi daržovė
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gerosios krienų savybės

Krienų lapuose daug vitamino C, fitoncidų medžiagų. Šaknyse taip pat yra vitaminų B1, B2, PP, C, polisacharidų, saponinų ir kt. Baltyminė medžiaga lizocimas, sugebantis tirpinti bakterijų sieneles, turi stiprių baktericidinių savybių. Todėl krieno šaknų preparatai pasižymi stipriu antimikrobiniu ir nuo uždegimo apsaugančiu poveikiu. Jie taip pat skatina tulžies, skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina atsikosėjimą, stimuliuoja vyrų lytinių liaukų veiklą, stiprina organizmą. Aštrumo, dirginamųjų savybių krienui suteikia skylantys tioglikozidai (sinigrinas), kitos medžiagos.

Krienai – ir vaistas, ir maistas
Krienai
© Shutterstock nuotr.

Vaistas nuo įvairių ligų ir negalavimų

Krienai vartojami į vidų ir išoriškai:
1) Apetitui gerinti (išspaustos sultys, sutarkuota šaknų košelė, krienų košelės vandeninis užpilas).
2) Nuo virusinio hepatito.
20 g tarkuotų šaknų užpilama 1 stikline vandens, po 30 min. nukošiama, geriama po1/3 stiklinės 3 kartus per dieną, po valgio.
3) Nuo burnos, gerklės gleivinių uždegimo, anginos (geriamos krienų sultys, praskiestos vandeniu (1:1); skalavimams, kompresams tinka krienų tyrelė, sumaišyta su krienų sultimis).
4) Nuo avitaminozių.
5) Nuo negyjančių opų (šviežios sultys).
6) Nuo artrito, radikulito, reumato (tepalas, karšta tarkuotų šaknų košelė su kamparo spiritu, sultys su denatūruotu spiritu - visi išoriškai).

Krienai netinka sergantiesiems skrandžio, inkstų, kai kuriomis kitomis ligomis. Tais atvejais vartoti atsargiai, saugantis nesudirginti ligos pažeistų organų.

Visada reikia prisiminti labai stiprias gleivines ir odą dirginamąsias krieno savybes. Sultis ar tyrelę vartoti mažais kiekiais ir praskiestas vandeniu. Išoriškai vartojant gleivines ar odą taip pat reikia apsaugoti nuo stipraus dirginamojo poveikio praskiedžiant vandeniu, aliejumi, išvengiant tiesioginio preparatų kontakto (pvz., šaknų košelė dedama ant pergamentinio popieriaus ir tik tada - ant kūno pirma uždėjus padengto natūralaus pluošto medžiagos gabalėlį).

Mažina plaukų slinkimą

Plaukų slinkimui mažinti ištisus metus gali būti vartojami tarkuotų krieno šaknų, vasarą - lapų ir šaknų vandeniniai užpilai arba vandeniu praskiestos sultys. Jie veikia dirginamai, pagerina kraujo apytaką, dezinfekuoja odą, gydo uždegimus.

Pasigaminti nesunku:
0,5 stiklinės sutarkuotų krieno šaknų užpilama stikline drungno vandens, po 15 min. nukošiama. Išplauta galvos oda įtrinama, aprišama skarele, palaikoma 10 min. Po to gerai išskalaujama minkštame, drungname vandenyje.

Krienai – ir vaistas, ir maistas
© Shutterstock nuotr.

Galima iš stiklinės tarkuotų krienų šaknų išspausti sultis, praskiesti du kartus didesniu vandens kiekiu ir jomis įtrinti odą arba supilti į vandenį, kuriuo plauname galvą. Gali peršėti odą. Reikia saugotis, kad nepakliūtų į akis.

Kartu verta po valgio išgerti vandeniu praskiestų (1:1) krienų sulčių organizmui valyti ir pastiprinti.

Krienų procedūras plaukams stiprinti galima vartoti ne dažniau kaip 1 kartą per mėnesį.

Krienų paruošimas ir laikymas

Krienus geriausia kasti rudenį, spalio mėnesį. Tada jie yra veikliausi ir “stipriausi”. Iškastus galima laikyti durpėse rūsyje ar užrištame maiše. Tinka kasti iki pat pavasario, kol prasideda vegetacija, t.y. pradeda augti lapai. Veido kaukei labai stiprių krienų nereikia, galima ją daryti iš vasarą iškasto su lapais krieno. Juo labiau kad ir pašutinti ar sumalti krienų lapai tam taip pat tinka.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie mane

Kuo paprastesnis gyvenimas – tuo didesnė laimė? (4)

Didelis pažangumas ne visada yra laimės pranašas gyvenime, sako mokslininkai. Tai kas tuomet garantuoja laimę ir kelia nuotaiką? Ogi tokie paprasti ir visiems prieinami dalykai kaip saulė. Moksliškai įrodyta, kad pavasarį daugeliui žmonių gyvenimas pradeda atrodyti gražesnis.

Dietologė pataria: kaip atsikratyti svorio negrįžtamai? (25)

Atėjus naujiems metams pirmą darbo knygos puslapį skiriame iššūkiams, kardinaliems pokyčiams, kilniems pažadams. Kone kiekviena moteris svajoja numesti bent keletą kilogramų ir tam pasitelkia pačius įvairiausius būdus – dietas, sportą, preparatus.

9 grėsmės laimingai santuokai, o mes joms neteikiame reikšmės... (7)

Nenumokite ranka į šias grėsmes, geriau išanalizuoti situaciją.

Vanduo su citrina rytais: kuo tai naudinga? (6)

Daugelis žmonių vos atsibudę išgeria puodelį kavos. Tačiau mažai kas žino, kaip naudinga rytais išgerti šilto vandens su citrina.

Joga, kalanetika, pilatesas: kaip išsirinkti sau tinkamiausią užsiėmimą?

Visą dieną praleidus prie kompiuterio biurą paliekame pavargę nuo streso, išalkę, prastos nuotaikos, tačiau fiziškai neišsikrovę. Sportuojant ilsisi protas, gerėja nuotaika, gražėja kūno linijos, tad vakarus vis daugiau žmonių nusprendžia leisti sporto salėje ar grupiniuose užsiėmimuose.

14 įpročių, kurie itin patinka aplinkiniams (2)

Kodėl kai kurie žmonės patinka visiems, nors visiškai nesistengia niekam įtikti? O kitiems, nepaisant didelių pastangų, taip ir nepavyksta pelnyti aplinkinių prielankumo?

Emocinį smurtą patiriame ne tik mokykloje, bet ir darbe: kaip elgtis? (40)

Nuolat girdime, jog patyčios mokyklose plinta nesustabdomais mastais – vaikai darosi vis drąsesni, įžūlesni ir piktybiški bendraamžių atžvilgiu. Po kurio laiko sudėtingame psichologiniame klimate subrendę vaikai užima darbo vietas organizacijose, kartu atsinešdami sudėtingą bendravimo kultūrą.

Perskaitykite – tai padės suprasti, kiek gripas yra pavojingas iš tikrųjų (7)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje sparčiai didėja. Didelį nerimą visuomenėje pasėjo pirmosios gripo aukos.

Pervargimo požymiai – kada privalome sustoti ir atsigręžti į save (24)

Mūsų mintys nuolat užimtos „degančiais“ terminais, stresą keliančiais susitikimais ir kasdieniu bėgimu. Dirbame iki vėlumos, aukojame savaitgalius ir atostogas, kad pasiektume dar geresnių rezultatų, tačiau visiškai pamirštame save.

Artėjantį širdies smūgį išduoda šie simptomai (60)

Ar žinote, kas yra pagrindinė ankstyvos mirties priežastis šių laikų pasaulyje? Tai širdies smūgis. Įtemptas gyvenimo būdas, įprotis valgyti nesveiką maistą, amžinas neišsimiegojimas… Mes patys labai stipriai prisidedame prie šio negalavimo vystymosi, kuris su kiekvienais metais darosi vis pavojingesnis.